HARMINCHATODIK FEJEZET. Az orosz fősereg folytatólagos hadműveletei. Görgey elvonulása Komárom alól; a váci csata. Perczel művele…

Full text search

HARMINCHATODIK FEJEZET.
Az orosz fősereg folytatólagos hadműveletei. Görgey elvonulása Komárom alól; a váci csata. Perczel műveletei az orosz fősereg oldala ellen; a turai ütközet. Végül Görgey seregének további visszavonulása a Felső-Tiszához s innen Nagyváradon át Arad felé; orosz ellenhatás: a Debreceni csata.
1849. július elejétől augusztus közepéig.
Az orosz fősereg, miután fáradalmait Miskolcon kipihente és magát élelmi szerekkel kellően ellátta, a Debrecen felé kikülönítve volt IV. hadtest pedig már szintén közel volt ahhoz, hogy újból a sereg zöméhez csatlakozzék, és mivel végre a kolera is szünőfélben volt már, - ismét komolyan hozzá láthatott az időlegesen félbeszakított hadműveletek folytatásához. A nagy távolságnál fogva, mely a további előnyomulás alkalmával a működő sereg és annak hadműveleti alapja, Gácsország között keletkezett, egyrészt ennek, nemkülönben a sereg hátában ellenséges területen fekvő hadtápkörletnek gondos biztosítását tette szükségessé. E végből a dragonyos hadtestével még orosz területen, de Gácsország határán álló Sabelszky tábornok* július elején parancsot kapott, hogy haladéktalanul vonuljon be Gácsországba, az addig ottan álló báró Osten-Sacken tábornok pedig,* kinek Stryjnél összpontosult csapatjai időközben 8 zászlóaljra, 12 lovas- és 4 kozák századra és 32 lövegre szaporodtak fel, útasítást nyert, miszerint Dukla, Bártfa, Eperjes és Kassán át Miskolcra meneteljen és onnan gondoskodjék a sereg hátának és élelmezésének kellő biztosításáról. Az e célra eddig alkalmazott Selvan különítmény* egyidejüleg szintén parancsnoksága alá helyeztetett. A vett parancsokhoz képest Sabelszky tábornok egyik hadosztálya már július 8-án vonult be Lemberg környékére, melyet később a másik hadosztály is követett, ellenben Osten-Sacken különítménye csak július 12-én hagyta el Stryjt s így annak beérkeztéig a Miskolcról továbbvonuló fősereg állományából utóbbemlített városban Roth tábornok parancsnoksága alatt 1 orosz gyalog ezred, 1 osztrák zászlóalj, 2 század dsidás, 1/2 század kozák és 6 löveg maradt vissza. Ennek a különítménynek egyszersmind a Miskolcon maradó mintegy 2000 betegnek Kassára való elszállításáról is kellett gondoskodnia.
Lásd e kötet 48. oldalán.
Lásd e kötet 40. oldalán.
Lásd e kötet 124. oldalán.
A sereg zöme július 6-án kezdte meg elvonulását Miskolcról s az annak élét képező III. hadtest (Rüdiger) a következő napon Mezőkövesdre ért, honnan Chrulov ezredes 2 dsidás és 1 kozák századdal Poroszló és Besenyő irányában kémszemlére rendeltetett ki. Július 8-án a hadtest Szihalomig, 9-én Kápolnáig, ahol 1 napi pihenőt tartott, 11-én a zöm Gyöngyösig, az elővéd Hatvanig jutott, mely állásban újból 1 napi pihenőt tartott s ahonnan gróf Adlerberg százados 2 kozák századdal Pestre küldetett, hogy az összeköttetést az osztrák fősereggel helyreállítsa; azonfelül Stankovitz ezredesnek 2 dsidás századdal Wisockit kellett szemmel tartania, mi célból egyik századját Árokszállásra, másikat Fénszarura rendelte ki.
A II. hadtest (Kuprianov) és a főhadiszállás július 9-én Ábrányra, 10-én Mezőkövesdre, 11-én Kápolnára, 12-én Gyöngyösre vonult; itt vette Paskievits Adlerbergtől az értesítést, hogy a fővárost elérve, ott Wussin őrnagy osztrák különítményére talált, továbbá, hogy a fővárosok megszállására egy egész osztrák hadtest van már útban Buda felé.*
Lásd e kötet 107. oldalán.
A IV. hadtest (Cseodajev) mint tudjuk július 6-án indult el Debrecenből, 9-én Tokajt érte el, honnan útját folytatva, 12-én zömével Ábrányig, elővédével Mezőkövesdig jutott, de Paskievits már a következő napon az összeköttetések és élelmező raktárak biztosítása céljából Miskolcra rendelte vissza. Hatvanból Paskievits július 12-én Bébutov tábornokot a muzulmann lovas ezreddel és 2 század kaukázusi hegyi lakóval Vácra rendelte előre, mialatt a III. hadtest zöme a főhadiszállással július 13-án Hatvanba, a II. hadtest pedig a következő napon Hortra vonult.
Paskievits eredetileg feltartóztatás nélkül Vácon át Komárom felé szándékozott előrenyomulni, de arra a hirre, hogy a Közép-Tiszánál egy új magyar sereg van alakulóban, a IV. hadtestet Miskolcról Kápolnára rendelte, egyébként pedig a seregnek további előnyomulását egyelőre beszűntette. Július 14-ike folyamán a herceg Bébutovtól Vácról, Haynautól Nagyigmándról és Ramberg altábornagytól Pestről azt az egybehangzó hirt vette, hogy Görgey a Duna balpartján elvonult seregével Komáromból s hogy alighanem Vácon át Wisockival egyesülni szándékozik. Erre Paskievits még a 14-éről 15-ikére hajló éjjel következőleg intézkedett: A III. hadtestnek Sass altábornagy alatt 8 zászlóaljból, 10 lovas és 12 kozák századból, 1 árkász századból és 32 lövegből álló elővéde Gödöllőnél vesz felállítást, melyen Görgeynek, ha Wisockival egyesülni akar, okvetlenül át kell haladnia; a II. hadtest és a III-iknak zöme Aszódnál egyesül, hogy onnan azután Görgey ellen vagy Vác, vagy Gödöllő irányában támadólag nyomuljanak előre; a IV. hadtest már Mezőkövesdnél beszünteti előnyomulását, hogy azon esetre, ha Görgey észak felé térne ki, gyorsan elébe kerülhessen; a sereg vonata 5 zászlóalj, 1 lovas század, 25 kozák és 12 löveg fedezete alatt Hatvanban egyesül.
Paskievits eddigi műveleteit a miskolc-hatvani vonalon mindennemű ellenséges behatáson kívül hajthatta végre, miután Wisocki Hatvanból* július 6-án Ceglédre csapott át, hogy ott a X. hadtesttel egyesüljön, melyet Kossuth az említett városban részben újonnan felállított zászlóaljakból, részben a Tiszán túl szétszórt apró őrségi csapatokból a vele megint kibékült Perczel Mór vezérlete alatt alkotott.
Lásd e kötet 122. oldalán.
Wisocki hadtestének Mészáros intézkedése szerint eredetileg Hatvanból Vetter bács-bánsági hadseregéhez kellett volna levonulnia, hogy ezzel karöltve részt vegyen a Jellacsics ellen tervezett döntő támadásban, nehogy ez a kormány jövendő székhelyét, Szegedet is hatalmába kerítse. Ámde Kossuth Wisocki hadtestét, midőn ez Nagy Kőrösről a Bácska felé indulóban volt, Cseodajev debreceni műveleteinek hirére a fővezér tudta nélkül visszahívatta déli útjából és úgy ezt, valamint a Tiszán túl levő valamennyi hadakat Perczel parancsnoksága alá helyezte, hogy ez azokkal Cseodajev további előnyomulásának utját állja. E célból Perczel hadának elővéde már át is kelt a Tisza balpartjára és Török-Szent-Miklóson át Kis-Ujszállásig jutott, de miután hire érkezett, hogy az orosz hadtest július 6-án már odahagyta Debrecent, Perczel is a Tisza jobbpartjára rendelte vissza előhadát.
Kossuthnak a fővezérség tudta nélkül kiadott rendelkezéseiből és egyáltalában beavatkozásából hadműveleti dolgokba, közte és a kétfejű vezénylet, Mészáros–Dembinski között július 9-én Szolnokon heves vita keletkezett; ennek hatása alatt írta a kormányzó ugyanaznapról kelt s más helyütt már teljtarttalmúlag közölt Bemhez intézett levelét, melyben a fővezérséget ez utóbbinak ajánlotta fel.* Úgy a fővezéri kérdésre, valamint Perczel műveleteire az orosz fősereg oldala ellen később újból visszatérünk, előbb azonban hadd tárgyaljuk le az utóbinak Görgeyvel támadt összeütközését.
Lásd e kötet 92. és 102. oldalán.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me