Megjegyzések. Elmélkedések.

Full text search

Megjegyzések. Elmélkedések.
A 950. év a magyarokra nézve erkölcsi tekintetben majdnem katasztrofálisnak mondható. Az anyagi veszteség és kár nem lehetett valami túl nagy és a német feljegyzések e tekintetben bizonyára túloznak.
Hogy miképpen eshetett meg ez a csúfság a magyar nemzeten, azt írásbeli adatok híján, csak következtetések útján állapíthatjuk meg. Nagyon valószínű, hogy maguk a magyarok még csak nem is gondoltak annak a lehetőségére, hogy az ellenség saját földjükön merészelné őket megtámadni. Ezért ez a támadás nemcsak a katonaságot, hanem magát a népet is teljesen készületlenül találta.
Henrik bizonyára a legnagyobb titokban készült erre a támadásra, amelyet aztán nemcsak meglepően, hanem a legnagyobb gyorsasággal és energiával hajtott végre. Vagyis íme az ellenség a magyar fölényes hadakozásnak ezt az évtizedeken át megnyilvánult bűbájos varázsát is eltanulta már. Ennek az lett a következménye, hogy a bőszült irammal a határon átszáguldó bajorok ellenállásra alig találtak, mert a magyar katonaság az egész országban arányosan elosztva, nyugodtan végezte mindennapi békepenzumát. Ha a határmenti alakulások gyorsan össze is szedelőzködtek, a bajorok jóval nagyobb tömegének elszánt és ügyes fellépésével szemben eredményes ellenállást kifejteni nem voltak képesek. Ebből viszont az is következik, hogy vereség csak ezeket a minimális határmenti magyar osztagokat érhette, míg a sereg túlnyomó többsége érintetlen maradt. Ez adja meg magyarázatát annak is, hogy a következő évben oly tekintélyes magyar sereg dúlt és pusztított ismét idegen országokban, mintha 950-ben mi sem történt volna.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me