27. Mátyás 1479. évi boszniai hadjárata.

Full text search

27. Mátyás 1479. évi boszniai hadjárata.
A balul végződött 1476. évi moldvai hadjárat óta Mohamed nagyobb hadjáratot már nem indított a Duna–Száva–Dráva környékére, hanem e helyett évente ismételten küldött egyes tekintélyes erejű rabló, portyázó csoportokat hol Erdélybe, de leginkább Horvátországon és Szlavónián át Stajerországba, Karinthiába, Krajnába és a Velencei Köztársaság területére, ahol azok mindannyiszor rettenetes pusztításokat vittek véghez. Frigyes császár, mint fentebb említettük, ezért főkép Mátyást okolta, mely véleményt utóbb Velence, sőt még a pápa is megáévá tette, miért is ezek, mint már szintén említettük, utóbb a Mátyásnak adott segélyt is megvonták. Ennek egyébként még egy oka is volt. Amióta Mátyás apósának, illetve sógorának, Ferdinánd sziciliai hercegnek Milano birtokára irányuló törekvéseit támogatni kezdte, ez a körülmény még jobban felköltötte nemcsak Velencének, hanem a pápának féltékenységét is, akik, a sziciliai király hatalmi terjeszkedését különben is irígy szemmel nézvén, az új formában szőnyegre került mantuai kérdés által felsőolaszországi érdekeiket veszélyeztetve látták. Mindezeknek a dolgoknak az lett a vége, hogy Velence az örökös török betöréseket megunva és mivel az osztrák és cseh ügyekkel bajlódó Mátyástól hathatós segítséget többé nem remélt, 1479. január 26-án 16 évi háborúskodás után a szultánnal békét kötött.* Ez a váratlan eset a keresztény fejedelmek körében annál nagyobb konsternációt keltett, mert híre járt, hogy az önző signoria, csakhogy kedvezőbb feltételeket nyerjen, 100 hadihajó átengedését is igérte a töröknek, annak Nápoly és Magyarország ellen viselendő háborúja esetére.
Navagerio, Storia Ven., Muratorinál, Script. Rer. Ital. XXIII., 1152. – Sanuto, Duchi di Venez., ugyanott XXII., 1210. – Sismondi, Histoire des républiques italiennes du moyen-âge. X., 156.
Mátyás ekként Velence és a pápa támogatásától elesvén, Frigyes ellenségeinek táborában új szövetségeket keresett. Mindenekelőtt a hatalma tetőpontján álló svajci köztársasággal 1479. március 26-án tíz évi szövetséget kötött* és nemsokára rá XI. Lajos francia királlyal is tárgyalásokba bocsátkozott.* Azonkívül a Nürnbergben tanácskozásra egybegyült német rendektől is kért segítséget, de ezúttal is, mint rendesen, eredménytelenül.* Végül, hogy fenékig üröm legyen a pohárban, most már mindjobban nyilvánvalóvá vált, hogy Frigyes császár sem a milanói hercegségre, sem a 100.000 arany hadikárpótlásra vonatkozó kötelezettségének eleget tenni nem hajlandó, miért is Mátyás, hogy erre nézve, ha kell a kellő nyomatékkal léphessen fel, Szapolyai István és Geréb Péter vezetése alatt tetemes sereget gyüjtött össze a stajer határ mentén.
Segesser, Die Beziehungen der Schweizer zu Mathias Corvinus.
Lásd a florenci köztársaság franciaországi követeinek 1479. augusztus 6-iki jelentését. Makusew, Monum. Hist Slavorum merid. I., 535.
Pray, Annal. IV., 130. – Müller, Reichtahstheater II., 723.
Így állottak a viszonyok, amikor Mátyás 1479. augusztus 2-án az Ulászlóval megtartott olmützi találkozásról visszatérve, nejével hosszabb ideig a Felvidéken tartózkodni szándékozott.
Ekkor történt, hogy egy nagyobb, állítólag 30.000 főnyi török csapat a Dráván átkelve, annak egy része Stajerországba, más része Vas és Zala megyékbe tört be s egészen Vasvárig hatolva, mindent feldúlt, felperzselt, elpusztított s aztán 30.000 rabláncra fűzött kereszténnyel és gazdag zsákmánnyal ismét Bosznia felé vette útját.
A király mindenelőtt a stajer határon Szapolyai és Geréb parancsnoksága alatt álló hadakat indította el a török rablóbanda üldözésére, de azok ennek csak 3000 főből álló utóvédjét érték el a Száva mentén, amelyet nyomban megtámadva és körülfogva, azt annyira megsemmisítették, hogy alig tudott közülük 200 ember megmenekülni.*
Bonfinius, Rerum Hung. Dec. IV., V., 441.
Közben a király is megérkezett a Szávához s a már ott talált, illetve magával hozott csapatokkal együtt Boszniába tört be s egészen Jajca-ig előrehatolván, azt a törököktől újból visszafoglalta. Majd Jajcán túl a grebeni mezőkön táborba szállván, seregének egy részét több csoportra felosztva, szerte küldé a tartományba, hogy a Magyarországból kivitt foglyoknak és zsákmánynak legalább egy részét visszaszerezze. E csoportok egyike Vrboszna (Sarajevo) alá indult, amelynek megvétele után annak basáját a városból kiszorította és az ott és annak környékén felhalmozott zsákmányt hatalmába ejtette. Ez oly nagyarányú volt, hogy a legénység azzal nemcsak lovait, hanem saját magát is megterhelte, ami majd hogy vesztükre nem vált. A basa ugyanis hamarjában a közelben levő erőket összegyüjtve, utána iramodik a nehéz poggyásszal megrakott gondtalanul Jajca felé visszatérő magyaroknak, akik a sokféle cók-mók által gátolva, kellőképpen sem harchoz nem fejlődhettek, sem nem harcolhattak, s így már csak nagyon kevés hijja volt, hogy a török teljesen erőt nem vett rajtuk. Szerencsére ebben a válságos pillanatban 300 horvát lovas érkezik a küzdőtérre, akik a törököket oldalba fogva, hamarosan megfutamítják. A horvátok ugyanis oly merész elszántsággal vetették rá magukat az ellenségre, hogy az abban a hitben volt, hogy ez csak előcsapata az ellene előnyomulásban levő nagyobb seregcsoportnak s így minél előbb futással igyekezett magát a kellemetlennek és veszélyesnek vélt helyzetből kivonni. Ennek volt köszönhető, hogy a magyar had aztán zsákmányostól szerencsésen visszatért a grebeni táborba.
Mátyás ezután a még török kézen levő Bosznia és Hercegovina nagy részét egészen Szerbiáig feldúlatta seregével és csak késő ősszel tért vissza, csúzos bántalmak által gyötöre, Zágráb vidékére.*
Bonfinius, Rerum Hung. Dec. IV., V., 606. – Epist. Math. Corv. IV., 68. és 84. – Katona, Hist. Crit. XVI., 223. – Fessler, Geschichte von Ungarn. V., 348.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me