A Kassai csata (1849. január 4-én).

Full text search

A Kassai csata (1849. január 4-én).
1. és 4. számú melléklet.
Mészáros a honvédelmi bizottmány sürgető parancsára hogy Kassát mielőbb visszafoglalni iparkodjék, Schlick visszavonulásának hirére csakugyan el is határozta magát a támadó untánnyomulásra, s ha ez Schlicket nyomon követve, üldözés alakjában hajtatott volna végre, bizonyára a fényes siker sem maradt volna el; így azonban, mire Mészáros megmozdult, az osztrák had már túl volt a nagyobb veszély krizisén.
Elindulása előtt Mészáros hadtestét következőleg osztotta be:
Dessewffy alezredes elővéd-dandára:
17. honvéd zászlóalj 6 század 1000 gyalogos
26. honvéd zászlóalj 6 " 600 "
42. honvéd zászlóalj 6 " 1100 "
Egri önkéntes vadász 3 " 230 "
Koburg-huszár1 lov. század 150 lovas
Hevesi lovas nemzetőr 1 lov. század 160 lovas
1 hatfontos lovas félüteg3 löveg
összesen: 2930 gyalogos, 310 lovas, 3 löveg.
Pulszky ezredes dandára (főcsapat):
20. honvéd zászlóalj 6 század 800 gyalogos
43. honvéd zászlóalj 6 " 600 "
Borsodi önkéntes zász. 5 " 800 "
Lehel-huszár           2 lov. sz. 200 lovas
Hunyady-huszár          1 lov. sz. 120 lovas
Hevesi lovas nemzetőr 4 lov. sz. 600 lovas
1 hatfontos gyalog üteg           6 löveg
1 háromfontos üteg           8 löveg
összesen: 2200 gyalogos, 920 lovas, 14 löveg.
Rembowszky őrnagy féldandára (jobbszárny):
A 26 honvéd zászlóaljból2 század 200 gyalogos
Lengyel légionárius 3 század 280 "
Württemberg-huszár1/2 lov. sz. 48 lovas
Hevesi lovas nemzetőr1 lov. sz. 120 lovas
összesen: 480 gyalogos, 168 lovas.
Perczel Miklós őrnagy féldandára (balszárny):
52. honvéd zászlóalj6 század 800 gyalogos
A 34. sorgyalog ezredből 1 komb. sz. 80 "
Mezőturi nemzetőr 2 század 295 "
Hevesi lovas nemzetőr 2 lov. sz. 200 lovas
1 félüteg                     4 löveg
összesen 1175 gyalogos, 200 lovas, 4 löveg.
Mindössze: 50 század gyalogos, 12 1/2 lovas század és 21 löveg, együttvéve mintegy 6800 főnyi gyalogos és 1600 főnyi lovas létszámmal.
Hogy Schlick figyelme a miskolci országútról lehetőleg eltereltessék, illetőleg hogy a szándékolt kassai támadásnál az ellenséget ereje megosztására birja, Mészáros a Zemplénben gyülekező önkéntes csapatokat szintén Kassa felé rendelte előre, ő maga pedig hadtestével december 30-án indult el a mickolci táborból, mely napon Dessewffyt Szikszóra, Perczelt Edelényre, Rembowszkyt pedig Felső-Zsolcára tolta előre; Pulszky dandára egyelőre még Miskolcnál maradt.
December 31-én Dessewffy Forrón, Pulszky Szikszón, Rembowszky Nagy-Kinizsen, Perczel Perkupán éjjelezett; utóbbival Dessewffy az összeköttetést a Schulz Bódog alatt Kézsmárkra kirendelt s 1 szakasz hevesi lovas-nemzetőrrel megerősített 17. honvéd zászlóalj által állított helyre. 1849. január 1-én Desseffy Garadnáig, Pulszky Forróig, Rembowszky Vizsolyig, Perczel pedig Tornáig jutott; Schulz különítményével Gagyig nyomult előre. Január 2-án Dessewffy Hidas-Némethire, Pulszky Szurdokra, Rembowszky Göncre, Perczel Nagy-Idára, Schulz pedig Perényre vonult. Ezalatt a zempléni különítmény Thworzniczky alerzedes alatt január 1-én Gál-Szécset elérve, másnap a Dargói hágó megszállására indult, melyet Matischek osztrák százados a Parma-landwehr zászlóalj 1 osztályával (2 századával) és 1 lovas szakasszal tartott megszállva. Thworzniczky alezredes portyázó csapata állott: 1 század lengyel légiónáriusból 80 fővel, 1 század abauji önkéntesből 60 fővel, 3 század zempléni önkéntesből 300 fővel, 1/2 század Ferdinánd huszárból 40 lovassal és 2 ágyúból; összesen 440 gyalogos, 40 lovas és 2 ágyú. Thworzniczky január 2-án megtámadta Matischeket s azt Pető-Szinyén át visszavetette. Matischek százados január 3-án Kassa felől jeletékenyebb erősítést nyerve, még azon éjjel Pető-Szinyén rajtaütéssel lepte meg Thworzniczky különítményét s abból mintegy 20 embert foglyul ejtett. Erre a rendetlenségbe jutott magyar portyázó csapat Gálszécs felé húzódott vissza, a Dargói hágót pedig újból a császáriak szállták meg.
Mészáros dandárai közül január 3-án az elővéd-dandár Enyickét, Pulszky dandára, melyhez Schulz különítménye is csatlakozott, Szakályt, Rembowszky féldandára Zsadányt s végül Perczel féldandára Buzinkát érte el. A vett hirek alapján Mészáros eleinte abban a hiszemben volt, hogy Schlick Enyickéig eléje ment, az előnyomulás ennek folytán a mondott napon nagy óvatossággal hajtatott végre. A tévedés kiderülvén, Mészáros január 4-én reggeli 8 órára további előnyumulást parancsolt. Intézkedése szerint Dessewffy a magához vont Rembowszkyval együtt Bárcán át haladva, összeütközés esetén a pesti országút mentén a foglalkoztató csoportot volt hivatva képezni, a Pulszky-dandárnak Bárca és a buzinkai műút között kellett a Miszlóka patakon átkelnie s karöltve Perczelnek az utóbb említett műúton előnyomuló féldandárával az ellenséges jobbszárny átkarolása mellett, a döntő támadás keresztülvitelére volt hivatva, mi mellett Mészáros előtt az a cél lebegett, hogy az ellenséget lehetőleg a Hernádba szorítsa. A fentiek szerint a foglalkoztató és támadó csoport erejét majdnem egyformára szabták.
Schlick Mészáros közeledéséről csak jó későn, január 4-én déltájban értesülvén, hadtestét Kassától délre következőleg helyezte el: A balszárnyon Deym vezérőrnagy alatt a pesti műút és a Hernád között a Vilmos főherceg ezred 3. zászlóaljának 2 százada az első vonalban, ugyanezen ezred 1-ső zászlóaljának 4 százada a Sunstenau-vértesek 2 századával előbbi mögött tartalékban; a 11. sz.. tizenkétfontos üteg 2 lövege az úton, a többi négy pedig attól jobbra vonult fel. A Vilmos főherceg ezred 2 százada egy röppentyű üteggel az Akasztófahegyen, tőle jobbra pedig, a szepesi útig a 2. Hartmann zászlóalj 2 százada, 3 szakasz chevauxlegers és 4 löveg foglalt állást. A 2. Hartmann zászlóalj többi négy századának 2 löveggel a hadtest vezérkari főnöke, báró Gablenz őrnagy alatt, az volt a feladata, hogy Miszlóka felé előretörve, a szepesi úton előnyomuló ellenség balszárnyába, illetve hátába kerüljön s a Miszlóka patak hidját (a mostani „Vörös rák” korcsmánál) hatalmába ejtse. Pergen tábornok 1 Koudelka zászlóaljjal és a császár-chevauxlegersek 1 századával a Kálvária hegyen állott fel, hogy a szükséghez képest Gablenz őrnagyot támogassa, esetleg pedig a pesti országúton tért nyerő ellenség oldalába vese magát. Általános tartalék gyanánt Fiedler tábornok állott fel a pesti országút mentén a város déli kijáratánál a 3. Mazzuchelli zászlóaljjal és a felváltott előörs-csapatokkal.
Az osztrák csapatok még nem is foglalhatták volt el teljesen kijelölt állásaikat, amidőn délután 2 óra 30 perckor legelsőnek Perczel féldandára a téglavetők magaslatán megjelenve, az ottani gyenge ellenséges osztagokat visszavetette. Nemsokára ezután Dessewffy dandára is bontakozni kezdett Bárcából és pedig a 26. honvéd zászlóaljjal, a dandár két lovas századával és a hatfontos üteggel a műúttól jobbra, az egri önkéntesekkel és ezek mellett balra a 42. honvéd-zászlóaljjal az úttól balra. Dessewffy dandára és a Hernád között Rembowszky féldandára vonult be a harcvonalba. A kiadott intézkadés szerint az útról nyugatra letért Pulszky-dandár kevéssel a Dessewffy-dandár után ért a Miszlóka patakhoz s azon átkelve, két vonalba tagozott harcalakzatot vett fel; az első harcvonal közepén a hatfontos üteg állott, tőle jobbra a 20. és 43., balra a 17. honvéd zászlóalj; a második harcvonal közepét a hatfontos üteg képezte, attól jobbra a borsodi önkéntesek, balra pedig Bobory őrnagy alatt a dandár egész lovassága állott fel.
A seregtestek e felvonulása közben Gablenz őrnagy meghagyásához képest a mai „Vörös rák” táján, Perczel hátába kerül s annak hátullevő csapatjait rendetlenségbe hozza. Az ebből keletkező zürzavar és rendetlenség csakhamar átcsap Pulszky dandárára is, melynek egyik éppen átkelt ütege a Miszlóka patak meredek partjai dacára torony irányt menekülni készül, de csak vesztére tette, mert lövegei a mélyedésben egymás után megakadnak; hasonló sorsban részesült több löveg is, úgy hogy itt összesen 10 ágyú a hozzátartozó lőszerszekerekkel együtt a ellenség kezébe került. A Pulszky-dandár csapatjai közül kivált a hevesi lovas nemzetőrök jártak rossz páldával elől, ezeket aztán csakhamar a gyalogság is követte, mire az egész balszárny futásnak eredt.
Dessewffy dandára eleinte derekasan tartotta magát, s miután főleg az Akasztófa-hegyen felállított ellenséges ütegtől sokat kelle szenvednie, annak megrohanására a 42. honvéd zászlóalj rendeltetett ki; ennek sikerült is aztán oly közel jutnia az ütegálláshoz, hogy éppen rohamra készült ellene, midőn az eddig tartalékban állott Vilmos főherceg gyalogság a honvédek támadását még idejekorán felfogta, sőt azt egy sikerült ellenlökemmel csakhamar vissza is dobta. Erre a dandár többi részei is inogni kezdtek, úgy hogy Dessewffy alezredes délután 3 óra 30 perckor úgy saját csapatjainak, mint a tőle jobbra harcban álló Rembowszky őrnagynak Enyicke irányában általános visszavonulást parancsolt, melyet maga Dessewffy a 26. honvéd zászlóaljjal, a lengyel légióval, 1 század Koburg-huszárral s néhány löveggel fedezett megmentvén ezáltal Mészáros hadtestét a teljes felbomlástól.
A már korábban kereket oldott Pulszky és Perczel dandárok romjai még aznap Szinára húzódtak vissza. Enyicke—Szináról a hadtest január 6-ika folyamán Miskolcig hátrált, utóvédjét Szikszónál hagyván vissza.
Schlick megelégedve a nap sikerével, üldözésre nem igen gondolt s egyelőre veszteg maradt Felső-Magyarország fővárosában.
A Kassai ütközetben a magyarok jelentékeny veszteséget szenvedtek és pedig halottakban és sebesültekben 210 embert, foglyokban 20 tisztet s mintegy 500 főnyi legénységet. Azonkívül 10 löveg, 6 lőszerkocsi, 1 zászló és sok fegyver az osztrákok kezébe került, kiknek vesztesége állítólag midössze 3 halottból, 13 sebesültből és 9 eltüntből állott.
A kassai vereség karöltve a fővárosoknak Windischgrätz által másnap történt megszállásával igen súlyos csapás volt a magyarság ügyére, s csakis ama körülménynek, hogy az ellenséges fővezérek a sors nyújtotta előnyöket ki nem aknázták, köszönhető, hogy a honvédelmi bizottmány szivós ellenállást még tovább is folytathatta.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me