A Pest előtti események Windischgrätz felmentéséig a főparancsnokság alól.

Full text search

A Pest előtti események Windischgrätz felmentéséig a főparancsnokság alól.
A Pest előtt elhelyezkedett császári sereg egyelőre tervtelenül vesztegelt kijelölt állásaiban, amennyiben Windischgrätz a magyarok erejéről és szándékáról a legnagyobb mérvű bizonytalanságban volt. A kételyeket eloszlatandó, a herceg már április 8-ára nagyobbszabású kémszemle keresztülvitelét tervezte, mely azonban a csapatok kimerülésére való tekintettel a hadtestparancsnokok ajánlatára abbanmaradt. Másnap hírszerzés céljából csupán messzemenő járőrök küldettek ki és egyideig kiadatott az intézkedés az április 10-én végrehajtandó, nagyobbszabású erőszakos kémszemle végrehajtására; végül pedig a Vácon levő Ramberg hadosztály útasítást kapott, hogy túlerős ellenség által megtámadva, Komárom fedezése céljából Szalkán és Kéménden át a Garam mögé húzódjék vissza, ahova ez időtájt újabb erősbítések is útban vannak már. Bécs katonai parancsnoka, báró Welden táborszernagy ugyanis felsőbb rendelet folytán Morva, Csehország, Ausztria és Stíriából felrendelt csapatrészekből a Magyarországon működő hadsereg erősbítésére szánt alábbi 3 dandárt alakította:
Herzinger vezérőrnagy dandára:
a Paumgarten-ezred 3. zászlóalja,
a Khewenhüller ezred 1. landwehr zászlóalja,
a 4. sz. ogulini zászlóalj,
a Wrbna-chevauxlegersek 2 százada,
a 18. sz. hatfontos üteg.
Teuchert ezredes dandára:
a Mazzuchelli-ezred 1. és 2. zászlóalja,
1 zászlóalj Hora gránátos,
a Ferdinánd császár vértesek 2 százada,
a 20. sz. hatfontos üteg.
Theissing vezérőrnagy dandára:
a 4. sz. ottačani zászlóalj,
az István főherceg ezred 1. landwehr zászlóalja,
az Estei Ferdinánd főherceg ezred 2. zászlóalja,
2 század Civallart dsidás,
a 19. sz. hatfontos üteg;
összesen 9 zászlóalj, 6 lovas század ás 18 löveg; mintegy 10.000 embernyi létszámmal, ezek közül 900 lovas.
E csapatok hadrendjét április 7-én közölte Welden Windischgrätz-cel, aki erre 10-én következőleg válaszolt: „Nagy örömmel értesültem Nagyméltóságod jelentéséből, hogy f. hó 15-ike táján a Garam és Pozsony között mintegy 10.000 fő áll rendelkezésre, egyben azonban felhívom Excellenciádat, miszerint a hátullevő csapatrészeket utasítsa, hogy a lehető leggyorsabban Simunics altábornagyhoz csatlakozzanak, kitől a további utasításokat nyerendik. Szándékom nagyjából véve oda irányul, hogy a bécsi 3 dandárt a Veigel dandárral és a Ramberg hadosztállyal egyetemben tekintélyes hadtestté egyesítsem, miáltal az események ura maradok, hogy minden felmentési kisérletet Komárom felé, melyet az ellenség esetleg szándékolna, nyomatékkal meghiusítsak, sőt még arra nézve is, hogy a felsőmagyarországi megyéket egyszer s mindenkorra megtisztítsam a lázadóktól s végül, hogy a Tiszánál túlnyomó erővel léphessek fel, mihelyt a Gácsországból előnyomuló hadtest Eperjes és Kassán túl előrenyomult stb.” A fentemlített hadtest feletti parancsnokság átvételére az olasz hadszintérről felrendelt Wohlgemuth altábornagy volt hivatva. Az újonnan érkezett erősbítések közül április 9-én a Herzinger dandár Érsekújvárig jutott, a Teuchert dandár ellenben még hátrább állt. Simunics altábornagy utasítást nyert, hogy az említett dandárokat mielőbb Kéméndre és Köbölkutra, a Veigel dandárt pedig Kurtakesziből Párkányba és Esztergomba vonja előre.
A hercegnek fentközölt válaszában említett s Ő Felsége parancsára báró Hemmerstein lov. tábornok, Gácsország főhadparancsnoka által alakított gácsországi hadtest* részben még alakuló félben volt, elővédje pedig már át is lépte a határt és április 8-án Eperjes felé tolatott előre, míg a zömnek ugyanezen hó 18-ig Duklánál kellett összpontosulnia. E hadtest feletti parancsnoksággal Vogel altábornagy bízatott meg; beosztása és állománya:
Lásd a 37 oldalon.
Benedek vezérőrnagy dandára:
Polombini gyalogság1 zászlóalj
Parma herceg gyalogság1 ”
Károly Lajos főherceg chevauxlegersek2 lovas század
Hatfontos üteg6 löveg
Barco vezérőrnagy dandára:
Deutschmeister gyalogság2 zászlóalj
Hartmann           ”1 ”
Császár-chevauxlegersek2 lovas század
Hatfontos üteg6 löveg
Ludwig vezérőrnagy dandára:
Welden gyalogság1 zászlóalj
Haynau ”1 ”
Vilmos főherceg gyalogság1 ”
Bianchi gyalogság1 ”
Trenk gránátosok1 ”
Sunstenau vértesek2 lovas század
Császár-chevauxlegersek2 ” ”
Hatfontos üteg6 löveg
Hatfontos lovas üteg6 ”
összesen 11 zászlóalj, 8 lovas század, 24 löveg.
Ennek a hadtestnek eredetileg Kassán át Miskolcra kellett előnyomulnia, az isaszegi csata kedvezőtlen kimenetele folytán azonban Windischgrätz április 10-én kelt felhívással Hammerstein lov. tábornokot oda utasította, hogy a megváltozott viszonyokra való tekintettel immár a hadtestet ne Miskolc, hanem Rima-Szombat felé indítsa útnak.
Az utóbb említett napra a fősereg körében elrendelt kémszemléhez reggeli 7 órakor az I. hadtest csapatjai az Ottinger dandárral az élen Cinkota, a III. hadtestbeli csapatok pedig Palota irányában nyomultak előre, míg a II. hadtest Pest előtti táborában menetkészen várta a dolgok fejleményeit. Mindkét hadtest előcsapatjai csakhamar ellenségre bukkantak; a mondott napra, mint a Vác elleni támadás napjára, a magyar VII. hadtest azt az utasítást vette, hogy a Vác előtt történendőket leplezendő, egészen Palotáig nyomuljon előre és az ellenséggel, ha kell, meg is ütközzék, délután 5 órára azonban újból duna-keszii táborába térjen vissza; a II. hadtestnek minden eshetőségre délután 4 óráig harckészen kellett maradnia. Amint Aulich a császáriak előnyomulásáról hírt vett, ő is megmozdult várakozó helyzetéből és csapatjait Csömör–Csik-Tarcsa vonalában a nagyobbára szőlőborította magaslatokra rendelte előre, hol azok fedett felállítást foglaltak, s ahonnan a hadtest 5 ütege élénk tüzelést kezdett az előnyomuló császáriak ellen. Erre utóbbiak is tisztes távolban megállottak, a maguk részéről is csupán tüzérségi tüzet fejtvén ki. Miután Aulich fedett felállítását el nem hagyta s azonkívül reggel óta szakadt az eső, Windischgrätz anélkül, hogy kitűzött célját, a felvilágosításszerzést a vele szemben álló magyarok erejéről, legkevésbé is elérte volna, csapatjait újból régi táborhelyeikre rendelte vissza. Ugyanez történt Palota tájékán az osztrák III-ik és a magyar VII. hadtest körletében is.
Április 11-én délelőtt Windischgrätz azt a hírt vette, hogy a magyarok Dunakeszinél a folyam jobb partjára átkelni szándékoznak, valamint hogy Duna-Földvárnál jelentékeny haderők már át is keltek. Ennek folytán a herceg báró Horváth ezredest 2 zászlóaljjal, 2 lovas századdal és a 6. számú lovas üteg felével Szt.-Endrére, báró Eschrich huszár századost pedig 2 lovas századdal és 2 röppentyű üteggel a Duna mentén délnek különítette ki. Ugyanaznap délután 2 órakor a magyar II-ik és VII. hadtest az egész vonalon tüntetőleg nyomult előre, minek hirére a rákosmenti osztrák tábor, miután a főhadiszálláson az egész magyar sereg komoly támadására számítottak, fellármáztatott, holott a magyaroknak más céljuk nem volt, mint hogy a I., III. és VII. hadtest elvonulását leplezzék. Cinkota és Palota tájékán ez alkalommal ismét csak ágyúharc fejlődött ki, míg ellenben a déli szárnyon, ahol Asbóth hadosztályával egészen a kőbányai szőlőkig hatolt előre, komolyabb ütközésre került a dolog, mely az Ottinger lovas dandár közbelépése után délután 5 óra tájban Asbóth visszavonulásával végződött, kinek hadosztálya e napon 13 halottat és 28 sebesültet vesztett.
Az ellenség lekötésére rendelt magyar csapatoknak e kétségtelenül ügyes és helyes viselkedése folytán Windischgrätz ellenfeleinek szándéka felől valóban jó sokáig bizonytalanságban maradt olyannyira, hogy még 12-én, a váci ütközet hirére sem volt még tisztában magával, hogy a hadi szinhely mely részére kellend a fősúlyt fektetnie s így a helyzet tisztázása céljából 13-ikára megint csak kémszemle kivitelét határozta el. Annyi bizonyos, hogy főleg a váci ütközetről szóló hir mindinkább valószinüvé tette, hogy a magyar sereg tetemes része Komárom felmentését célozza; ez esetre, miről teljes bizonyosságot a 13-ikára tervezett kémszemle volt hivatva szolgáltatni, a herceg Pest előtti állását teljesen felhagyni szándékozott, hogy Budán és Esztergomon keresztül újból a Duna balpartjára átvezetendő csapatjaival, valamint a már szintén a Garam felé útban levő tetemes erősbítésekkel, melyekről előbb már szólottunk, a magyaroknak Komárom felé vezető útját elvágja. E tervét Windischgrätz egy a két hadtestparancsnok és vezérkari főnökeik részvétele mellett megtartott hadi tanácson terjesztette elő, mely ellen azonban a haditanács tagjai egyhangulag állást foglaltak. E tervvel ellentétben Jellacsics bán még ápr. 12-ike folyamán a következő kivonatilag közölt írásbeli előterjesztést tette: A bán egy 35 zászlóaljból, 44 lovas századból és 150 lövegből alakítandó úgynevezett „déli sereg”-gel haladéktalanul támadólag nyomuljon előre Kecskeméten át Szabadka felé s miután Szegednél vagy Kanizsánál a Tiszán átkelt, az ottani szerb és egyéb fölkelő csapatok által erősbítve, Debrecen és Nagyvárad felé vegye irányát. Ezalatt 10 zászlóalj 6 lovas századdal Komáromnál, 6 zászlóalj 6 lovas századdal pedig Buda és Pest megszállására maradt volna vissza, míg a sereg fenmaradó részének, az „északi-hadsereg”-nek eleinte csak Pest és Komárom fedezésére vissza kellett maradnia s csak ha az ellenség Debrecennél a csatát elfogadja, lett volna hivatva gyors menetekben Szolnokon és Kardszagon át Debrecen felé előnyomulni; ha pedig az ellenség az összeütközés elől kitérne, a támadó műveletek Miskolc felé lennének folytatandók.
Windischgrätz ezen, mindenesetre kissé kalandos tervre nem állott reá, hanem eredeti terve mellett maradt meg, annak kivitelét azonban a 13-iki kémszemle eredményétől tette függővé. Ez a kémszemle, mely a 10-ikihez hasonlóan megint az I. és III. hadtest által lett volna végrehajtandó, a hadtest parancsnokok ellenvetése folytán hadtestenkint mindössze 8–8 lovas századdal és 2–2 löveggel vitetett keresztül s így csupán jelentéktelen lövegharcra vezetett, anélkül, hogy a kívánt adatokat szolgáltatta volna. E helyett Horváth ezredesnek Szt.-Endréről 12-én este 7 órakor kelt jelentése szerint Vác mellett az ellenségnek mintegy 12–15.000 embere ütött tábort, melynél állítólag Görgey, Klapka és Damjanics szerepelnek parancsnokok gyanánt. E hirre Windischgrätz végkép elhatározta, többször említett tervének kivitelét, mielőtt azonban Pestet odahagyná, az a körül állást foglalt gyenge magyar csapatokra előbb a következő napon, 14-én egy erős csapást szándékozott mérni. Az erre vonatkozólag kiadott intézkedés következőleg hangzott: „Miután az ellenséges haderők legnagyobb része Vác felé elvonult s így arcvonalunk előtt csak gyenge ellenséges erők állhatnak, indíttatva érzem magam holnapra (14-ére) általános támadást elrendelni. Ez a támadás az I. és III. hadtest által olyformán hajtandó végre, hogy a csapatok táboraikból reggel 3 órakor indulnak el. A III. hadtest Cinkota, az I. Keresztúr felé veszi az irányt stb.” A kapott intézkedésre, annak kivitele ellen a két hadtestparancsnok éjjeli fél 12 órakor azzal az ellenvetéssel élt, hogy miután megbízható hirek szerint a keresztúri szorosok oly erősen vannak az ellenség által megszállva, hogy azok megtámadása igen nagy nehézségekkel járna, az elrendelt műveletet abbanhagyandónak vélik.
Két órával e kellemetlen incidens után Windischgrätz főhadiszállására Ő Felségétől futár érkezett, mely a hercegnek a hadsereg parancsnokság alóli felmentését hozta magával. Az újonnan kinevezett hadsereg parancsnoknak, báró Welden táborszernagynak beérkeztéig a hadsereg parancsnokság ideiglenes vezetésével Jellacsics bán bízatott meg, kinek legelső teendője volt a Windischgrätz által kibocsátott rendelkezéseket megmásítva, a 14-ikére elrendelt volt támadást beszűntetni és a Garam felé útban levő, illetőleg a már annak mentén összpontosult csapatokat Esztergomnál a Duna jobb partjára átrendelni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me