Április 29.

Full text search

Április 29.
Ápr. 29-én de. 9 órakor a keleti hadsereg parancsnoksága 429/1. hdm. sz. alatt a következő helyzetjelentést adta ki:
2. hadosztály helyzete változatlan. A Tiszán túl Mindszent, Szentes hídfőszerűen megszállva.
6. hadosztály csapatainak visszavonása a Tisza nyugati partjára, biztosítással Öcsöd, Szarvas, Mezőtúr, Túrkeve vonalában folyamatban. Hadosztályparancsnokság Szolnok.
4. hadosztály. A 46. ezredcsoport 2. százada és 2 ütege Kisújszállás keleti szegélyét megszállotta. Ennek fedezete alatt a visszavonulás tervszerűen hajtatik végre.
A székely különítmény 1. és 12. ezredének részei Füzesabonyban, a 32., 21., 24. ezr. Részei és tüzérségei Kaálkápolnán gyülekeznek.
Békésre 1 román határőrezred vonult be. Legénység hangulata emelkedett, csupa 20–40 éves katona. Felszerelésük a többi román katonának felszereléséhez viszonyítva jó.
Karcag és Hódmezővásárhely még nincsen megszállva.
A 76. francia hadosztály 210., 157. és 174. gy.-ezredeinek Szegedtől északnyugatra állásban léte megerősítést nyert. A románoknál állítólag több angol lovas hadosztály is van.*
Téves jelentésen alapszik.
Ennek a jelentésnek a székelyekre vonatkozó részét Siegler volt vezérkari őrnagynak Füzesabonyból de. 9 órakor leadott következő jelentése egészíti ki:
„1. székely ezred és 12. ezred részei Füzesabonyban, 32., 21., 24. ezr. részei és tüzérség Kaálkápolnán. Csapatok nem harcképesek. Felszerelés stb. kell. Pénz nincs. A hadosztályparancsnokságról nincs hír. Ha a törzs be nem érkezik, egy új törzs kirendelését kérem.”
A keleti hadsereg parancsnokság ápr. 29. este 6 órai 429/4. számú helyzetjelentése, illetve a hadügyi népbiztosság ápr. 30. reggel 8 órai összefoglaló helyzetjelentése a 29-i eseményekről a következőket mondja:
1. hadosztály védőszakasza: Az ellenség 2–3 zászlóaljjal Rakamazra és erősebb lovassággal Nagyfalu és Tiszalökre bevonult. Tiszadob és Tiszadada között állítólag átkelni szándékozik. Az ápr. 28-i éj folyamán csapataink Rakamaz területéről a Tisza jobb partjára jöttek át. A két Tisza híd védelmére 700 puska és 2 üteg Tokaj és Kistokajnál állíttatott fel, 1 század Tardosra (a Tisza jobb partján Tiszalökkel szemben) rendeltetett, de a legénység vonakodik elindulni. Csapataink fegyelme rohamosan hanyatlik. Az állomány csekély, zászlóaljanként átlag 100 puska; az emberek egy része beteg, nagy része önkényűleg eltávozott. A rakamazi harcoknál legtöbben csekély ellenséges erők elől megszöktek és bár az ellenség tüzérségi tűz is csak szórványos volt, a politikai megbízottak és parancsnokok minden erőlködése eredménytelen maradt. Ma pedig a hidak közvetlen védelmét, dacára a legkedvezőbb viszonyoknak, nem akarják vállalni. Dicséretre méltó kivétel a helyét mindenkor megálló és megbízhatóan engedelmes három üteg. A hadosztályparancsnokság véleménye, hogy ezen csapatokkal még a Tisza vonala sem tartható. (1. ho. 429/7. hdm.)
Sárói Szabó csoport: Változatlan.
4. hadosztály védőszakasza: Kisújszállásnál levő csapatai a románok déli és keleti irányból végrehajtott koncentrikus támadása folytán visszavonulni kényszerültek. Hadosztályparancsnokság Újszászon van.
6. hadosztály védőszakasza: Ellenség Mezőtúrt megszállotta és a Homoki vasúti állomástól (Tiszaföldvártól 4 km-re d-re) délre 2 km-re jeleztetett, sőt állítólag már Tiszaföldvárt is elérte. Saját vadászok a martfúi (Tiszaföldvártól északnyugatra) országúton visszavonulóban. Eltolás a Tiszától ny.-ra folyamatban. Hadosztályparancsnokság Nagykőrösön.
2. hadosztály védőszakasza: Kunszentmárton megszállva. Csongrádi híd védelmére 8 gp. felállítva. Szentestől a románok 29-én 13 km-re állottak. Hódmezővásárhely szerbek és franciák által megszállva.
Különös események: A Kiskunfélegyházán átvonuló budapesti terror csapatok életveszélyes fenyegetések között raboltak. (2. ho. 429/21. hdm. sz.)
Este 7 órakor a hadsereg parancsnokság a következő előterjesztést tette a hadügyi népbiztosságnak:
A f. hó 29-ére virradó éjjel a hadsereg parancsnokság kényszerítve volt a Körös és Hortobágy csatorna vonalának a feladását és a Tisza bal partjának a kiürítését elrendelni. Ezen elhatározásra részben a románok támadása, részben az egyik parancsnok helytelen és valótlan jelentése (amint az eddig megállapítható volt) adott okot. A csapatok magatartása kielégítő volt. Ezen intézkedés folytán az ellenséggel való érintkezés fenntartására kirendelt erőkön kívül csakis a szolnoki támadó hídfő és a tiszafüredi védőhídfő van a Tisza keleti partján saját birtokban.
A következő időre a hadsereg parancsnokságnak az a terve, hogy a hadsereget támadólagos hadjáratra előkészítse. Ezen előkészület 2 résztől áll: 1. A meglévő csapatok fegyelmezése, kiképzése, kiegészítése és felszerelése. 2. A hadsereg részére a Tisza nyugati (biztosan „keletit” akart mondani) partján a nagy hadműveleti tervnek megfelelően a szolnoki hídfő biztosítása, hogy a támadólagos hadműveletek megkezdhetők legyenek. Ezen hídfő megtartását a hadsereg parancsnokság igen fontosnak tartja, mert csak ezáltal látja biztosítottnak a hadseregnek a Tiszán túl való kibontakozását.
Egy oly nehéz feladat megoldása, mint a Tisza forszírozása rövid idő alatt, még mindig nem teljes értékű hadsereggel, oly feladat, melytől a hadsereget meg kell kímélni. Ezért a hadsereg parancsnokság igyekszik a szolnoki hídfőt minden körülmények között tartani. Természetes, hogy a hadsereg parancsnokság mindent megtesz, hogy a hídfőben álló csapatok esetleges visszaverésénél emberben és anyagban lehetőleg minél kevesebb veszteség álljon be. Ezen 2. pont egyúttal, jelentést képez a hadügyi népbiztosságnak 428/33–5. számú rendeletére.
Ad 1. A hadsereg parancsnokság a támadó hadműveletre a hadseregen belül a következő alakulásokat akarja felállítani:
a) A 6. hadosztály áll a 46. és 101. dandárokból; mindegyik 2–2 három zászlóaljból álló gyalogezredből alakul. Ezen kívül 2 lovas századból és legalább 4 ütegből (1 hegyi ágyús, 1 tábori ágyús, 1 táb. tarack, egy két lövegből álló nehéz tarack) álló tüzérezredből. Azonkívül ezen hadosztályba tartoznak az 51. és 52. vörösőr zászlóaljak (a nagyváradi vörösőr kerületből visszajöttek) és 1 táb. csendőrszolgálatot teljesítő különítmény.
b) Árky csoport: ebbe a következő csapattestek tartoznának hadosztály kötelékben: Tengerész dandár (6 zlj.), nemzetközi ezred (3 zlj.), budapesti 1. vörös ezred (4 zlj.), bihari gárda (1 zlj.). Összesen 14 zászlóalj. Ehhez megfelelő lovasság és tüzérség beosztása szükséges.
c) A 4. hadostzály alakulna: a 19. ezredből (3 zlj.-jal), a nagykanizsai ezredből (3 zlj., az eddigi 20. és 44. zlj-ak), a 18. ezredből 3 zlj., 2 zlj. 18-as és 1 zlj. eddigi 13-as), III. és V/1. vadászzászlóalj mint ezredcsoport. A hadosztály tüzérség és lovassággal megfelelően kiegészítendő volna.
d) Székely különítmény: Az eddigi jelentések szerint 1 kb. 5–6 zászlóaljból, némi tüzérségből és némi lovasságból álló önálló dandár lesz felállítandó.
e) Az 1. hadosztályparancsnokságnak parancsnoksága alatt a 29. és 32. ezredekből alakult 3–3 zlj., továbbá a csepeli munkás zászlóalj tüzérséggel és lovassággal szintén dandár kötelékben. Ehhez a székely különítmény volna hozzácsatolható.
Ez a 4 hadosztály képezné a támadó hadsereget és elsősorban ezen 4 hadosztály felszerelésére, kiegészítésére és kiképzésére volnának az összes anyagi eszközök és az összes erők fordítandók. A csapatok kiegészítésére csakis és kizárólag szervezett, komoly, megbízható munkások volnának felhasználhatók.
Ad 2. A szolnoki hídfő tartására a 68. gy. ezr. 2 zászlóalja és egy 6 zászlóaljból álló vörösőr dandár volna szükséges. Felváltásukra ezenkívül Budapesten készenlétbe volna tartandó 3 vörösőr zászlóalj.
A tiszafüredi hídfőben, felváltásokat beleszámítva, 3 zászlóalj vörösőr volna szükséges.
A hadsereg parancsnokság ezen tervezetét felterjesztem a hadügyi népbiztosságnak azon kéréssel, hogy véleményét ezen terv felett a hadsereg parancsnoksággal mielőbb közölje. A terv elfogadása esetén a hadsereg vezérkari főnök a részletek megbeszélése végett személyesen fog érintkezésbe lépni a hadügyi népbiztossággal. (Kel. hads. parság 429/10. hdm. sz.).
A nap folyamán kapta a hadsereg parancsnokság a szolnoki hídfő parancsnokság következő jelentését:
429/3. hdm. szám. Szolnok, 1919. ápr. 29-én de. 10 órakor. A hadsereg főparancsnokság utasításai szerint a hídfő parancsnokság többször abba a helyzetbe jut, hogy a helybeli direktóriummal közvetlenül levelezzen. A helyzet, hogy a direktórium mennyiben köteles a hadsereg főparancsnokság katonai érdekekből származó óhajainak eleget tenni, tisztázva nincs.
Amennyiben a hadi helyzet a csapatoknak a hídfővonalba való visszavételét követelné meg, a hídfő parancsnokságnak a direktórium közvetítésére még intenzívebben szüksége lesz.
Kérem a hadsereg parancsnokságot a direktóriumot utasítani, hogy katonai dolgokban (fogatok kiutalása, elszállásolás) a hídfő parancsnokságot legmesszebbmenőleg támogassa és esetleg Szolnok közvetlen veszélyeztetése esetén is hivatalos működését csak akkor szüntesse be, ha erre a hídfő parancsnokság véleménye szerint tovább szükség nincs.
Ezen jelentés megtételére a hídfő parancsnokságot azon körülmény készteti, hogy már harmadik esetben a direktórium a hídfőépítő műszaki közegek számára igényelt és ígért járművek kiutalásában oly pontatlanságról tett tanúságot és a munkára kirendelt polgári lakosság kiállítását (kel. hads. par.-ság 425/16. hdm. szám) látszólag nem ellenőrizte (pl. a 6–800 munkás helyett 100–150 jelent meg), hogy e körülményekből származó hátrányokért a hídfő parancsnokság a felelősséget nem viselheti. Kubinyi s. k. hídfőparancsnok.
A hadsereg parancsnokságnak ebből kifolyó intézkedéseit a 70. sz. melléklet a) és b) pontjai tartalmazzák.
A csapatok kiképzését a hadsereg parancsnokságnak a 70. sz. melléklet c) pontja szerinti intézkedése szabályozta.
Végül e napon adta ki a hadsereg parancsnokság a 70. sz. melléklet d) pontja szerinti hadseregparancsot.
E napon kapta meg a hadsereg parancsnokság a hadügyi népbiztosságnak a 71. sz. mellékletben foglalt, a hírszerző szolgálat szabályozására vonatkozó rendelkezését.
A cseh arcvonalról a hadügyi népbiztosság a nap folyamán a következő jelentéseket vette:
a) A 3. hadosztályparancsnokságtól: Helyzetjelentés Budapest, 1919. ápr. 29. de. 9 óra. Ma de. 6 órakor a csehek a bánrévei szakaszban támadást kezdtek. Méhi elesett. Miután a helyszínen levő parancsnokok a helyzetet tarthatatlannak tartották, a hadosztályparancsnokság jóváhagyta, hogy a bánrévei szakasz összes erői a Rimától délre foglaljanak állást és a Rima vonalat tartsák. Telefonösszeköttetés Bánrévével megszakadt. A putnoki direktórium a fenti parancsnokság jelentését megerősíti. A rendelkezésre álló 2 vörösőr század parancsot kapott, hogy Bánrévére útba induljon és az ottani parancsnokságnak alárendeltetik. A salgótarjáni védőszakasz parancsnokságnak rendelkezésére álló tartalékok menetkészültségbe helyeztettek. A szükséges garnitúrák és mozdonyok biztosíttattak. Szándék: Feledről a hünb. részéről kilátásba helyezett, Putnokról jövő ellentámadással összhangban a Rima völgyben az előnyomuló csehek ellen ellentámadásba átmenni. A váci védőszakaszban Bartóffy 2. zászlóaljának menetkészültség rendeltetett el. A 3. repülőszázad tegnap de. propagandarepülést végzett. Felderítése felhők miatt nem volt lehetséges. Újabb légi felderítés a Rima völgyben elrendeltetett. Az 5. hadosztály részéről hasonló felderítés kívánatos lenne. (3. ho.-parság 74/2. op. szám.)
b) Szakall, az 5. hadosztály parancsnoka ezt jelentette de. 10 órakor:
Reggel 7 óra óta a csehek nagyobb erőkkel támadnak Bánréve felé. Ott levő erőink visszavonulóban. Csehek Bánrévét már megközelítették. Bánrévei védőszakaszunk nem hiszi, hogy a Sajótól északra magát tartani tudja. Kér erősítést.
5. hadosztályparancsnok: 2 ˝ századot irányít Miskolcról Putnokra, egyben kérdi, hogy a hadosztály jobbszárnya (Csap környéke) áttörés esetén hová menjen vissza. 5. osztály vezetője tájékoztatta a helyzetről és kilátásba helyezte, hogy erősítést Salgótarjánból és Budapestről fog küldetni.
c) Ugyancsak Szakall jelenti du. 3 óra 45 perckor:
Benyomása szerint a támadás arcvonala előtt általános. Csehek Krasznyikvajdán át is támadtak, de visszaverettek. Hernád-völgyből még nincs jelentés. Legenye Mihályinál 2 zászlóalj támadott, ott levő saját csapat visszament Legenyétől közvetlen északra fekvő magaslatokra. Tartalék S. A. Újhelyről kirendelve; onnan jelentik, hogy Tőketerebes felől nagyobb oszlop előnyomulóban.
Csapi védőszakasz parancsnok nem bízik abban, hogy többszörös túlerővel szemben magát tartani tudja; a helyzetet válságosnak ítéli.
Szakall egyidejűleg utasítást kért, hogy a csapi erők hová vitessenek a továbbiakban és mi történjen S. A. Újhellyel, Miskolc veszélyeztetésére való tekintettel. Páncélvonatok felderítésre Szendrő és Bánrévére (?) kiküldettek.
d) Este 8 óra 30 perckor az 5. hadosztályparancsnokság telefonon a következőket jelentette:
Hegyaljai alszakasz: A csehek Legenyét megkerülték s a Bekecsei hegyet (Csörgő falunál) megszállták. Az ott levő erők visszavonultak. S. A. Újhelyről erők észak felé tolattak és most S. A. Újhely előtt állnak és azt addig tartják, míg a Királyhelmecnél levő erők meg nem érkeznek, mikor is az új (elrendelt) védelmi vonalat (S. A. Újhelytől észak-keletre) veszik fel. 65. dandár Sárospatakra költözött.
A fenti és egyéb jelentések alapján a hadügyi népbiztosság ápr. 30-án reggel 8 órai helyzetjelentésében következőleg foglalja össze a cseh fronton történt 29-i eseményeket:
A magyaróvári védőszakaszban a pozsonyi különítményt vörösőrségi csapatok váltották fel.
3. ho. védőszakasza: A váci védőszakasz előtt, több, eddig még megszállatlan helyen zászlóaljak észleltettek. Salgótarjáni védőszakaszban nyugalom 60. dandár védelmi vonalán a csehek Rimaszéc, Bánréve és Putnokot megszállották. Sajókazától 2–3 km-re vannak. Bánrévén bevagoníroztak s látszólag Feled felé készülnek. Támadó erő cca. 3–5 zászlóalj. Az 1. vad. zászlóalj Fülekre megérkezett. A 60/II. zászlóaljnak nagy veszteségei vannak, köztük több önfeláldozással harcoló tiszt. Az ózdi vasgyárból 400 fő arcvonalba kiküldve.
5. ho. védőszakasza: A szendrői alszakaszban a csehek du. 5 óra 30 perckor Szendrőládot érték el. Támadó erő 4–5 zlj. Feltartóztatásukra Edelényből 2 század és 2 gp. század Borsodra állásba ment. Miskolcról 1 század és ˝ gp. század, az 5/10 üteg és a 7. sz. páncélvonat Sajószentpéterre küldetett. A garadnai védőszakaszban csend. Csapi védőszakasz: Csap kiüríttetett; a csapatok előbb Királyhelmec–Leányvár vonalába, majd Sátoraljaújhelyre vonattak vissza. Ápr. 29-én de. 9 órakor Boiré francia alezredestől felszólítás érkezett, hogy csapataink azon tereprészt, melyet északon a Latorca, délen Tuzsér, Mándok, Lónya vonala, keleten és nyugaton a Tisza határol, ürítsék ki. Kiüríttetett.
Ápr. 29-én du. 12 óra 40 perckor a hadügyi népbiztosság a következőket táviratozta a keleti hadsereg parancsnokságnak: Bpest hünb. 2773. 108/29. 12/40. n. kel. hads. parság Szolnok. Egy megbízható hírszerző jelentéséből: Hennoque kassai hadseregcsoport parnoka főhadiszállását 28-án Nagymihályra helyezte át. Ungváron 4 teljes gyalogezred van. Csapateltolások Kassáról kelet felé. A cseheknek eredetileg f. hó 18-án kellett volna támadniok. Ez benzinhiány és a Hernád és Bodrog kiáradása miatt elmaradt. Állítólag autentikus cseh parancs: Miskolc–Hatvan–Pásztói vonal megszállása, Salgótarjánt beleértve. A cseh parancsnokság a románokat felszólította, hogy Rakamazt mindenáron szállják meg. Az új cseh támadás Lasztóc (Legenye) irányából a hírszerző véleménye szerint május 1. és 3. közt fog megindulni.
Ezt du. 5 óra 20 perckor a következő távirat követte:
Bpest, hünb. 2833., 176., 4/29., 5/20. keleti hads. parság Szolnok. Az 5. hadosztály arcvonalán kifejlődésre jutott ellenséges előnyomulásra való tekintettel, amennyiben az 5. hadosztály parancsnokság az ellenség erejére és a saját viszonyokra való tekintettel egy sikeres ellenállás kifejtését az eddigi vonalon kilátástalannak tart, az 5. hadosztály jobb szárnyát 29-éről 30-ára levő éjjel Olaszliszka–Abaújszántó–Sajószentpéter vonalára vonhatja vissza. Ha az 5. hadosztály parancsnokság a jobb szárny visszavonását határozza el, úgy erről a keleti hads. parságot és az 1. hadosztály parancsnokságot értesítse. A jobbszárny visszavonása alkalmával S. A. Újhelytől keletre levő vasúti híd (Bodrog híd) fölbontandó. – Az 5. hadosztálynak a Hernád folyótól keletre levő erői Abaújszántó–Olaszliszka vonalába való beérkezésük után az 1. hadosztály parancsnokságnak rendeltetnek alá. Az 5. hadosztály és 1. hadosztály között ez időponttól kezdve a Hernád völgye képezi a határt. A völgy biztosítása és elzárása az 5. hadosztály feladata. Kapják: 5. ho., kel. hads. parság és 1. ho. parság, (hünb. 429 7. hdm.)
Ebből kifolyólag a hadsereg parancsnokság este 8 órakor az 1. és 5. hadosztályparancsnokságnak a következő intézkedést adta ki:
A csehek Tornaljától délre, Szendrőnél, Krasznyikvajdánál és Lasztócnál támadtak és részben csapatainkat visszaszorították. A Hernádtól keletre fekvő front a keleti hadsereg parancsnokságnak alárendeltetik.
Ennél fogva az 1. hadosztály a saját szakaszán kívül az Olaszliszka–Abaújszántó vonalában a Hernádtól keletre levő saját csapatok feletti parancsnokságot vegye át.
Megállapítandó az 5. hadosztály útján és ápr. 30-án délig jelentendő, milyen csapatok vannak az új szakaszban és miképpen vannak csoportosítva.
A hadosztály parancsnokság Szerencsre tegye át székhelyét.
Kiadom az 1. ho. parságnak intézkedés végett és tudomásul az 5. ho.-nak. (Kel. hads. parság 429/16. hdm.)
Este 8 óra 15 perckor a hadsereg parancsnokság a hadügyi népbiztosság alábbi rendeletét vette:
Hünb. 2803., 102., 4/29., 3/30. Keleti hads. parságnak Szolnok. Az északi arcvonalon beállott helyzet, nevezetesen a csehek határozott támadása Bánréve és Szendrő ellen, valamint az antant felszólítása, hogy Csap környékét ürítsük ki, úgyszintén a délszlávok újabb agresszív magatartása szükségessé teszik, hogy a keleti hadseregtől, a legrövidebb időn belül lehetőleg az egész Békési csoport, valamint a Szolnok–Cegléd–Újszász körül még intakt zászlóaljak és ütegek készenlétbe helyeztessenek elirányítás céljából. Keleti hadsereg parancsnokság ide közölje, hogy 30-án de. 9 óráig mely zászlóaljak és ütegek és mely vasúti állomásokról irányíthatók el, valamint, hogy 30-a és május 1-je folyamán mely csapatok lesznek még elirányíthatók. (Hünb. 429/34.hdm.)
Erre a hadsereg parancsnokság éjjel 11 órakor következőleg válaszolt:
429 34. hdm. számra:
1. Amennyire a hadsereg parancsnokságnak adatok rendelkezésére állanak, a Békési csoport áll; a) Újszászon a 4. hadosztályparancsnokság, 20/IV. és 13/II. zászlóaljak, melyek még harcban nem voltak. B) Tápiószelén: 71/I. már harcban volt, kevésbé használható; 44/II. erős harcban vett részt, demoralizált. c) Rékáson. A 19. dandárcsoport, a 19/I. és 17/I. zászlóaljak, melyek még harcban nem voltak.
2. Cegléden: az 1/IV. zászlóalj, melynek harcra való alkalmazása és fegyelme még nem ismeretes.
3. A hadsereg parancsnokság a leghatározottabban kijelenti, hogy eme csapatoknak a jelen állapotban való eltologatása és bármely helyen való alkalmazása csak a kudarcok fokozatos számát fogja emelni és végeredményben ezen csapatoknak anarchisztikus feloszlásához vezet.
A hadsereg parancsnokságnak elég személyes tapasztalatai vannak ahhoz, hogy intő szavát emelje föl oly egységek alkalmazása ellen, melyek harcászati értéket nem képviselnek. Végül meg kell említeni, hogy a jelenlegi állapotban a csapatok bármely vidéken magatartásukkal többet ártanak a szovjet köztársaságnak, mint az ellenség. (Keleti had. parság 429/17. hdm. sz.)
Az április 29-ére szóló április 30-án kiadott román kommüniké következőleg hangzott:
„A Csap–Munkács vonalától északra működő lovas járőreink összeköttetésbe léptek az Ungvár környékén levő cseh-szlovák járőrökkel. – Április 29-én Taüt tábornok és Botea ezredes különítményei megtörték az ellenség ama ellenállását, melyet az két napon át a Hortobágy csatorna mentén kifejtett, 29-én esete ezek a különítmények elfoglalták Karcagot és Kisújszállást. Zsákmány: 395 tiszt, 4320 katona, 3 ágyú, 16 tarack, számos fegyverzet és anyag. – Veszteségek: Sebesültek: Popescu Demeter orvos és 10 katona.”
Ezt a jelentést a románok április 30-án 109. szám alatt Konstantinápolyba és Belgrádba is leadták. Az északi frontról ez a jelentés egy bolseviki bandának a Dnjesteren való átkeléséről számol be, amely Maiachi tájékán 3 tábori őrsöt űzött el; a többi román csapatok helyzetét ellenben változatlannak mondja.
Az osztrák határról a győri katonai kerületi parancsnokság de. 11 óra 30 perckor a következőket jelentette:
Tegnap a következő cseh kommunista vezérek voltak Wienben: Thoman, Zuna, Weiler és Ruprecht; elküldték megbízottaikat Pozsonyba azzal az utasítással, hogy készítsék elő május 1-jére Pozsonyban és az összes csehek által megszállt területeken a már ott levő elvtársakkal a talajt, hogy május 1-jén a Prágából adott jelre a kirobbanás megtörténhessen.
Továbbá tudatta a hadügyi népbiztosság, hogy a 18. dandár parancsnokság jelentése szerint az osztrákok állítólag angol, olasz és francia segítséggel május 1-jén Alhó (Szombathelytől 42 km-re nyugatra) és Pinkafő közt az országba jönnek és Vas, Pozsony, Sopron megyéket megszállják. Alhónál tegnap óta szigorú osztrák határzár.
A délszláv arcvonalon e napon a helyzet általában nem változott.
A 2. hadosztály parancsnokság 428/2. számú jelentése szerint: Belgrádban állítólag forradalom van és olyan hírek keringenek, melyek szerint Sándor trónörökös és Péter cár valószínűleg megszökött.
A fenti összefoglaló helyzetjelentés a délszláv frontról a következőket mondja:
2. hadosztály védőszakasza: A szerbek Rohoda, Zsdrálónál (10 km-re északra Szabadkától) erődítési munkálatokat végeznek. Kelebiára állítólag egy magasabb parancsnokság érkezett.
44. dandár védőszakasz: Gola községet (Gyékényestől 5 km-re dk-re) és Turbák 224. magaslatot (Mozsgótól délre) a szerbek megszállották. 28-án megszállották Rull pusztát (Bátaszéktől 6 km-re észak keletre).
20. dandár védőszakasza. Kotornál lévő őrség erősebb jugoszláv őrséggel váltatott fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me