1. A viszony további folytatólagos kialakulása II. Mátyás, a szultán és Rudolf császár között. Utóbbinak halála.

Full text search

1. A viszony további folytatólagos kialakulása II. Mátyás, a szultán és Rudolf császár között. Utóbbinak halála.
1609 őszén végre megérkezett ama török követség, mellyel a zsitvatoroki békeokmány szerint a szultán a magyar király ajándékvivő küldöttségét viszonozni tartozott. A török követség feje, Achmed pasa, 1609 szeptember 20-án 500 lovas kíséretében nagy pompával vonult be Bécsbe. Az általa hozott ajándék értékét, mely bogláros kócsagtollból, néhány aranyos szerszámú nemes lóból s perzsa szőnyegekből állott, mindössze 3000 tallérra becsülték. Innen a követség Prágába Rudolf császárhoz utazott, mivel a zsitvatoroki békében tulajdonképpen ő volt a szerződő fél. Az utóbbinak szóló ajándék egy bársonnyal bélelt hatfogatú szép kocsiból, több ritka és drága órából és ezüst edényekből állott. Rudolf november 28-án fogadta a török követséget, de a búcsúkihallgatást megtagadta tőle, amiért Achmed pasa orrolva távozott Prágából.* A beteg császár ugyanis igen rosszkedvű volt, mert sehogy sem tudott beletörődni a változhatatlanba, tartományai legnagyobb részének elvesztésébe, aminek megtörténte után őneki már csak árnyék-császárság jutott osztályrészül. Sőt csakhamar még a pártján maradt csehek is elfordultak tőle, aki az egy Lipót főherceg passaui püspököt kivéve, családja többi tagjaival is végkép meghasonlott. Mátyás igyekezett ugyan a beteg császárt kiengesztelni, de ez, bár itt-ott szintén a békülékenység látszatát öltötte magára, végeredményben mégis elzárkózott minden komoly békülési kísérlet elől. Még válságosabbra fordult a helyzet, amikor a csehek beteg császárjuk esztelen önkényeskedéseit megúnva, ők maguk hívták be Mátyást Lipót főherceg ellen, aki fegyverhatalommal akarta magát uralkodójukká feltolni s egyben eddig élvezett, vagy legalább is papíron biztosított vallásszabadságukat is megvonni. E célból a nevezett főherceg 1610 december havában a Ramée vezette zsoldos haddal dúlva, pusztítva tört be Felső-Ausztriába, majd onnan 1611 elején Prága alá ment, melyet Rudolf hallgatólagos megegyezésével meg is szállott.
Illésházy levele, közli Ipolyi Arnold az Új Magyar Múzeum 1851. évf. decemb. füzet 158. old. – Vischer Péter levelei, Hatvaninál, IV, 39. – Horváth Mihály id. m. V, 99.
A hozzá intézett felhívásra Mátyás nem sokáig késett hadait Csehországba vezetni, melyek elől Lipót minden összeütközés mellőzésével, önként hagyta oda a küzdőteret, mire Mátyást a hozzá csatlakozott csehek 1611 március 24-én örömujjongással vezették be Prágába.
Ezek után filmszerűen és gyorsan peregtek le a sorsdöntő események. A csehek, Thurn gróffal élükön, hamarosan lemondásra kényszerítették Rudolfot, Mátyást pedig, miután ez mind régibb, mind újabb szabadságaik fenntartását esküvel is fogadta, május 23-án királyukká koronázták, Rudolfot pedig 300.000 tallér évdíjjal és 4 cseh uradalom birtokával nyugalomba helyezték.* A mélyen megalázott uralkodó nem sokáig bírta az élet gondjait elviselni, 1612 január 20-án megszünt élni.
Katona id. m. VIII, 385. –Dobner, Monum, II, 319. – Pethő Gergely Krónikája. – Kazy id. m. 98.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me