Számvéber Norbert: VILÁGVÁROSBÓL FRONTVÁROS • Bevezető tanulmány

Full text search

7Számvéber Norbert: VILÁGVÁROSBÓL FRONTVÁROS • Bevezető tanulmány
Az 1944. augusztus 23-i román átállást követően — miután a 2. Ukrán Front frontális támadása csak a foksányi-kapun át vezetett eredményre — a szovjet legfelsőbb katonai vezetés előtt feltárult a Keleti-Kárpátok igen nehezen bevehető vonulatai délről való megkerülésének lehetősége, s ezzel a német hadiipar számára szükséges nyersanyagokkal rendelkező és német felvonulási területként használható stratégiai jelentőségű Kárpát-medence birtokbavétele. A szovjet hadvezetés a kialakult helyzetben lehetőséget látott a 2., 3. és 4. Ukrán Front egyidejű és szoros együttműködésével csapást mérni a Kárpátok és a Balkán-félsziget északi része között, amelynek eredményeként megakadályoznák Németországot egy szilárdabb védelmi rendszer létrehozásában, Magyarországot leválasztanák a német szövetségről, és közvetlenül veszélyeztetnék a Harmadik Birodalom déli területét, amely egyben az egyik legfontosabb német hadiipari körzetet is magában foglalja.1 Sztálin 1944. szeptember 29-én kelt Winston Churchillnek küldött táviratában egyebek mellett a szovjet csapatok elé állított közvetlen feladatként a következőket jelölte meg: „Ki kell ütni Magyarországot a háborúból, s támadás révén ki kell tapogatni, illetve kedvező körülmények esetén fel kell göngyölíteni a keleti fronton a németek védelmi állásait.2
1 Tóth Sándor: Budapest felszabadítása (Budapest, 1975; a továbbiakban Tóth) 10. old., valamint Ravasz István: A Kárpát-medence hadszíntérré válása 1944—45-ben (Új Honvédségi Szemle 1991/8.) 26—27. old.
2 Idézi Churchill, Winston S.: A második világháború (Budapest, 1989; a továbbiakban Churchill) 2. kötet 473. old.
Miután 1944 szeptemberében a német—magyar csapatoknak nem sikerült biztosítaniuk a Déli-Kárpátok átjáróit, október elején a magyar Alföldre benyomuló szovjet harckocsizó és gépesített csapatok Debrecen—Nagyvárad—Szolnok térségében kiterjedt manőverező páncélos-hadműveletekbe bonyolódtak a körzetben ugyancsak támadás céljából összevont német páncéloscsapatokkal. Szovjet részről korábban úgy tervezték, hogy Debrecen és Nyíregyháza birtokbavétele, majd egy további északi irányú támadás lehetőséget teremt számukra az Észak-Erdélyben harcoló magyar 2. hadsereg és német 8. hadsereg egészének, valamint a Kárpátokban lévő magyar 1. hadsereg részeinek hadműveleti szintű bekerítésére, ezután pedig a 2. és 4. Ukrán Front együttes erővel Budapest ellen fordulhat.3 Ezzel a szovjetek közelebb jutnának kitűzött céljukhoz, vagyis Magyarország leválasztásához a német szövetségi rendszerről.
3 A Budapest elleni szovjet hadműveletekbe később bekapcsolódó 3. Ukrán Front ekkor még a Balkánon harcolt, és csak 1944. november elején érte el Magyarország területét.
Az október 6-ától mintegy 627 harckocsival és rohamlöveggel támadó szovjet 2. Ukrán Front 6. gárda-harckocsihadserege, Plijev lovas-gépesített csoportja és 53. hadserege, valamint a román 1. hadsereg ellen kisebb német és magyar kötelékek mellett a kialakuló harcok súlyát a jelentősen legyengült német 1., 13. és 23. páncéloshadosztályok, majd a térségbe később beérkező „Feldherrnhalle” páncélgránátos-hadosztály4 alakulatai viselték. Október 10-i adatok szerint a harcokban német oldalon 59 harckocsi és 66 rohamlöveg vett részt, beérkezőben volt 45 harckocsi és 54 rohamlöveg (összesen 224 harckocsi és rohamlöveg).5 A kiterjedt, sík területen kialakuló igen heves, és sokszor áttekinthetetlen páncélosütközetek sorozata miatt a szovjetek — jelentős területnyereségük ellenére — stratégiai céljukat nem tudták megvalósítani: a német és a magyar csapatok átjutottak a Tisza északnyugati partjára.
4 A dandárerejű hadosztályt 1944. november 1-én „Feldherrnhalle” páncéloshadosztállyá nevezték át, s ennek megfelelően töltötték fel és szervezték át a 109. páncélosdandár részeinek beolvasztásával. Lásd ehhez Stoves, Rolf: Die gepanzerten und motorisierten deutschen Grossverbände 1935—1945. Divisionen und selbständige Brigaden. (Wölfersheim – Berstadt, 1994, 2. kiadás; a továbbiakban Stoves 1994) 247. old. A Dél Hadseregcsoport hadinaplójában az alakulatot továbbra is páncélgránátos-hadosztályként emlegették.
5 Hadtörténelmi Levéltár (a továbbiakban HL) mikrofilmtára Kriegstagebuch der Heeresgruppe Süd (a továbbiakban KTB/HGr. Süd) 895. tekercs 7 217 010. felvétel. A szovjet adatokhoz lásd Ölvedi Ignác: A budai vár és a debreceni csata (Budapest, 1970) 112. old. Vö: Szabó Balázs: A 2. Ukrán Front budapesti hadműveletének el ső szakasza. In: Hadtörténelmi Közlemények 1969/4. (a továbbiakban Szabó B.) 618. old. Szabó itt a fenti csoportosításban 1944. október 1-jén 741 harckocsit és rohamlöveget ad meg szovjet levéltári források alapján. Ebben az adatban a hadművelet megkezdése után a térségben bevetett 18. harckocsihadtest állománya (82 harckocsi és rohamlöveg) nincs benne.
Ezekben a találkozóharcokban a szovjetek a gyorsaság kedvéért felhagytak az úgynevezett mély hadművelet elveinek megfelelő, begyakorolt eljárásaikkal, s egyfajta szovjet villámháborút szerettek volna megvalósítani, de erre a németekétől eltérő vezetési struktúrájuk, tisztjeik képzettségi szintje és az egyéni kezdeményezőképesség csaknem teljes hiánya, valamint csapataik szervezete nem tette őket alkalmassá. A szovjet részről elszenvedett veszteségek igen jelentősek voltak (többek között 653 harckocsi és rohamlöveg és — ami a későbbiek szempontjából lényegesebb — 653 gépjármű és 1301 fogatolt jármű).6 A harcok következtében főleg a harckocsizó, gépesített és lovascsapatok szorultak nagyobb feltöltésre, s emiatt döntő tényezőként a közeljövőben nem voltak bevethetők. A németek veszteségei sem voltak elhanyagolhatók, bár jóval elmaradtak a szovjetekétől. Egy október 27-i kimutatásuk alapján (csak a fenti négy hadosztályuk vonatkozásában) állományuk 57 harckocsival és rohamlöveggel volt kevesebb.7
6 Az adatok német forrásból származnak. Lásd HL KTB/HGr. Süd 625. tekercs 7 209 475. felvétel. Maguk a szovjetek – közvetve – 541 harckocsi és rohamlöveg „hiányát” ismerik el. Lásd Szabó B. 618. old.
7 HL KTB/HGr. Süd 626. tekercs 7 209 522. felvétel. Teljes veszteségi adatsor csak a német 23. páncéloshadosztály esetében áll rendelkezésre. Ezen seregtest 1944. szeptember 28. és október 28. között kijavíthatatlanul elvesztett 15 Pz.V Panther nehézharckocsit, 4 Pz.IV közepes harckocsit, 5 rohamlöveget, 2 önjáró páncéltörő ágyút (összesen 26 harckocsit és rohamlöveget) és 10 lövészpáncélost. Lásd Rebentisch, Ernst: Zum Kaukasus und zu den Tauern. Die Geschichte der 23. Panzer-Division 1941—1945 (Stuttgart, 1982.) 433. old. Megjegyzendő, hogy egy „kilőtt” harckocsi még nem pusztult el feltétlenül véglegesen (személyzetveszteséget szenvedett, a jármű mozgásképtelen, esetleg harcképtelen is), hiszen elvontatva általában javítható, és ezt követően újra bevethető volt. Így egy-egy harcjárművet – ad absurdum – többször is kilőhettek. Ezért mind a németek, mind a szovjetek műszaki egységei a birtokolt területen talált ellenséges páncélostechnikát – ha már nem volt érdemes kijavítani és saját fegyverrendszerükbe illeszteni – igyekeztek felrobbantani. A „megsemmisített” páncélosok esetében többnyire másodlagos (belső) detonáció(k) végeztek a járművel: például felrobbant a lőszer vagy az üzemanyag.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me