Lovas összeütközés Hatvan előtt. 1849. április 5-én.

Full text search

Lovas összeütközés Hatvan előtt.
1849. április 5-én.
Jellacsicsnak fent közölt jelentésében foglalt aggodalma Pest szabadon hagyását illetőleg, Windischgrätz aggódó lelkében is viszhangra talált, miért is a szándékolt támadás eszméjéről azonnal lemondva, Hatvan irányában csupán kémszemle kivitelére határozta el magát, a bánnal pedig egyidejüleg tudatta, hogy „legkiválóbb feladatát már ismét Pest védelme képezendi, egy Jászberény, estleg Cegléd felől jövő ellenséges hadmozdulat ellen s így elfoglalandó állását ennek megfelelőleg önmaga határozza meg.” Sőt még azt is kilátásba helyezte a herceg, hogyha netán hirét venné, hogy az ellenség Hatvanból délnek húzódott volna úgy ő maga is a fősereggel együtt oda felé veendi irányát. „Pest védelme – úgymond – annál is inkább mulhatalanul szükségesnek látszik, miután időközben (Budáról Wrbna altábornagytól) híre érkezett, hogy az ellenség 3-án Szolnoknál és Cibakházánál átkelt a Tiszán.”
Április 5-én reggel az Aszód – Baghnál álló császári sereg zöme az Aszódtól keletre fekvő magaslatokon foglalt állást, honnan az a visszamaradt Lobkowitz hadosztályt kivéve, a herceg személyes vezetése alatt a szándékolt kémszemle keresztülvitele céljából az előnyomulást Hatvan felé megkezdette. A résztvett csapatok számára való tekintettel ez a vállalat messze túllépte a szokásos kémszemlék keretét s inkább seregmozdulatnak tekinthető, mely a helyzetnek remélt tisztázása helyett a csapatok oknélküli fárasztását vonta maga után.
Hatvan szegélyét a herceg a legnagyobb mértékben védelemre berendezve s tüzérséggel busásan ellátva találta, a Zagyva hídja pedig egészen le volt égetve. Ezért a támadás kierőszakolása előreláthatólag tetemes áldozatokkal járt volna, miért is a herceg jobbnak látta, támadó szándékával felhagyni.
E helyett Lichtenstein herceg altábornagyot 4 lovas századdal és 2 röppentyű üteggel kémszemlére rendelte előre, aki Hatvan előtt néhány huszárszázaddal találkozott, melyek a császáriak közeledéséről értesülve, gyorsan eléjök vágtattak. Az első összecsapásnál Lichtenstein lovassága rendetlenségbe jutott, de azután a magyarok oldalba és hátba fogva a Zagyva felé nyomattak vissza, ahol közülök 53-an lemészároltattak, 2 tiszt, 17 ember és több ló pedig foglyul esett.
E kis kaland után Windischgrätz csapatjait újból az aszód-baghi állásba vezette vissza. Részint a Hatvannál látottak nyomán részint a foglyok bemondásából a herceg most már arra a meggyőződésre jutott, hogy Hatvannál az ellenségnek már csak csekélyebb része áll, míg a magyar sereg többi részéről azt sejtette, hogy egyik vagy másik szárnyát megkerülve, Pest, illetőleg Komárom felszabadítására szándékozik elvonulni. Ily körülmények között állását Aszód–Baghnál nagyon exponáltnak vélvén, seregrészeinek a gödöllői hadállásba való visszavonását határozta el, ahol egyrészt a terep nyújtotta előnyök segélyével, másrészt a bán hadtestének közelebbvonása folytán legjobban vélt kettős feladatának: Pest, de egyúttal Komárom megvédésének is eleget tenni.
Az erre vonatkozó intézkedéseket Windischgrätz április 5-én éjjel 12 órakor adta ki s azok lényegükben következőleg hangzottak:
a.) a III. hadtest parancsnokának: A III. hadtest a Bittermann gránátos zászlóaljjal, 6 század Auersperg vértessel, a tüzértertalékkal és a hídkészletekkel április 6-án reggeli 6 órakor Gödöllőre vonul és ott állást foglal. A szakácsok, átvételező különítmények és vonatok már reggel 4 órakor indulnak el, hogy Gödöllőn az étkezést idejekorán elkészíthessék és a szükséges átvételezéseket eszközölhessék, hogy a csapatok szükség esetén menetüket fennakadás nélkül tovább folytathassák. A visszavonulás fedezésére egy lovasságból és fél lovas ütegből álló hátvéd hagyandó vissza.
b.) Báró Csorics altábornagynak: Hogy hadosztályával, továbbá 5 század Civallart dsidással, 2 század János főherceg dragonyossal és a II. hadtest tüzértartalékával 6-án reggeli 6 órakor Aszódról elindulva, egy menetben Vácra vonuljon. Itt az altábornagy csapatjaival akként tartson készültséget, hogy a szerint, amint az ellenség Pest vagy Komárom felé nyomul előre, bármely irányban gyorsan kéznél lehessen. Egyidejüleg a Ramberg hadosztály újból parancsnoksága alá helyeztetett.
c.) Jellacsics bánnak szóló intézkedés következőleg hangzott:
„A portyázó különítményektől, kémektől és foglyoktól vett jelentésekből arra a meggyőződésre jutottam, hogy az ellenség nincs oly jelentékeny erővel közvetlenül Hatvan mögött összpontosítva, mint a hogy kezdetben látszott, sőt ellenkezőleg, hogy csapatjai több más ponton, részint hátul, részint oldalvást vannak felállítva. Minthogy tehát Hatvan ellen, vagy e ponton túlmenő támadásom esetén nagy valószínüséggel haderejének csak egy gyengébb részére bukkannék, miközben főereje más irányban talán Pest vagy Vác felé működnék s én ezáltal az előbb említett ponttól, melyet semmi esetre sem akarok fedezetlenül hagyni, nagyon eltávoznám s miután Nagyméltóságod nekem azonfelül azt jelentette, hogy Szecsőtől keletre jelentékeny haderők állanak, ennélfogva indíttatva érzem magam a III. hadtestet holnap reggel baghi és aszódi állásából Gödöllőre, a Csorics hadosztályt pedig Vácra áttenni. Ez állásban abban a helyzetben vagyok, hogy csapatjaimat tetszés szerint és gyorsan bármely pontra vethetem, hogy egyfelől Pestet, másrészt Komáromot fedezhessem; egyidejűleg azonban kérnem kell Exellenciádat, hogy saját hadteste számára is oly állást válasszon, mely lehetővé teszi az I. és III. hadtest bármely ponton való egyesülését, hogy a főcél: Pest fedezését, teljes biztonsággal elérhessük. Felkérem Nagyméltóságodat, hogy engem ez értelemben választott állásáról annál biztosabban értesítsen, mivel ma reggel óta semmiféle jelentését sem kaptam s azt sem tudom, vette-e egymás után két küldönc-tiszt által küldött ama parancsomat, hogy az előnyomulással Fénszarun át hagyjon fel.”
E szerint a herceg, a helyett, hogy a küszöbön álló döntő ütközethez összes erejét egyesítette volna, minden képzelhető eshetőségnek megfelelni akarván, egy teljes hadosztályt nagyszámú lovassággal és tüzérséggel, Vácra különített ki, Jellacsicsnak pedig állása megválasztását saját tetszésére bízza s valóban különös szerencse, hogy utóbbinak nagy hajlama mellett az önálló gondolkozásra és cselekvésre a következő napi csatában az érintkezés Schlick és a bán hadteste között mégis helyreállt, ellenkező esetben a csata kimenetele a császáriakra még végzetesebbé válhatott volna. És ez mind ama bizonytalanságban leli magyarázatát, amely a magyarok csoportosítását és mozdulatait illetőleg az osztrák főhadiszálláson uralgott. Háborúban a sikeres katonai ténykedés alapfeltételét a helyes elhatározás képezi, mely utóbbi első sorban a beérkező hírek és jelentések megbízhatóságától és alaposságától függ. Minthogy pedig helyes okozat csupán csak ugyanilyen oknak lehet következménye, világos, miszerint helyes elhatározás csakis helyes híreken alapulhat. Nyilvánvaló tehát, hogy a hadműveletek nagy épületéhez az alapköveket a hírszerzés nyújtotta adatok szolgáltatják, ha ezek rosszak, az elhatározás, a terv sem lehet különb, aki pedig tervét az ellenség helyzetének figyelembe vétele nélkül állapítja meg, az a legtöbb esetben homokra épít házat. Majdnem így állott a dolog a császáriak részén az isaszegi csatát megelőzőleg is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me