8) Az 1698. évi hadjárat.

Full text search

8) Az 1698. évi hadjárat.
Az 1697. október 30-án XIV. Lajossal megkötött ryswycki béke lehetővé tette ugyan, hogy Lipót császár most már egész haderejével a török ellen fordúljon, de az állam a hosszú, kettős háborúban annyira kimerűlt, hogy a csapattesteket kiegészíteni, a működő hadsereget kellő létszámmal kiállítani s annak fölszereléséről gondoskodni képes nem volt. Ehhez járult még, hogy a birodalmi segélyhadak is elmaradtak, s így le kellett mondani a Savoyai Jenő herceg által tervbe vett temesvári ostromról is.
Egyébként az 1698. év már nem annyira a hadműveletek, mint inkább a béketörekvések éve volt, s úgy a szultán, mint Lipót császár és szövetségesei már igen nagy vágyat és hajlandóságot mutattak a megegyezésre. De azért pro forma a háborút mégis meg kellett indítani.
A hadjárati terv mindkét részről körülbelül ugyanaz volt, mint a múlt évben. Ennek megfelelően a császári sereg a kolluthi táborban, a törökök Husszein pasa, mint új nagyvezír vezérlete alatt Belgrádnál gyülekeztek. Savoyai Jenő herceg augusztus 2-án érkezett meg a kolluthi táborba, ahol 35.000 embert talált. ezekkel a herceg már 4-én megkezdte az előnyomúlást s a mult évi irányban haladva, augusztus 21-én Pétervárad közelében a mai Ujvidék helyén felütött táborban 3 napi pihenőt tartott s aztán 24-én Kovilig nyomúlt előre. Miután az ellenség minderre nem reagált, és belgrádi erős állásából kimozdítható nem volt, a herceg augusztus 30-án kovili táborát is elhagyta és a Tisza balpartjára átkelve, szeptember 2-án Perlasznál foglalt állást. Husszein pasa ezt is nyugodtan tűrte, s ezért a herceg most Temesvár fenyegetése által akarván reá hatni, szeptember 14-én Nagy-Becskerekig nyomúlt előre s ott ütötte fel táborát. Ez úgy látszik mégis változtatott valamit a helyzeten, mert a herceg most azt a jelentést kapta, hogy az ellenség flotilláját a Szávából visszavonta és Belgrádon alúl Visnyicánál hidat veretett a Dunán. Erre a herceg szeptember 15-én Deák (recte Mihályi) Pált ezredével egészen Temesvárig tolta előre, ahol az a közelben legelő marhacsordát hatalmába kerítvén, azt magával hajtotta. Ámde útközben 2000 szpahi által utóléretvén, ezek 7 embert levágták és a vele volt 2000 darab marhát is kiszabadították és magukkal visszavitték Temesvárra. Kémek útján vett ama hírre, hogy a nagyvezír Temesvár felé nagyobb szállítmányt indított útba, a herceg ennek kézrekerítése céljából, szeptember 18-án lovasságának egy részével és 8 löveggel Párdányon és Szent-Mártonon át Temesvár felé nyomúlt előre. 19-én ideérve, Mihályi Pálnak oda előretolva volt huszárezredét túlnyomó ellenséggel harcban találta, miért is hadával nyomban támadásba ment át és fölényes rohamával az ellenséget egészen a vár falai alá szorította vissza. Közben azonban a szállítmánynak sikerült a várba bejutnia, s miután ezt a szállítmányt a visnjicai hídon számottévő csapatok nem követték Jenő herceg nagybecskereki táborába visszatérve, ott egyelőre várakozó magatartást tanúsított.
Mialatt a herceg tiszaparti manővrírozása által hiába igyekezett ellenfelét belgrádi erős táborából kicsalni, gróf Forgách tábornok horvát határőrcsapatokkal átkelt a Száván és szeptember havában Bihácsig nyomúlt előre, honnan október elején foglyokkal és tetemes zsákmánnyal megrakodva, Dubicába tért vissza.
Október 5-én Savoyai Jenő herceg seregét a becskereki táborból a Tisza mellé vezette vissza. Szelim Giráj tatár khán sehogy se tudott beletörődni a nagyvezír tétlenségébe és hadával Pancsovánál a Dunán átkelvén, dúlva, fosztogatva nyomúlt Nagy-Becskerek irányában előre, melynek közelében október 8-án a szemrevételezés céljából kiküldött Pálffy huszárezredre bukkanván, annak jelentékeny veszteséget okozott. Szerencsére Deák Pál ezredes és Miksa hannoveri herceg, még elég jókor érkeztek a harcok színhelyére és sikerűlt is nekik a tatárokat visszaverni, azok soraiból jó sok embert lekaszabolván és foglyúl ejtvén. Szelim Giráj ezek után még egy ideig folytatta pusztításait a Temes és a Béga mentén, de gondosan kirtért a császáriakkal való komolyabb összeütközés elől.
Október 19-én Savoyai Jenő herceg a Tisza jobb partjára átkelve, serege zömét gróf Starhemberg Guidó táborszernagy parancsnoksága alatt, Zsablyánál erődített táborba helyezte el, míg ő némi lovassággal Aradra vonúlt, hogy annak gondos kiépítése iránt a szükséges intézkedéseket megtegye.*
Arneth, Das Leben Guido Stahremberg's, 185–208.
Ezzel a tulajdonképpeni hadjárat véget ért, mert közben október 18-án a háborús felek fegyverszünetet kötöttek. Ezt megelőzően a törökök még tettek ugyan némi kisérleteket a birtokukban lévő területek megnagyobbítása érdekében, de említésre méltó eredményt nem igen tudtak elérni. Igy egy erősebb csapatjuk váratlanúl Titelt rohanta meg, de az éber védőrség visszaverte a támadást, ellenben Csanádot sikerült nekik elfoglalni és feldúlni és ennek környékéről tetemes marhát elhajtani.
Boszniában is hasonló kisebb vállalatokon törte a fejét az ellenség. Igy többek közt Dobojt akarták a törökök hatalmukba keríteni, de gróf Strassoldo tábornok, ottani határőrparancsnok, célszerű ellenintézkedése folytán még az említett erődített hely megtámadására sem került a dolog.
Dalmáciában ez évben megint csak alárendeltebb jelentőségű kisebb vállalatok folytak, melyekben nem ritkán a velenceiek húzták a rövidebbet.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me