6. A Palestro és Vinzaglio melletti ütközet 1859 május 30.-án.

Full text search

6. A Palestro és Vinzaglio melletti ütközet 1859 május 30.-án.
Május 30.-án reggel a Robbionál lévő osztrák VII. hadtest csapatjai a következőleg állottak: a 3 zászlóaljból, 4 lovas századból és 1/2 ütegből álló, volt báró Ceschi, most már Mengen ezredes-féldandár Novaraban, előőrsökkel az Agogna mentén; a Lilia-hadosztály Weigl-dandára 4 zászlóaljjal, 1 lovas századdal és 8 löveggel Vinzaglio–Palestro–Rivoltella–Langosco vonalában előőrs szolgálatban, a többi csapatokkal pedig Robbionál állott; ezt a dandárt a hadosztály másik, Dondorf-dandára ép aznap volt felváltandó, micélból az délelőtt 10 óra tájban érkezett Robbioba. A VII. hadtest Reischach-hadosztályát a szárdok tüntetése az alsó Sesia mentén Cozzonál tartotta lekötve.
Victor Emanuel május 29.-én Napoleontól az a parancsot kapta, hogy 30.-án hadseregével Palestro előtt helyezkedjék el,* hogy ezáltal a francia hadseregnek a Sesia balpartján való felfejlődését biztosítsa.
„Le 30. Mai l'armeé du Roi s'établira en avant de Palestro” hangzott a rövid, lakonikus parancs.
Miután az erősen megáradt folyó a hídverést nagyon megnehezítette, azzal a szárdok csak 30.-án déltájban készültek el s ekkor Victor Emanuel a 4. (Cialdini-) hadosztályt személyesen vezette Palestro felé támadásra előre, ahol akkor báró Augustin alezredes parancsnoksága alatt mindössze 3 század, 1 lovas szakasz és 2 löveg állott mintegy 700 emberrel. Ugyanakkor a 3. (Durando-) szárd hadosztály Vinzaglo, a 2. (Fanti-) hadosztály Confienza s végül az ezt követő 1. (Castelborgo-) hadosztály Casalino felé rendeltetett támadólag előre. Ezek szerint a mindössze 9 zászlóaljból, 4 lovas századból és 16 lövegből álló és 9270 fegyverest számláló Lilia-hadosztály ellen 72 szárd zászlóalj, 16 lovas század és 60 löveg, mintegy 43.400 emberrel indult támadásra, megjegyezvén, hogy a Lilia-hadosztálynak a támadás megkezdése idején mindössze mintegy 5700 gyalogosa, 260 lovasa és 16 lövege volt az első vonalban.
A támadást a mintegy 10.000 embert számláló Cialdini- (4.) hadosztály kezdte meg a 700 fővel Palastronál álló báró Augustin alezredes ellen, akit azonban csak délután 2 óra felé tudott a helységből kiszorítani. Ekkor érkezett be Weigl tábornok még 4 századdal, 1 lovas szakasszal és 4 löveggel Robbioból és személyesen átvevén az ütközet vezetését, 1700 embert számláló hadával még jó ideig feltartóztatta az ellenséget további előnyomulásában, hanem aztán meg kellett kezdenie a visszavonulást Robbio felé. A Palestro körüli harcokban az osztrákok halottakban és sebesültekben 10 tisztet és 247 embert, eltüntekben pedig 203 embert, összesen tehát 460 embert vesztettek, míg a szárdok csak 2 tisztet és 138 embert vesztettek halottakban és sebesültekben.
A 3. (Durando-) szárd hadosztály a király ismételt sürgetésére csak délután 3 óra tájban kezdte meg támadását Vinzaglio ellen,* habár azt csak egy 109 főből álló osztrák félszázad védte, melynek természetesen hamarosan vissza kellett vonulnia. Ekkor érkezett Vinzaglio tájékára Fleischhacker ezredes 3 századdal és 2 löveggel, akit Robbioból Confienzan át a Palestrot megtámadó ellenség baloldalába irányítottak. De ehelyett Durando a Fleischhacker-csoportot támadta meg váratlanul és meglepően jobb oldalában, mire ez Palestro felé tért ki, mely azonban akkor már a szárdok birtokában volt. Ily körülmények között nemcsak ennek a csoportnak, hanem az egész Weigl-dandárnak visszavonulása az erősen fedett és vizes-árkokkal dúsan átszeldelt terepen felette nehézzé vált, míg végre Robbio alá érve, ott a Dondorf-dandár csapatjai vették pártfogásuk alá az erősen megtépázott visszavonulókat, akik számos emberükön kívül 2 lövegüket is elvesztették.
Osztrák vezérkari mű, I, 419.
A Durando-hadosztály ezekben a harcokban 9 tisztet és 167 embert vesztett.*
Rovighi id. m. 68.
Az 1. és 2. szárd hadosztály közben harc nélkül szállotta meg a teljesen üresen talált Casalinot, illetve Confienzat.
Ilyenformán a szárd hadsereg május 30.-án este befejezte volt fölvonulását a Palestro–Casalino által jelölt vonalban, de miután Victor Emanuel arról értesült, hogy Robbioban tetemes osztrák erők állanak, gyors segítséget kért Napoleontól, aki ennek folytán az V. francia hadtest Autemarre-hadosztályhoz tartozó és Vercelli felé útban levő 3. zuáv ezredet utasította a Palestroba való előnyomulásra, ahol eszerint a 31-ikére hajló éjjel mintegy 14.000 ember összpontosult.
A szövetségesek e napi tevékenységét úgy a VII. hadtestnél, mint a hadseregparancsnokságnál még mindig csak tüntetésnek vették.* Mindazonáltal a hadseregparancsnokság intézkedett, hogy másnap elegendő erő álljon készen a VII. hadtest támogatására, micélból a II. hadtest, Jellachich-hadosztályát nyomban Robbiora, a Herdy-hadosztályt pedig Mortarara rendelte, s végül a III. hadtest parancsot kapott, hogy másnap Trumellonál egyesüljön s ott menetkészen várja a további parancsot s végül a VIII. és V. hadtest szintén készenlétbe helyeztetett.
A VII. hadtest parancsnoka május 30.-án délután 3 óra 30 perckor többek közt a következőket jelentette a hadseregparancsnokságnak: „FML. Lilia meldet, der Feind rückt mit Geschütz zum Angriffe von Palestro vor, bewegt sich auch gegen Vinzaglio.” Egy órával később pedig: „Ich halte die Vorrückung des Feindes auf Palestro für eine blosse Recognoscirung, um uns von Frassinetto abzulenken. Es ist morgen ein grösseres Gefecht wahrscheilich.” Erre a hadseregparancsnokság 5 óra 15 perckor a következőleg válaszolt: „Schein nur ein Scheinheute nichts is.” A veronai legfelsőbb hadseregparancsnokságnak Gyulay táborszernagy a következő távirati jelentést küldte: „Eben macht der Feind einen Angriff von Vercelli in der Richtung gegen Palestro, wo Vorposten des 7. Corps stehen; scheint nur ein Scheinangriff. Deivision Lilia bereit zum Empfange. Werde über den Ausgang allerunterhänigst Bericht erstatten.” (Osztrák vezérkari mű, I, 408.)
Palestro visszafoglalása céljából és főleg a Vercelliből kibontakozó ellenség erejéről és szándékáról uralkodó nyomasztó bizonytalanságnak véget vetendő, a hadseregparancsnokság május 31-ikére a VII. hadtest parancsnokának, báró Zobel altábornagynak a VII. hadtest Lilia- és a II. hadtest Jellachich-hadosztályával erőszakos szemvrevétel végrehajtását rendelte el, amelyet azonban a vett utasítás szerint óvatosan kellett végrehajtani.*
Osztrák vezérkari mű, I, 424: „Dieser Angriff sollte nur eine Recognoscirung sein, und Oberst Baron Kuhn, die Uebermacht des Gegners ahnend, empfahl dem FML. Baron Zobel Vorsicht im Angriffe.”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me