b) A hadműveletek lefolyása.

Full text search

b) A hadműveletek lefolyása.
Kutusov és Meerweldt október 25.-én kezdték meg a visszavonulást az Inn mellől és a Riednél október 30.-án, Lambachnál október 31.-én, Steyernél november 4.-én és Amstettennél november 5.-én vívott utóvéd-ütközetek által igyekeztek a franciák túlhatásos üldözését megakadályozni.
Napoleon széles arconallal nyomult az Inn felé előre s e folyót a Lannes- (V.) hadtesttel Braunau-nál, a főoszlopot képező Murat, Davoust- (III.) és Soult- (IV.) hadtestekkel Mülhdorfnál lépte át, miközben Bernadotte (I. hadt.) és a bajorok Salzburgot érték el. Salzburgból Bernadotte a bajorokat Kufstein felé és a Salzach völgyébe rendeli ki, hogy azok Ney Tirol ellen intézendő támadását elősegítsék, míg ő maga a francia sereg zömével keresi az egyesülést. November 2.-án Napoleon Linzhez érve, a Dupont-hadosztályhoz még az V. hadtestbeli Gazan- és a II. hadtestbeli Dumonceau-hadosztályt is csatlakoztatván, e három gyalog és a Klein-lovas hadosztályt mint VIII. hadtestet Mortier tábornagy parancsnoksága alá helyezte, akit arra utasított, hogy a Duna balpartján Dürrensteinon át Kremsnek nyomuljon elő; végül pedig november 4.-én, mivel Meerweldt az Olaszországból a Duna mellé hívott Károly főherceghez való csatlakozás céljából Ennsnél az orosz seregtől elvált és Grác felé vonult, a II. hadtestet Steyerből Hieflau-n át Leobenbe különítette ki, hogy ott az esetleg arra felé tartó Károly főhercegnek útját állja. Meerweldt, a francia II. hadtest elől kitérendő, Altenmarktnál elhagyta az Enns völgyét és az Erlaf völgyébe ment át, de itt a Napoleon jobbszárnyoszlopát képező Davoust (III. hadt.) által november 8.-án Annaberg–Mária-Zellnél megtámadtatván, majdnem teljesen szétverette.
Közben november 7.-én az oroszok St.-Pöltenbe értek. Napoleon azt hitte, hogy a szövetségesek itt Bécs megmentése céljából csatát fognak kockáztatni, de ez Kutusovnak esze ágában sem volt s mivel az orosz erősbítések még mindíg távol voltak, az orosz sereg november 9.-én, Bécset föladva, Mauternnél a Duna balpartjára kelt át, hogy visszavonulását Morvaország felé folytassa. Az orosz sereg elvonulásának fedezésére és leplezésére St.-Pöltennél csak Kienmayer maradt vissza osztrák csapatjaival, hogy aztán az ellenséges túlerő elől Bécs felé hátráljon. Kutusov elvonulását és mauterni partváltását Napoleon csak november 11.-én tudta meg, mire Murat-nak parancsot adott, hogy a bécs–floridsdorfi Duna-hídat hatalmába ejteni igyekezzék. Azonban Murat ezt a parancsot már megelőzte, amennyiben lovasságával és Lannes (V.) hadtestével november 13.-án Bécsen átvonulván, a hídnak vett irányt. A Duna balpartján álló osztrák csapatok a híd fölégetésére minden előkészületet megtettek, de Murat az osztrák parancsnokot, Auersperg Károly herceg altábornagyot cselképpen fegyverszüneti tárgyalásokra szólította fel s míg e tárgyalások folytak, a francia csapatok egyrésze a hídon átvonulván, azt birtokukba ejtették. – Közben a Duna balpartjára átment Kutusov az ott elszigetelten előnyomuló Mortier hadtestét november 11.-én Dürrensteinnél megtámadván, azt szétverte s aztán tovább folytatta útját Morvaország felé.
Ezalatt Napoleon november 13.-án Bécsbe érve, nyomban parancsot adott a közben Ob. Hollabrunn felé előresietett Murat-nak, hogy az oroszok visszavonulási vonalát elvágni igyekezzék. De a Kutusov jobb oldalvédjét vezető és Ob. Hollabrunnál álló Bagration most, hasonló csellel élve, Murat előnyomulását november 15.-én fegyverszüneti tárgyalásokkal addig sikerült feltartóztatnia, mig Kutusov Znaim felé szerencsésen elvonult. A következő napon, november 16.-án, Murat Napoleon parancsára Schöngrabennél megtámadta ugyan Bagrationt, de már késő volt, mert közben az orosz főseregnek sikerült elillannia és Kutusov november 22.-én az olmützi illetve olschani táborba szerencsésen megérkezvén, ott Buxhövden orosz és Liechtenstein osztrák hadaival egyesült.
Napoleon az oroszok üldözését Brünnig folytatta, ahova november 20.-án a gárdával, a IV. és V. hadtesttel és a lovas-tartalékkal érkezett meg. E seregtestek ereje együttvéve mintegy 50.000 főt tett ki. Az I. hadtestet Iglauba Ferdinánd főherceg ellen, a III-ikat pedig az alsó Morva folyó mentére küldte ki Meerweldt altábornagy legyőzésére, aki Magyarországon a fölkelést szervezte; végül a VIII. hadtest Bécsben maradt vissza.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me