Utóvédharc Mezőkövesdnél. 1849. február 28-án.

Full text search

Utóvédharc Mezőkövesdnél.
1849. február 28-án.
1. számú mellékelet.
A kápolnai csata után Dembinski a visszavonulás folytatását határozta el s kiadott rendelkezése szerint a seregnek február 28-án Mezőkövesdnél kellett összpontosulnia. Egyes alparancsnokok, főleg Görgey és Kmety a csatának újbóli felvétele mellett kardoskodtak, Dembinski azonban eredeti szándéka mellett megmaradván, a déltájban Mezőkövesdre ért hadosztályok a város és a Kánya patak között következőleg szállottak táborba: Az országúttól északra az Aulich, Guyon és Pöltenberg hadosztályok, attól délre a Dessewffy, Máriássy és Szekulics hadosztályok. Schulz hadosztálya úgy látszik továbbra is Eger környékén maradt. A Kmety hadosztály 28-án déltájig a kerecsendi magaslatokon elfoglalt állásában maradt, aztán pedig a többi hadosztályokat hátvéd gyanánt követve, szintén Mezőkövesdnek vette irányát.
A Windischgrätz által február 28-ára kiadott intézkedés lényegében a következőket tartalmazta: Mindkét hadtest reggeli 7 órakor az ellenség üldözésére indul és pedig Schlick hadteste a Csorics hadosztállyal Kerecsenden át, Schwarzenbeg hadosztálya Füzes-Abonyon át. A Zeisberg különítménynek éjjel féltizenegykor a következő parancs küldetett: „Gróf Schlick altábornagy hadteste, valamint Wrbna altábornagyé is, holnap reggel 7 óra tájban, Kerecsend és Füzes-Abony felé nyomulnak előre. Ezen pontról ágaznak el az utak Eger, Mezőkövesd és Poroszló felé s így csakis innen határozható meg az irány, melyben az ellenség üldözendő lesz. Méltóságod feladata marad továbbra is: jobb oldalamat Heves és Poroszló felé biztosítani...”
28-án reggel 7 óra előtt Schlick azt a jelentést küldötte Windischgrätzhez, hogy a kerecsendi állást az ellenség erősen megszállva tartja, miért is abban a véleményben van, hogy annak megtámadása nagy nehézségekkel járna. Erre Windischgrätz a kerecsendi állás szemrevételezése céljából személyesen előrelovagol, ahol azonban már csak a Kmety hadosztály hátvéde állott, mely csakhamar szintén elvonult. Miután a Schlick hadtest csapatjai időközben főzéshez fogtak, elhatároztatott, miszerint egyelőre Csorics hadosztálya induljon Kerecsenden át Maklárra, ahol a Friedler- és Kriegern-dandárok bevárandók lesznek. Maklárról a lovasság Deym parancsnoksága alatt akként volt tovább indítandó, hogy az mindig az ellenség sarkában legyen. A Pergen dandár parancsot kapott, miszerint táborhelyén addig maradjon vissza, mig bizonyossá válik, hogy az ellenség Egert odahagyta; ezután ennek a dandárnak is Maklárra kellett bevonulnia. A hadsereg lőszertartaléka a Parrot-dandár fedezete alatt Gyöngyösről Kápolnára irányíttatott. A Schwarzenberg-hadosztály, valamint a Zeisberg különítmény számára kiadott intézkedésen nem történt változtatás.
A kiadott rendelkezések alapján a Schwarzenberg és Csorics hadosztályok déltájban, tehát elég későn értek Füzes-Abonyba, illetőleg Maklárra. Itt Csorics, utasításához képest, a gyalogsággal Schlicket, aki csak délután folyamán érkezett meg, bevárandó, megállt, mig ellenben Deym tábornokot 7 lovas századdal és 9 ágyuval tovább indította az ellenség üldözésére. Montenuovo a lovasság többi részével eleinte a Deym különítménye útján haladt, később azonban Eger felé tért le.
Deym eleinte csak nagyobb távolságban követte Kmetyt a maklári sikon, midőn azonban ez utóbbi féluton Szihalom és Mezőkövesd között éppen az Ostorosi patakon átkelni készült. Deym lovasságának nagyobb része Gablenz őrnagy vezetése alatt támadásra indult. Az összeütközés a magyar táborok előtt mintegy 3000 lépésnyire következett be, ami a Kmety hadosztályt annyira zavarba és rendetlenségbe ejtette, hogy egyik ütege eszeveszett futással iparkodott az üldözők elől megmenekülni; midőn az üteg a magyarok táborához ért, Görgey személyesen feltartóztatta azt, és újból visszarendelte, a gyáva ütegparancsnokot pedig majd hogy életével nem lakoltatta meg meggondolatlan tettéért.
Az elhangzott ágyudörgés csakhamar föllármázta a táborozó hadosztályokat, melyek közül legelsőknek a Aulich és Guyon hadosztályok készültek fel. Az első segítséget Kmetynek a gyorsan lóra pattant Miklós huszárok nyújtották, akik Görgey Kornél vezénylete alatt Deym vérteseit Szilhalomig visszaszorítván, ez alkalommal 3 ellenséges ágyút ejtettek zsákmányul.
A további üldözést a magyar huszárok jobb oldalában megjelenő Montenuovo dandár akasztotta meg. Deym széjjelugrasztott különítménye a Maklárnál és Füzesabonynál álló gyalogság felé gyülekezett; sem Schwarzenberg, sem Csorics nem kisérlte meg az elveszített ágyúk visszafoglalását. A délután folyamán mindkét hadtest Maklár körül összpontosíttatván, ezen helység közelében táborba szállt.
A magyar hadtest- és hadosztályparancsnokok legnagyobb része a támadólagos előnyomulás folytatását sürgette. Dembinski ahhoz hozzá nem járulván, a harcrakész hadosztályokat elfoglalt állásukban estig fegyver alatt tartotta; de miután az ellenség által újból meg nem támadtatott, a csapatokat az előbbi táborhelyek elfoglalására utasította, melyeket a Kmety hadosztálynak előörs felállítás által kellett biztosítani.
Deym a roham alatt 9 halottat és 49 sebesültet, közöttük Holstein herceg őrnagyot vesztette, a magyarok vesztesége ismeretlen.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me