A kezdetek

Full text search

9A kezdetek
A repülés hőskorában elsősorban lelkes amatőrök, és nem szakemberek munkálkodtak az új technika kifejlesztésén. A nagy háborút megelőző években szerepüket már a kutatóintézetek, gyárak, műhelyek, kísérleti laboratóriumok, repülőterek és próbaterületek vették át. Megkezdődött tehát olyan repülőgépek kialakítása a hadseregek számára, amelyek eldönthették az egyre közeledő háború sorsát. Az első időszakban épített gépek katonai szempontból csak felderítésre voltak alkalmasak, de lassan kialakultak a különböző szakfeladatra alkalmas eszközök.
1915 őszétől kezdve a katonai repülőgépeket már felderítő, vadász-, bombázó és több célú repülőgépek csoportjába sorolták. Már ez év elejétől kezdve először kézigránátokat, majd fokozatosan kisebb 1-10 kg-os bombákat alkalmaztak, elsősorban élőerő ellen. Ezek az első, kezdetleges bombázások, szó szerint kézi erővel folytak. Rövid időnek kellett azonban eltelni, hogy elkészüljenek az első bombakioldó és célzókészülékek.
A bombázás eredményei és hatásossága nyomán 1915-ben már megszervezésre kerültek az első bombázóosztagok is 16-18 repülőgéppel. 1917-től nagy teljesítményű, úgynevezett óriásbombázókat is rendszeresítettek, a minél nagyobb pusztítás elérése érdekében.
Ezeknek a németeknél a Gotha, Rumpler, Friedrichshafen, Staaken, az antantnál a francia Caudron, Breguet, az angol Handley Page, az orosz Sikroszky, az olasz Caproni típusú bombázók voltak a jellegzetes képviselői.
Ezek a bombázók három- négymotorosok voltak, repülési súlyuk a háború végére elérte a négy tonnát, a repülési magasságuk pedig a hatezer métert. Hét-nyolc órát voltak képesek a levegőben tartózkodni, és ezalatt akár 1000 km utat is meg tudtak tenni.
Rövidebb távolságú bevetéskor már vadászgépek kíséretében (oltalmazásában) hajtották végre a feladatokat. Először csak nappal, majd az ellenséges vadászok miatt, egyre többször éjszaka is akcióba kezdtek ezek a monstrumok. Célpontjaik elsősorban a hátországban lévő vasúti központok, hidak és forgalmas utak voltak. A német bombázók sikeresen támadták Párizst és Londont.Az olasz 10gépek pedig berepültek Bécs és München fölé, ahol röpcédulákat dobtak le. A német bombázók a háború alatt több mint egymillió bombát, összesen huszonkétmillió kilogramm súlyban dobtak le az ellenséges erőkre és területekre.
A bombák súlyát egyre növelték, egészen egy tonnáig. A kisebb bombákat a törzs belsejében, a nagyobbakat és a légitorpedókat pedig a törzsön kívül helyezték el.
Az 50 kg-os bombákat, amelynek hatása a 15 centiméteres löveg gránátjáénak felelt meg, elsősorban épületek ellen, a 100 kg-os bombát – hatása egyenlő a 21 centiméteres tarack lövedékével – szintén épületek ellen alkalmazták.
11A nagyméretű bombák vezetőszárnyai a bombának forgást adtak, az így keletkezett centrifugális erő súlyokat húzott szét a bombatestben, amelyek így élesítették a bombát. A vezetőszárny ugyanakkor megakadályozta a bomba bukdácsolását a levegőben. Egy másik megoldásnál, a bombafejre erősített kis légcsavar zuhanás közben forogva szó szerint kihúzta a bomba biztosítószegét. Ezen kívül alkalmaztak csapódó gyújtót is, amely a földhöz történő ütődés hatására indította a bombát.
A hagyományos bombák mellett gyújtó-, világító- és gázbombákat is alkalmaztak. A gyújtóbombákba kátrányt, benzolt, petróleumot, olajkokszot töltöttek, a termitbombákban benzol-, kátrány- és termitkeveréket helyeztek el. A feltalálójáról Goldschmid-bombának is nevezett termit-, vasoxid- és alumíniumpor keverékéből állt, és 3000 C° hőmérsékleten égett.
A célterületek megvilágítására világítóbombákat alkalmaztak. Ezek ledobásuk után egy kis ejtőernyővel lassan ereszkedtek le, és közben magnézium égetésével nagy fényerőt biztosítottak.
A repülőgépek harci alkalmazása szinte hónapról hónapra egyre szélesebb méreteket öltött. Amíg az óriásbombázók nagy mélységben, addig a legújabb eszközök, a csatarepülőgépek alacsonyan, 50-100 méteres magasságon támadták az ellenfelet, elárasztva azt kisméretűbomba-záporral és géppuskatűzzel. A célpontok itt már az arcvonal közelében lévő tüzérségi, gyalogsági objektumok voltak.
A háború utolsó szakaszában a nyugati fronton már elképzelhetetlen volt olyan szárazföldi támadó- vagy védelmi hadművelet, amely elegendő légierő nélkül zajlott volna le.

Bombakioldó és célzókészülék

Német Rumpler B II. típusú felderítő repülőgép (62413).

Az olasz Caproni bombázó repülőgép (71982).

Az angol Handley Page 400-as bombázó repülőgép gyakorló repülése (10949).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me