Az 1944-es esztendő

Full text search

Az 1944-es esztendő
A keleti arcvonal helyzetének rosszabbodása és a szovjet csapatok állandó térnyerése arra késztette a magyar kormányzatot, hogy 1943 december utolsó napjaiban a Honvéd Vezérkar főnökét, Szombathelyi Ferenc vezérezredest a német főhadiszállásra küldje, a helyzet és a további német szándékok megismerése végett. Egyúttal tájékoztatást is kellett adnia a Kárpátok biztosítására tervezett magyar katonai rendszabályokról. A magyar politikai és katonai vezetés az Ukrajnában megszálló feladatokat ellátó kilenc kétezredes könnyűhadosztályt a németek beleegyezésével haza kívánta hozni, hogy a harcedzett hadosztályok a Vörös Hadsereg támadására, a keleti határok védelmére időben felkészülhessenek. Hitler ez alkalommal is a szokásos módon új német erők bevetését, a szovjet támadás visszaverését helyezte kilátásba. A “Kárpátvédelmi” tervekkel kapcsolatban nem volt észrevétele, de a megszálló hadosztályok hazahozatalához nem járult hozzá.
A magyar kormánynak határozott elképzelése volt az 1944-es esztendőre vonatkozóan. Kállay Miklós miniszterelnök visszaemlékezései szerint, miután a Vörös Hadsereg eléri a Kárpátokat, és azt tapasztalják, hogy a magyaroknak nincs támadó szándékuk, akkor Moszkvában “kétszer is meggondolják”, mielőtt a kárpáti védőállásokat frontálisan megrohannák. Számukra sokkal egyszerűbb és kevesebb időveszteséggel jár, ha a főellenség, a németek ellen a Kárpátoktól északra, a lengyel síkságon vagy délen a román alföldön keresztül folytatják offenzívájukat: “Miért vesztegetnék idejüket feleslegesen a Kárpátok leküzdésével az oroszok, egy másodrangú hadszíntéren, amikor Magyarországot széles körben megkerülhetik, és így időt és vért takaríthatnának meg.29
29 Gosztonyi Péter: Magyarország a második világháborúban (Róma, 1986) 183. p.
A Honvéd Vezérkar főnöke 1944. január 2-án az érintett magasabbparancsnokokat a 255tervek szerint számukra kijelölt jövendő felvonulási területeikre, az Árpád-vonalba rendelte azok megszemlélésére és felülvizsgálatára az alábbiak szerint:30
30 Jolsvai Viktor: A m.kir. 1. honvéd hadsereg története (HL Tgy. 3480.I.) 4. p.
10. gyaloghadosztály: Körösmező–Tatár-hágó, 7. gyaloghadosztály: Királymező–Pantyr-hágó, 16. gyaloghadosztály: Szinevér–Ökörmező–Toronyai-hágó, 1. hegyidandár: Huszt és attól keletre a második lépcsőben. E a seregtestek képezték volna az 1. hadsereget. A terv szerinti 3. hadsereg seregtestei közül a 6. gyaloghadosztály: Volóc–Beszkid-hágó, a 20. gyaloghadosztály: Vezérszállás–Vereckei-hágó, a 24. gyaloghadosztály: Fenyves-völgy–Uzsoki-hágó, a 2. hegyidandár: Perecseny–Szolyva térségében a második lépcsőben lett volna. A két hadsereg mögött az I. páncéloshadtest parancsnokának alárendeltségében mint tartalék vonult volna fel: az 1. páncéloshadosztály: Munkács körzetébe, a 2. páncélos-hadosztály: Ungvár körzetébe, az 1. lovashadosztály: Szobránc körzetébe.
A 13., 25. gyaloghadosztály és a 27. székely könnyűhadosztály békeelhelyezési körletében maradt volna, az előbbi a délvidéki partizánok féken tartására, az utóbbi kettő a román magatartás iránti bizalmatlanság okán az esetleges átállás ellensúlyozására.
A Kárpátok védelemének ellátására a tervezet szerinti erők bőségesen elegendőek lettek volna. A szovjet főerők valószínű támadása a Kárpátoktól északra eső területen kelet-nyugati irányban volt várható. Ez a védelem jelentős szovjet erőket vonhatott el a főirányban támadó főerők oldalának biztosítására és egy esetleges ellentámadás elhárítására.31 Ilyen erők felvonultatása csak általános mozgósítás elrendelésével volt megoldható.
31 uo.
Az 1. hadsereg mozgósítását 1944. január 6-án rendelték el. A 3. hadsereg mozgósítását elhalasztották, mert úgy gondolták, hogy a megszálló hadosztályok visszavonása a Kárpátok vonalára elegendő erőt képez majd az eredeti feladat végrehajtásához.
Magyarország német megszállása és az 1. magyar hadsereg támadása a Kárpátok előterében minden korábbi tervet felborított. A nagy veszteségeket szenvedett 1. hadsereg arcvonala Kuty–Kosov–Pistyn–Peczenyczin–Kolomea-délnyugat–Ottynia–Tlumacs vonalon szilárdult meg. Közben folytatták a Hunyadi- és a Szent László-állás kiépítését.
A Hunyadi-állás az Északkeleti-Kárpátokat biztosító erődítések legkülső vonala volt. Megerődített támpontok, völgyzárak, műszaki zárak és az azokat fedező fa- és földerődök, reteszállások össze nem függő rendszeréből állt. A felvezető utakat zárta le a völgyek bejáratánál. Déli végpontja a Csorna Hora előterében Zabie, Mikuliczyn, Jaremcza, fontosabb támpontjai a Javornik és a Gorgan előterében, a Tatár-hágó felé vezető utakon Delatyn, a Toronyai-hágó előtt Zielona, a Vereckei-hágóhoz felvezető úton Sztrij, északi végpontja a Magura lábainál az Uzsoki-szorosba vezető völgyben Turka volt.32 A Szent László-állás az Északkeleti-Kárpátokban az ezeréves határok mentén kijelölt felvételi állás volt mint az Árpád-vonal előretolt állásrendszere. Létesítését 1943 őszétől, az arcvonal közeledtével kezdték meg. Hosszabb ideig való tartását nem tervezték. Műszakilag megerődített körkörösen védhető század- és zászlóaljtámpontokból, illetve reteszállásokból állt, a reteszállás előre kiépített vagy kijelölt védőállás volt, ahol a védőnek az arcvonalba betört ellenség támadását kell megállítania.33 1944 július második felében az 1. magyar hadsereg és a XI. német hadtest a Hunyadi-állásba vonult vissza, majd augusztus–szeptember folyamán a Szent László-állásra támaszkodva az Árpád-vonalba.
32 Lexikon 185–186. p.
33 Lexikon 412. p.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me