Számvéber Norbert: A Waffen-SS magyar sízászlóaljai

Full text search

88Számvéber Norbert: A Waffen-SS magyar sízászlóaljai
A Harmadik Birodalom fegyveres ereje – így a Waffen-SS is – 1944-re már akut létszámhiánnyal küszködött. Noha sorra állították fel az újabb alakulatokat, ezek előírt összlétszáma egyre alacsonyabb lett. Az egyre fokozódó emberanyag-szükséglet miatt mind a német szárazföldi hadseregnél, mind pedig a Waffen-SS-nél igyekeztek minden számbavehető forrást kihasználni. A Waffen-SS elsősorban a Németország határain kívül élő úgynevezett népi németek körében toborzott, majd 1944-től sorozott is. Azonban az egyre súlyosabb veszteségek arra kényszerítették az SS-t, hogy a nemzetiszocialista fajideológia szerint nem germán népek köréből is elfogadjanak önkénteseket.
Az 1. magyar SS-sízászlóalj (1. ungarische SS-Schi-Bataillon)
A m. kir. Honvédelmi Minisztérium 1944 kora őszén a magyar hegyivadász és határvadász alakulatok számára sítanfolyamot indított Kárpátalján, Rahó székhellyel. A tanfolyam szervezője Zelkó József tartalékos főhadnagy volt. A közeledő szovjet erők miatt azonban a részvevőket visszairányították Budapestre, ahol néhányan – köztük Zelkó is – kézhez kapták Waffen-SS behívójukat az SS harmadik magyarországi akciójának keretében. Miután a harcolni akaró tanfolyamisták felszerelését a Honvédelmi Minisztérium nem vállalta, azok elfogadták a Waffen-SS ez irányú ajánlatát. Az 1944. október 17-én Zelkó József és az SS birodalmi vezetője, Heinrich Himmler által kötött különmegállapodás szerint az 1. magyar SS-sízászlóalj néven felállított alakulat, amelynek parancsnoka Zelkó József SS-Obersturmführer (főhadnagy), közvetlenül Himmlernek lesz alárendelve mint „különleges csapat”. Az alakulat vezényleti és szolgálati nyelve a magyar, kizárólag a Vörös Hadsereg ellen lehetett bevetni, s lehetőleg Magyarországon.
Miután október 18-án az SS magyarországi kiegészítő parancsnoksága Budapesten egyenruhával ellátta a mintegy 800 fős egységet, amely ekkor törzsből, három vadászszázadból és egy nehézfegyverszázadból állt, november 10-e táján vasúton a sziléziai Neuhammerben lévő kiképzőtáborba szállították. Itt téves intézkedések során az SS szintén ide irányított 8925. „Hunyadi” fegyveres-gránátoshadosztályának néhány tisztje az alakulatot feloszlatta és állományát seregtestükbe olvasztotta. A november végén Budapestről mintegy 1000 főnyi újonccal Neuhammerbe érkező zászlóaljparancsnok tisztázta a helyzetet és Himmler parancsára helyreállította az eredeti szervezetet, illetve az újabb jövevényeket a zászlóaljba betagolta. Emiatt december 4-én a mintegy 1800 főből álló „zászlóalj” maga is két zászlóaljra oszlott.
Másnap Bad Saarow-ban megkapták teljes fegyverzetüket: az első három század századonként kilenc db 7,92 mm-es MG-42 típusú könnyűgéppuskát kapott, századonként két szakaszt 7,92 mm-es MP 44 típusú rohamfegyverrel láttak el, míg a többieket 7,92 mm-es Kar 98k típusú ismétlőkarabéllyal szerelték fel. A nehézfegyverszázad felszereléséhez nyolc db MG-42 nehézgéppuska, egy db MG-42 könnyűgéppuska, hat db 8,1 cm-es Gr.W. 34 típusú közepes gránátvető és négy db 7,5 cm-es Geb. Kanone 43 L/ 18-5 típusú hét fő részre bontható hegyiágyú tartozott. Ez utóbbiból csupán ez a négy példány készült. Az alakulatot terepszínű álcázózubbonyokkal is ellátták. 1944. december 7-én Neuhammerben megkezdődött az ezen fegyverekre való átképzés és a még kiképzetlen újoncok felkészítése.
901945. február 9-én a kiképzőtábor felé közeledő szovjet páncélos erők átmeneti feltartóztatására az illetékes német hadkiegészítő parancsnokság kérésére a „zászlóalj” az I. zászlóaljból – mivel az egység csak Magyarországért folytatott harccselekményekben volt alkalmazható önkéntesen jelentkezőkből egy 220 fős, három db 7,5 cm-es löveggel rendelkező páncéltörőágyús-szakasszal megerősített riadószázadot állított fel vitéz Gencsy József SS-Haupsturmführer (százados) parancsnoksága alatt. A riadószázad azt a feladatot kapta, hogy a Bober folyótól nyugatra, a Breslau–Berlin autópályán létesítsen útzárat az azon közeledő szovjet harckocsik ideiglenes feltartóztatására. Mivel azonban a kijelölt terepszakaszt a szovjetek a riadószázad megérkezése előtt elérték, az alosztály Gross-Gollmisch-től nyugatra, az autópályától délre foglalt védőállást. Az déli órákban néhány harckocsit ki is lőtt az előrenyomuló szovjet erők páncélosai közül. A nagy veszteséggel járó elhárító harcok során február 11-én az egység Nitschenkau-tól északnyugatra próbálta zárni az autópályát, mialatt több heves szovjet gyalogsági támadás érte. Addigra az általuk kilőtt harckocsik száma elérte a tizenegyet. A délutáni órákban Hühner-Berg-ig, illetve Kranich-See-ig szorították vissza a századot. Páncéltörő ágyúit elvesztette, Eichberg-nél védekező részeit a szovjetek bekerítették és megsemmisítették. Február 12-én a megsemmisült riadószázad maradványai a Klitschdorf-i ligeten át Lorenzdorf-ig vonultak vissza.
Az 1. magyar SS-sízászlóalj zöme időközben február 10-én gyalogmenetben elhagyta a tábort, majd négy napi menetelés után bevagonírozott és vasúton a stájerországi Leoben-be szállították. 1945. február 20-án a II. zászlóaljat a Judenburg melletti „Seetaler Alp” magashegyi gyakorlótérre irányították. Ugyancsak e napon vonult be az alakulathoz Leoben-be a Neuhammer-i riadószázad maradéka: Gencsy egyetlen megmaradt tisztjével és hét katonájával. Március 25-e táján az 1. magyar SS-sízászlóalj parancsnoksága az SS-Führungshauptamt és a Honvédelmi Minisztérium közös utasítására beolvasztotta állományába azt a mintegy 1500 főnyi, szétvert és nagyrészt fegyvertelen honvéd hegyivadászt, akik ekkor Győr térségében tartózkodtak. A Dachau-ból érkező felszerelés kevésnek bizonyult a most már kb. 3000 fős sí-zászlóaljnak, mely 27-én megalakította III. zászlóalját is. A III. zászlóaljat szintén a „Seetaler Alp” kiképzőtáborba küldték.
91Április 17-én mindhárom zászlóaljat riadóztatták és a Graz-tól délkeletre védelemben lévő IV. SS-páncéloshadtesthez vezényelték gyalogsági feladattal. A szállítás közben Fronleiten-nél parancs érkezett, hogy egy századnyi erőt küldjenek a Semmering-től dél-keletre védekező, Zeltweg-ben honvéd repülőkből összeállított és Ghyczy Márton repülő főhadnagy parancsnoksága alatt harcoló századnak. Az útnak induló félszázad parancsnoka egy Görög nevű SS-Untersturmführer (hadnagy) volt. Ez az egység Pfaffensattel környékén került bevetésre, ahol egy tiszt és 71 altiszt illetve közkatona elesett, hét pedig eltűnt. A zöm beérkezvén a IV. SS-páncéloshadtesthez, ott jórészt az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztály alárendeltségében harcolt a háború végéig.
Az 1. magyar SS-sízászlóalj szervezete 1945. május 8-án a következő képet mutatta (létszám kb. 3000 fő, ebből harcképes 2500 fő): a törzs tolmács-, híradó-, motorkerékpáros jelentő-szakasszal, tábori csendőr különítménnyel és törzsbiztosító szakasszal, az I. magyar SS-hegyivadász-zászlóalj (parancsnoka vitéz Darvas László SS-Hauptsturmführer), a II. magyar SS-hegyivadász-zászlóalj (parancsnoka vitéz Zelkó László SS-Sturmbannführer <őrnagy>, a „zászlóalj” parancsnokának testvére) és a III. magyar SS-hegyivadász-zászlóalj (parancsnoka a Neuhammer-i harcokat túlélt Gencsy József SS-Hauptsturmführer). Az egységnek ellátó alakulata nem volt. A stájerországi harcokban elesett három tiszt, 160 altiszt és közkatona, eltűnt egy tiszt és 56 altiszt és közkatona. A Neuhammer-i riadóegység veszteségeivel együtt az alakulat összesen 13 tisztet és 467 altisztet, illetve közkatonát veszített. Egyes részei – már az általános kapituláció után – május 10-ét követően Attersee körzetében amerikai hadifogságba, míg más elemei – maga Zelkó József is – Leoben-nél szovjet hadifogságba estek. Néhány még honvéd egyenruhában lévő katonája a Szent László hadosztályhoz csatlakozva brit fogságba menetelt.
Az 1. magyar SS-rohamvadász-ezred (1. ungarische SS-Sturmjäger-Regiment)
Az 1944. október 23-án Budapesten Otto Winkelmann SS-Obergruppenführer und General der Polizei és Beregfy Károly vezérezredes, honvédelmi miniszter kézjegyével ellátott német-magyar írásbeli egyezmény alapján a Waffen-SS által november 2-án felállíttatott az SS 25. „Hunyadi” 92fegyveres-gránátoshadosztálya. Ezt követően magyar részről december 23-tól megalakultnak tekintették az SS 26. „Hungária” fegyveres-gránátoshadosztályát is, de németek ezen hadosztály felállításáról csak a később intézkedtek. A hadosztályokat Neuhammerbe írányították. A seregtestek kiképzett de fegyvertelen létszámfeleslegéből 1944. december végén hadosztályonként egy-egy gyakorlatilag hegyivadász kiképzésű és felszerelésű ún. „sízászlóaljat” állítottak fel. A „Hunyadi” hadosztályé az SS 25. sízászlóalja (1. magyar) elnevezést kapta (Waffen-Schi-Bataillon der SS 25 <ung. Nr. 1.>), míg a „Hungária” hadosztályé az SS 26. sízászlóalja (2. magyar) titulust nyerte el (Waffen-Schi-Bataillon der SS 26 <ung. Nr. 2.>). Ezen alakulatokat a két hadosztály parancsnoksága két heti gyakorlatozás után Magyarországra szándékozta küldeni, hogy ott az 1945. január 1-jén meginduló, s Budapest felmentését célzó hadműveletekben részt vegyenek, abban a hadosztályokat képviseljék. Esetleges siker estén jelentős propagandahatást vártak tőlük.
Az SS 25. sízászlóalja 1945. január 1-jén még részt vett a Neuhammerben propagandisztikus célból rendezett díszszemlén, majd bevagonírozott és Prága, illetve Bécs érintésével Győrszentivánra érkezett, ahonnan gyalogmenetben 93Tatára vonult. Itt miután január 6-án az SS 26. sízászlóalja is beérkezett január 8-án a két zászlóaljat ezredkötelékbe vonták össze. Létszáma ekkor kb. 1500 fő. Az 1. magyar SS-rohamvadász-ezred néven felállított alakulat parancsnoka Rideg(h) Kelemen SS-Sturmbannführer lett (a szakirodalom egyes képviselői ezt vitatják). Az ezred szervezete: törzs a közvetlenekkel (tolmács-, híradó-, motorkerékpáros jelentő-, tábori csendőr- és törzsbiztosító szakaszokkal), I. magyar SS-rohamvadász-zászlóalj (parancsnoka ismeretlen) és II. magyar SS-rohamvadász-zászlóalj (parancsnoka egy Lenk nevű magyar SS-Hauptsturmführer). A gyalogsági fegyvereik nagy részét ezen alakulatnál is 7,92 mm-es MP 44 típusú rohamfegyverek tették ki. Waffen-SS hegyivadász egyenruházatukon – melyet francia, olasz eredetű német zsákmány felszerelési darabokkal voltak kénytelenek kiegészíteni – magyar királyi honvéd rangjelzéseiket együtt viselték az SS magyar fegyveres alakulatai számára bevezetett – de csak néhány ezer példányban legyártott – „H” tükörhajtóka-jelzéssel.
A január 9-10-én még harcászati gyakorlatokat végző alakulatot a IV. SS-páncéloshadtestnek, közelebbről az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztálynak rendelték alá. Január 11-én a hadosztály 10. SS „Westland” páncélgránátos-ezredével együtt Esztergomtól délkeletre, Pilisszentkereszt előtt vetették be, ahol súlyos veszteségeket szenvedett. Másnap a magyar SS-rohamvadászok Pilisvörösvár térségében támadtak és magába a helységbe is sikerült betörniük. Erőik egy része Pomáz előtt állt. Az elszenvedett veszteségek miatt (2 tiszt, 127 altiszt és közkatona elesett; két tiszt és 17 katona eltűnt) az ezredet január 13-án Tatára vonták vissza feltöltés céljából. Másnap Csórra helyezték át, s mivel ekkor csupán 900 főnyi bevethető katonája volt, a felfrissítés tovább folytatódott. Január 18-án a német IV. SS-páncéloshadtest 3. páncéloshadosztálya alárendeltségében, mint páncélosokra ültetett gyalogság kerültek bevetésre. A 19-én és 20-án Dunapentele irányában folytatott előretörés az alakulat mintegy 160 halottjába és 70 sebesültjébe került. Az ezred részt vett Székesfehérvár visszafoglalásában a Ney-féle SS-harccsoport elemeivel keveredve. Ezt követően az alakulat részekre szakadozott. Az erősen leharcolt II. zászlóalj január 25-én Lepsény és Balatonvilágos térségében harcolt, előrevetett osztagai Balatonszabadi előtt álltak. Négy nap múlva az ezred elcsigázott egységei számára Csórt jelölték ki gyülekezési körzetként.
94Az ezred részei február 2-tól a Margit-vonalban folytattak elhárító harcokat az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztály alárendeltségében. Március 22-én megkezdték visszavonulásukat Székesfehérvár térségéből nyugat felé állandóan változó alárendeltségben. Másnap a rohampuskákhoz való lőszer krónikus hiánya miatt kivonták őket az arcvonalból, majd március 26-ra az ezred két részre szakadva gyalogmenetben elérte Mórichida, illetve Jánosháza körzetét. A „Ridegh-csoport” (az 1., 3. és 6. századok) átmenetileg az 1. magyar hegyidandár erőivel közösen hárította el a Marcal-csatorna vonalában támadó szovjet erők csapásait, többek között egy erős harckocsitámadást is. A 2., 4. (nehézfegyver-) és 5. századokat, valamint egyéb részeket tömörítő „Lenk-csoport” a német 1. népi hegyihadosztályhoz talált csatlakozást Celldömölk térségében, majd március 30-án Szombathelytől délre felzárkózott a IV. SS-páncéloshadtest, illetve a Ney-féle SS-ezred erői mellé. A „Ridegh-csoport” április 4-én a II. SS-páncéloshadtest kötelékében Mosonszentpéternél lépte át a magyar államhatárt és különböző alárendeltségekben harcolt német területen főleg Bécsújhely és Mayerling körül, míg végül a megmaradt mintegy 150 fő Enns körzetében, május 5-én az amerikai csapatok előtt tette le a fegyvert. Az 1. magyar SS-rohamvadász-ezred veszteségei a visszavonulás során (részben becsült adatok): két tiszt, valamint 301 altiszt és közkatona elesett, 143 fő (ebből három tiszt) pedig eltűnt. A „Lenk-csoport” április elején újra a német 1. népi hegyihadosztálynak lett alárendelve St. Michael térségében. Április 18-án ismét az 5. SS „Wiking” páncéloshadosztálynak, illetve az 1. magyar SS-sízászlóaljnak rendelték alá. Az általános fegyverletétel időpontjában a csoport maradéka feloszlott, részei (kb. 200 fő) Klagenfurt irányába húzódtak és a Szent László hadosztály elemeivel együtt kerültek brit hadifogságba.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me