Az események éles fordulatot vettek

Full text search

Az események éles fordulatot vettek
Magyarország német megszállása és a magyar 1. hadsereg támadása a Kárpátok előterében a kettészakított német arcvonal helyreállítása érdekében minden korábbi tervet felborított, és azt jelentette, hogy az ország politikai függetlenségét is elvesztette. A második világháború utáni magyar hadtörténetírás gyakran felemlegeti, hogy katonai erő lett volna a németekkel való szembeszállásra, csak az akarat hiányzott. A hadsereg pedig parancsot teljesít, parancsra vár. Az 1944. március 19-én bekövetkezett német megszállás politikai döntéshozatali csődöt eredményezett. Jól érzékelteti ezt a III. hadtest parancsnokának, Bakay Szilárd altábornagynak a kritikus helyzetben, a vezérkarhoz küldött gunyoros hangú távirata: „Előttünk az orosz, hátunk mögött a német, fejünk fölött az angol, parancsot kérek!” 90
90 Magyarország hadtörténete. II. kötet, Zrínyi Katonai Kiadó, Budapest, 1985. 375. o.
A megszállás után megszűnt a magyar önállóság, ennek felismerése azonban nem volt egyszerű az arcvonalban levő katonák számára. Volt kormányzó, volt kormány, volt parlament – várták hát a további parancsot, ami pedig hol érkezett, hol nem. A magyar 1. hadsereget a német „Észak-Ukrajna” hadseregcsoportnak rendelték alá, és Mannstein tábornagy, hadseregcsoport-parancsnok utasítása szerint 176támadást kellett indítania a Kárpátok előterében az „Észak-” és „Dél-Ukrajna” hadseregcsoport között keletkezett rés lezárására. Náday István vezérezredes, hadseregparancsnok az eredeti parancshoz ragaszkodott: őt a Honvéd Vezérkar arra utasította, hogy a Kárpátok védelmére vonuljon fel. Náday tisztában volt azzal, hogy hadserege védelemre szerveződött, támadásra nem alkalmas. Kérte tehát a magyar politikai döntést, de hiába: a politika – képletesen – a „vállát vonogatta,” tanácstalan volt. A hadseregparancsnok értett a szakmájához, tudta, hogy Mannstein parancsa a magyar 1. hadsereg pusztulásához vezethet. Nem tehetett mást, lemondott posztjáról.

Az 1. magyar hadsereg védelme a Kárpátokban 1944-ben
177Utóda, Lakatos Géza vezérezredes, már nem volt ilyen kényes, megindította a támadást. Az április 17–30. közötti támadás lezárta ugyan a rést, de milyen áron! A magyar csapatok 15 000 főt vesztettek. A küzdelem súlyát viselő egyetlen páncélos hadosztály harckocsijainak 80%-át kilőtték. A nagy veszteségeket szenvedett magyar 1. hadsereg arcvonala a Kuty–Kosov–Pistyin–Pecsenycsin–Kolomea délnyugat–Ottynia–Tlumacs terepszakaszon szilárdult meg, ahol védelemre rendezkedett be. 1944 július közepéig sikeres védelmi harcokat folytatott, de a július 23-án indított szovjet támadás átszakította az arcvonalat, és a magyar csapatok megkezdték visszavonulásukat a Keleti-Kárpátokban kiépített védővonalakba.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me