Dr. Szabó Péter őrnagy: A magyar hegyicsapatok az 1941. évi Szovjetunió elleni hadjáratban

Full text search

48Dr. Szabó Péter őrnagy: A magyar hegyicsapatok az 1941. évi Szovjetunió elleni hadjáratban
Sommásan áttekintve és értékelve a magyar hegyicsapatok részvételét az 1941. évi Szovjetunió elleni hadműveletben a későbbi háborús években betöltött szerepükhöz mérten akár jelképesnek is minősíthetjük. 1941. június 28. és október 30. között az 1939/40-ben szerveződött 1. hegyidandár, illetve a hegyi felszerelésű határvadász-zászlóaljak csak kis mértékben láttak el harci feladatokat, javarészt a német hadsereg által birtokba vett, s idővel utánpótlási körzetté vált galíciai és ukrajnai területek megszállása hárult rájuk. Ez nem jelentheti azonban azt, hogy 1941. évi tevékenységük elhanyagolandó és csekély hadtörténeti jelentősége van, hiszen a rövid működésük alatt másodízben, 1941. április 10-én hadiállományra emelt, s már nem kimondottan gyalogos csapatok részére rendszeresített felszereléssel rendelkező hegyi alakulatok első ízben kerültek harcérintkezésbe ellenséges reguláris csapatokkal, s első ízben voltak személyi veszteségeik is. Ahhoz, hogy rövidre sikeredett galíciai és ukrajnai alkalmazásuk okait, s kereteit megértsük, szükséges röviden ismertetni a tevékenységüket meghatározó történelmi helyzetet, a szovjet-magyar hadiállapot beálltát, s annak előzményeit és következményeit.
Amikor Hitler 1940. december 18-án kiadta 21. számú utasítását a Szovjetunió elleni hadműveletet jelentő Barbarossa-terv kidolgozására, a szovjet határ teljes szélességében támadó seregtestek közül ugyan nagy jelentőséget tulajdonított a részben román területről kiinduló déli csoportosításnak, de ebben a térségben szövetségesei közül csak a területi igényekkel is fellépő Románia katonai részvételét igényelte. Tervezett hadműveletének a keleti hadszíntér déli részére vonatkozó elképzeléseit a német hadsereg illusztris tábornokai közül többen kezdettől fogva éles kritikával illették. Von Rundstedt vezértábornagy, a német Heeresgruppe Süd parancsnoka már 1941. március 27-én indítványozta az OKH-nál (a német szárazföldi erők főparancsnokságán) leendő 17. hadserege jobb szárnyának megerősítését. Magyar területről kiinduló erősebb harccsoport bekapcsolódását kérte hadserege támogatására. Kérését azzal indokolta, hogy ezáltal elkerülhető lenne az a túlságosan is frontális támadás, amely 49a Pripjat mocsarak és a Déli-Kárpátok között csoportosuló három hadseregére vár. Ezenkívül azt is hangsúlyozta, hogy a magyar területről is indítandó támadás elmaradása esetén a német erők déli szárnya és a Prut folyó mögül meginduló román csapatok között egy kb. 200 km-es kitöltetlen hézag marad, melyet a hadműveletek előrehaladása során veszélyes lenne fedezetlenül hagyni. A magyar honvédség bekapcsolódását igénylő német katonai vezetők remélhették, hogy a Lemberg irányába felvonuló csapataik, valamint a Prutnál a románok könnyebben előrejuthatnának, ha ugyanakkor a magyar alakulatok a Kárpátok övének gyors áttörése során az előttük álló szovjet erők oldalába és hátába kerülnének, s visszavonulásukat veszélyeztetnék.
Az 1941. június 22-én meginduló német offenzívát követően a szovjet hadvezetés számolt a Kárpátokból kiinduló támadással is. A határsávban létesített tábori erődítési vonalaira, valamint a főbb pontokon és a közlekedési útvonalak mentén emelt kiserődjeire támaszkodva ellenállást tervezett. A távolfelderítés kezdetben azt is jelezte, hogy e mögött, a határtól beljebb Skole, Dolina, Nadworna, Delatyn területén az újabb ellenállás kiépítése céljából friss szovjet csapatok csoportosulnak. Emellett június 5022-től megélénkült a szovjet légi tevékenység is, román és szlovák városokat bombáztak, több berepülés történt magyar területre is.
A magyar-román-szovjet hármas határponttól az Uzsoki-hágóig húzódó történelmi határszakaszon a korábban hadiállományra emelt, s június 18-án mozgósított 1. hegyi- és a 8. határvadászdandár alakulatai teljesítettek határvédelmi szolgálatot. A kassai VIII. hadtestparancsnokság (pk. Szombathelyi Ferenc altábornagy) alárendeltségében levő, kárpátaljai helyőrségekkel rendelkező két seregtest hadrendjébe négy hegyi- és hat határvadász-zászlóalj tartozott, melyeket megosztottak közöttük. (Előadásomban többek között ezért tárgyalom mindkét dandár l941. évi keleti hadszíntéri tevékenységét.)
A magyar honvédség bekapcsolódására a Szovjetunió ellen megindított hadműveletbe részleteiben máig nem tisztázott eseményeket követően került sor. A Kőrösmező és Budapest között közlekedő gyorsvonat három szovjet vadászgép általi, 1941. június 26-án 12 óra 10 perckor bekövetkezett megtámadása, valamint azt követően Kassa 13 óra 6 és 8 perc közötti bombázása után az aznap sebtében összehívott minisztertanácson megtörtént Magyarország és a Szovjetunió közötti hadiállapot bejelentése, s Bartha Károly honvédelmi miniszter ezek után a honvédség részleges, nevezetesen a gyorshadtest mozgósítását kérte.
Bár a visszacsapásra kijelölt ún. Kárpát-csoport (pk. Szombathelyi Ferenc altábornagy) a VIII. hadtestparancsnokság, az 1. hegyi- és a 8. határvadászdandár, s a hadtestközvetlen csapat és vonatalakulatok részvételével csak június 30-án alakult meg, s a szintén bevetésre szánt gyorshadtest (pk. Miklós Béla altábornagy) pedig június 27-én mozgósította 1. és 2. gépkocsizó és 1. lovasdandárát, a harccselekmények a határ körzetében, illetve azon túl már június 28-án megkezdődtek.
A határvédelem irányítására hivatott VIII. hadtestparancsnokság, mely 21-től Munkácson működött, június 27-én adta ki a hadiállapot elrendelésével kapcsolatos intézkedéseit. Ennek értelmében a keleti szárnyon a Felső-Tisza völgyében egy erősebb csoportot (pk. Felkl Jenő tábornok) létesít, mely a nyugati szárnyról átvont két határvadász-zászlóaljból, az 1. hegyidandár Kőrösmező környékén csoportosuló csapataiból és a gyorshadtest felvonulóban levő részeiből alakul meg. A csoport megalakulásáig a rendelkezésére álló erővel a szovjet határőrség által elhagyott területeket felderíti, 51s ott, ahol az ellenséges utóvédek is feladták állásaikat, azokat követni fogja. Ez utóbbi feladat a két-két hegyi- és határvadász- és egy kerékpáros zászlóaljból álló 8. határvadászdandárra (pk. Rakovszky György tábornok) hárult. Az általános helyzet ugyanis azt követelte meg, hogy a német csapatok gyorsabb előrejutása miatt előbb a határon levő, illetve oda felvonuló magyar erők balszárnya induljon meg, s hatalmas körívvel északkeleti irányban nyomuljon előre. A 8. határvadászdandár parancsnokságának június 27-i naplófeljegyzéseiben ezzel kapcsolatban az alábbiakat olvashatjuk: „Várható, hogy az ellenség a német nyomás erősségéhez képest erőit a magyar határtól nyugatról keletre lépcsőzetesen fogja visszavonni. A dandár feladat ezt a visszavonulást lehetőleg azonnal követni és az orosz utóvédeken ragadni. Arról, hogy az utóvédeket meg lehessen semmisíteni, nem nagyon lehet szó, mert a dandár szélessége Toronyától Uzsokig légvonalban 70 km. Ezen a területen 5 zászlóalj áll (ezekből az egyik csak két kerékpáros századból van összetéve közvetlenek nélkül). Velük szemben az eddigi hírek szerint 6-8 hadosztály van mélységben tagozva, s gyorsanmozgókkal és páncélosokkal ellátva. Ezek utóvédei a dandárral szemben előreláthatólag többszörös túlerőt képviselnek. … A dandárparancsnok … elhatározta, hogy a négy zászlóalj mindegyikét határvédelmi területükön, a Kárpátok átjáróinál azonnal összevonja és az ellenség visszavonulásakor azon rajta tapadva a négy fővölgyben (Swica, Mizunka, Opor és Orawa) nyomul elő. Gyengébb ellenséges részeket megtámadja, védelemre berendezkedett nagyobb ellenséget pedig felderíti és csak akkor támadja meg, ha átkarolásra lehetőség nyílik.”
A 8. határvadászdandár június 28-án kezdte meg előrenyomulását a határon át, s részeivel csakhamar heves harcokba bonyolódott az erősebb szovjet utóvéd egységekkel. 1. hegyizászlóalja előbb meglepetésszerűen birtokba vette a Beszkid vasútállomás környéki, robbantáshoz már felszerelt alagutat, majd járőrei délután 5 órakor átkelve a Beszkid-hágón Oporzec községnél egy megerősített védőállásban berendezkedett kb. másfél század erejű ellenség ellenállásába ütköztek. A seregtest 25. határvadász-zászlóalja ezalatt délután 4 órakor a Vereckei-hágónál lépte át a határt, s egyik felderítő járőre – miközben két halottat és három sebesültet vesztett – Klimiecnél megfutamított egy kisebb szovjet alakulatot. Ezen utóbbi összetűzésnél elesett honvédek – Tóvizi Sándor őrvezető és 52Torzsás József honvéd – voltak a Szovjetunió elleni hadművelet első magyar szárazföldi alakulatokba tartozó hősi halottai.
A legnagyobb ellenállásba a 10. határvadász-zászlóalj ütközött, melyet Wyszkownál egy a Swica patak völgyét lezáró erős szovjet utóvéd tartóztatott fel. Miután a községbe június 29-én a délelőtti órákban behatoló járőrét, s az előosztagot képező századát csak szórványos tűz érte, a zászlóaljparancsnok, Gönczy Aladár őrnagy úgy vélte, gyenge erők állnak alakulatával szemben. A környékbeli magaslatokról azonban rövidesen heves tüzérségi tűz érte csapatait, melyről a dandár naplójában az alábbiakat olvashatjuk: „… a zászlóalj igen erős tüzérségi és aknavető tüzet kapott. Kb. 3-4 üteg lépett működésbe, a községtől északra pedig sok géppuska és golyószóró vette tűz alá a jól rejtett védőállás közelébe engedett, s részben az állásba is betört járőröket. Az ellenség tüzérségi és aknavető tüze igen jól feküdt és főleg az előosztag századot sújtotta, mely a nyílt terepre kijutott.” A zászlóaljnak csak július 2-án reggel sikerült teljes mértékben birtokba venni Wyszkowot. A területén vívott harcokban, főleg június 29-én és 30-án 267 fő véres veszteséget szenvedett, ebből 17 volt a halottak, 245 a sebesültek és öt az eltűntek száma. Sebesültjei ellátását nagymértékben nehezítette, hogy a 8. határvadászdandár sebesültszállító gépkocsioszlopa nyolc igen rossz állapotban levő személygépkocsiból állt.
Hasonló, ezrederejű szovjet utóvéd ellenállásába ütközött június 29-én Slobodától délre a Mizunka patak völgyében előrenyomuló 2. hegyizászlóalj is, azonban a veszélyes helyzetből, az ellenség oldalozó tüzéből hamarabb és kisebb veszteséggel tudta kivonni erőit. Az Opor és Orawa patakok torkolatához előretörő 25. határvadász-zászlóalj elővédszázadát június 30-án azonban – a Wyszkow-ihoz hasonló – váratlan rajtaütés érte, mely eseményt a dandár naplójába az alábbiakban jegyezték be: „A sötétség, s majd a köd leple alatt az elővéd Korostow község déli szegélyéig tört előre, de ott minden oldalról és hátulról heves tűz érte, s a zűrzavar közben az ellenség támadására hátrálni kényszerült. A visszaözönlőket a főcsapat felfogta és az ellentámadókat visszavetette. Az oroszok között igen sok polgári ruhás, géppisztollyal felszerelt egyén volt, akik elrejtőzve meglepetésszerűen tüzeltek kisebb osztagokra, s 13 h körül és utána is még ismételten a zászlóalj vonatban is zavart keltettek, amit 15 h körül sikerült leküzdeni… E napon a 25. határvadász zászlóalj 20 halottat és 30 sebesültet vesztett.”
53A 8. határvadászdandár előtt a későbbiek során is főképpen a Swica és a Mizunka patakok völgyét tartották a környékbeli magaslatokon hátrahagyott és berendezkedett szovjet csapatok, másutt csak kisebb összetűzésekre került sor. A Skole városába július 1-jén bevonult 25. határvadász- és 1. hegyizászlóaljakat a dandár korabeli naplóbejegyzései szerint a „lakosság ujjongva és virággal fogadta”.
A keleti szárnyon ez idő alatt az 1. hegyidandár határvédő alakulatai előtt a járőrvállalkozásokon kívül lényegesebb események nem történtek. Megerősített főtámadó harccsoportja, súllyal Kőrösmező területéről július 1-jén reggel indította meg támadását azzal a szándékkal, hogy Kolomea és Stanislau területét mielőbb elérje. Kötelékébe a Kögler Jenő ezredes vezette 3. és 26. határvadász-zászlóaljakból, a VI. kerékpáros zászlóaljból, a megerősítésre rendelt páncéltörőágyús-, utász- és árkászszázadokból, s a beosztott támogató tüzérségből álló csoport, valamint a Bárdossy Aladár alezredes irányította 3. hegyizászlóalj egy századából, a hegyihuszárszázadból, s egy-egy páncéltörőágyús- és utászszakaszból álló csoport tartozott. Mögöttük az 1. hegyidandár és a VIII. hadtest többi, illetve közvetlen alakulatai, s a gyorshadtest három seregteste helyezkedett el. Rajtuk kívül az 1. hegyidandár két kisebb csoportja kapott kezdetben felderítő és biztosító 54feladatokat, nevezetesen a Magda Elek alezredes vezette, a Nagy-Kőhavas (Nagy-Pietros) 2020 méteres magaslatán csoportosuló 2. és 11. határvadász-zászlóaljakból álló, valamint a Bartal Béla főhadnagy parancsnoksága alatti 3. hegyizászlóalj 3. századából álló, a Tisza völgyét lezáró csoportok.
A feltételezett áttörést követően az összes előrenyomuló seregtest menetvonalaként a Tatárhágón átvezető és Delatyn felé tartó, hidakkal tarkított hegyi útvonalat jelölték ki. Előre lehetett látni, hogy a folyamatos előrehaladás – a várható ellenséges rombolások, útakadályok miatt is – rendkívüli nehézségekbe fog ütközni. A VIII. hadtestparancsnokságon tartott előzetes, június 30-i magasabb parancsnoki megbeszélésen ez ellen egyedül a 8. határvadászdandár parancsnoka emelt szót, s a 2. gépkocsizó dandár bevetését külön, a Wyszkowi-hágón keresztül javasolta. A Kárpát-csoport parancsnoka bár kezdetben hasonló véleményen volt, vezérkari főnöke, Álgya-Pap Zoltán vezérkari ezredes és a hozzá beosztott német összekötő tiszt, Himer vezérőrnagy hatására nem járult ehhez hozzá.
A július 1-jén reggel meginduló hadművelet során a szovjet csapatok nem fejtettek ki komolyabb ellenállást, védelmi állásaikat már az előző napokban feladták, de a visszavonulásuk közben végzett rombolásuk, s különféle akadályképzéseik következményeiről az alábbiak olvashatók a korabeli jelentésekben: „… a visszavonuló oroszok igen kiterjedt rombolásokat hajtottak végre. A párhuzamos utak hiánya, a rombolások tömege, a csapatok szükségszerűen gyors előretörekvése igen nagy zsúfoltságot okozott. A határ és Tatarow között 1-2 kis hidat kivéve minden híd fel volt robbantva. … a hadihídanyag hiány, valamint a kevés műszaki munkaerő miatt az újonnan épített hidak teljesítőképessége csekély volt, azokon gépjárművekkel legfeljebb csak egyenként és lassan lehetett közlekedni, sőt több gépkocsi is elakadt. … a hőséget követő kiadós záporok a Kárpátokból lefutó folyókat és patakokat annyira megduzzasztották, hogy az ár a gyengébb hidakat elsodorta. … Az 1. hegyi dandár már 4.-én repülőszállítással igényelt élelmet. A Kárpát csoport parancsnoksága ejtőernyős gépeket rendelt Debrecenbe, hogy az ottani élelmezési raktárakból az élelmet megfelelően csomagolva sürgősen a kért ledobási helyekre szállítsa…” Természetesen a Lemberg elestét követően keleti, délkeleti irányban visszavonuló ellenséges csapatok pánikszerű menekülésére is akadt példa. A Skole elfoglalása után keleti irányban előretörő 8. 55határvadászdandár csapatai július 4-i Stanislauba történt bevonulásukkor igen sok hadianyagot, két „Rata” vadászgépet, hat db 52 tonnás, nyolc db közepes és 16-18 db könnyű és kis harckocsit zsákmányoltak.
Az 1. hegyidandár július 1-jét követően a gyorshadtest-parancsnokság alárendeltségébe került. A Dnyeszter, majd július 4-től a Szeret folyók átjáróinak, hídfőinek mielőbbi birtokbavételére utasított két gépkocsizó dandár oldalát és hátát biztosította. Csapatai ellenséges földi és légi behatás nélkül, gyakran az utánpótlás teljes nélkülözése mellett hajtották végre feladataikat. A gyorshadtest éldandára, a 2. gépkocsizó dandár július 5-én már a Dnyeszternél, Zaleszczyki és Sniatyn vonalában harcolt, a 8. határvadászdandárba tartozott 15. kerékpáros zászlóalj pedig 6-án a Dnyeszteren átkelve Jagielnicánál ütközött meg az utóvédekkel, a Kárpát-csoport zöme, s a többi gyorshadtestbeli alakulat viszont csak 8-án ért ki a folyóhoz. A Kárpátokon történő átkelés nehézségei és elhúzódása miatt már kezdetben illuzórikusnak tűnt a Kárpát-csoport vezérkari főnökének azon július 3-i elképzelése, miszerint „a Kárpát csoportnak a Dnyeszter eléréséig már csak utóvédek ellenállásával kell számolni. Gyors előretöréssel a Stryj, illetve Rohatyn felől keleti irányban visszavonuló erők Stanislau, illetve Buczacz környékén még bekeríthetők lennének.”
A július 1. és július 8. között lezajlott hadművelet, s az azt megelőző harccselekmények során a két – hegyi-, illetve hegyi felszerelésű zászlóaljakat magába foglaló – seregtest közül kétségkívül a 8. határvadászdandár került komolyabb harcérintkezésbe a szovjet utóvéd csapatokkal, veszteségét 48 hősi halottban, 77 eltűntben és 250 sebesültben állapították meg.
Július 9-ével jelentős változások történtek a Szovjetunió elleni hadműveletben részt vett magyar seregtestek alárendeltségében és kitűzött feladataiban. A gyorshadtest – 1717 tiszt, 41 790 fő legénység, 7529 ló, 1037 országos jármű (szekér) és 4372 gépjármű – közvetlenül a Heeresgruppe Süd parancsnoksága alá lépett és korlátlan alkalmazásra a német haderőnek engedték át. A Kárpát-csoport-parancsnokság, mint területi és katonai közigazgatási parancsnokság az országhatár és a gyorshadtest hátsó körzeteinek határa közötti megszállott területen maradt. Alárendeltségébe az 1. hegyi- és 8. határvadászdandár, a közvetlen csapat- és vonatalakulatok, s a Kolomea-i és a Stanislau-i katonai közigazgatási parancsnokságok kerültek, létszámát és felszerelését július 9-én 1516 tiszt, 5644 482 legénység, 12 861 ló, 2032 országos jármű (szekér) és 1334 gépjármű képezte. Alakulatainak, melyek galíciai és ukrajnai területen az első magyar megszálló erőket képezték, a gyorshadtest mögötti területen nagyobb helységek, utánszállító vonalak és vasútvonalak biztosítása, a szétszóródott kisebb szovjet csapatok, felkelő bandák megsemmisítése, hadifoglyok őrzése, a katonai közigazgatás rendszeres bevezetése, s elsősorban a közbiztonság teljes helyreállítása lett a feladatuk. A hátországi mezőgazdasági betakarítási idény közeledtével az 1. hegyidandártól 6306, a 8. határvadászdandártól 3855 főt szállítottak haza, s szereltek le. Az első magyar megszálló alakulatok 1941. október 30-ig tevékenykedtek a gyorshadtest előrenyomulása folytán egyre megnagyobbodott galíciai és ukrajnai területen, majd a német és magyar politikai és katonai vezetés szeptember 7. és 10. közötti tárgyalásainak következményeképpen öt újonnan felállított magyar megszálló dandár vette át feladataikat. Ezzel azonban egy újabb szakasza kezdődött el a m. kir. Honvédség második világháborús részvételének, küzdelmeinek, egy sokkal viszontagságosabb, egyenlőtlenebb és veszteségesebb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me