Az április 30-iki pastrengoi ütközet.

Full text search

Az április 30-iki pastrengoi ütközet.
Április 30-ára Károly Albert, Wochernek az Etsch balpartjára leendő visszavetése céljából serege még nagyobb részének támadását határozta el. E célból a szabadcsapatokkal megerősített Piemont-dandárnak (3600 lővegyver) Federici tábornok parancsnoksága alatt Cola-n át a Pastrengonál és attól nyugatra álló Wocher jobbszárnya ellen kellett előnyomulnia, a Savoyai hercegnek a Cuneo- és Regina dandárokkal (7200 lővegyver) Sandra mellől arcban kellett Patrengo felé támadnia. Végül Broglia tábornoknak a Gárda-, Savoya- és Savona-dandárokkal (8500 lővegyver) a santa giustinai magaslatokról S. Martino felé kellett támadólag előnyomulnia. A jobboldal biztosítása céljából az Aosta-dandárnak S. Giustina és Sonanál, 2 lovas ezrednek pedig Osteria del Bosco-nál kellett feállnia.
Radetzky tábornagy április 30-ára akként intézkedett, hogy abban az esetben, ha az ellenség Wocher altábornagyot pastrengoi állásában megtámadná, akkor a Taxis-dandár Bussolengoról Santa Giustina, a Lichtenstein-dandár Osteria del Bosco, a Rath-dandár pedig Sona felé nyomuljon tüntetőleg előre, hogy a piemontiakat az említett helyen lekötve, megakadályozzák, hogy azok túlerővel vessék magukat a Wocher-hadosztályra. Ellenben abban az esetben, ha az ellenség a síkságon át Verona felé nyomulna támadólag előre, akkor az említett 3 dandárnak újból a veronai állásba kellett visszahúzódniuk, míg Wochernek támadásba kellett átmennie, az ellenség baloldala ellen. A Veronából kiinduló 4 dandár fölött, melyek ereje 10.000 emberre rúgott, D'Aspre altábornagy vette át a parancsnokságot.
Április 30-ika vasárnap volt s a piemontiak csak mise után délelőtt 10 órakor kezdték meg a támadást. Broglia és a Savoyai herceg osztlopaival szemben Wocher csapatai szívós ellenállást fejtettek ki, de amikor a déli órákban Federici oszlopa harchoz fejlődvén, Wocher jobbszárnyát és oldalát fenyegetni kezdte, az osztrák harcvonal, bár annak erősbítésére a tartalékból három gyalogszázad előrevonatott, sokáig tartható nem volt s Wocher folytonos kisebb ellentámadások végrehajtása közben d. u. 2 órakor elrendelte a balszárnyon kezdődő lépcsőzetes visszavonulást, melyet a Piovezzanban még rendelkezésre álló 1 1/2 zászlóalj fedezett. A Corsale-t megszállva tartó 3 század túlsoká fejtett ki ellenállást s így azok körülkerítettvén, legnagyobbrészt fogságba kerültek, ellenben a Ronchi tájékán harcoló 7 osztrák század oly kitünően tartotta magát, hogy az azok ellen irányult olasz támadás eredményre nem vezetett.
D. u. 4 órakor, amikor az osztrákok visszavonulásukat a Ponton-nál vert hídon éppen befejezték, érkezett be Zobel ezredes 4 századdal Sega-nál Rivoli felől, de már mit sem tehetett s így ő is sietve kelt át a pontoni hídon az Etsch balpartjára, mire Wocher altábornagy a hídat lebontatta.
A piemontiak nemcsak hogy nem üldözték a visszavonuló osztrákokat, hanem Ronchin túl már egyáltalában nem nyomultak előre. Károly Albert, aki harcoló csapatjait követve gyakran került életveszedelembe, főhadiszállását S. Giustinában ütötte fel, a 3. piamonti hadosztály a pastrengoi magaslatokon maradt, a többi csapatok pedig visszatértek előbbeni táborhelyeikre.
A D' Aspre parancsnoksága alatt álló 3 dandár a síkságon csak déli 12 óra 15 perckor kezdte meg előnyomulását, állítólag azért, mert Pastrengo felől csak déltájban volt ágyúszó hallható. Ennek folytán ezek a dandárok már csak akkor érkeztek a harctér közelébe, amikor Pastrengonál az ütközet már el volt döntve. Miután a piemontiak S. Giustinanál és Sonanál nemcsak erős gyalogsági, hanem tüzérségi tüzet is fejtettek ki és mivel időközben Pastrengonál a harc teljesen elnémult, D'Aspre altábornagy d. u. 3 órakor elrendelte a visszavonulást Verona felé.
Az osztrákok a háromnapi ütközetben halottakban 1 tisztet és 24 embert, sebesültekben 2 tisztet és 145 embert, foglyokban 5 tisztet és 378 embert, összesen tehát 8 tisztet és 547 embert vesztettek. A piemontiak bevallása szerint az ő veszteségük nem tett ki többet halottakban 1 tisztnél és 9 embernél, sebesültekben 3 tisztnél és 60 embernél, ami mindössze 73 főnyi veszteséget jelentene. De ez nem valószínű; más adatok szerint nekik is mintegy 500 főnyi veszteségük volt a háromnapi küzdelem alatt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me