k) A hadművészet állapota és fejlődése Kálmán király idején.

Full text search

k) A hadművészet állapota és fejlődése Kálmán király idején.
Már fentebb említettük, hogy Kálmán uralkodásának az 1099-től 1102-ig terjedő békés időszakát főkép törvényhozói munkálkodással töltötte el. E törvények között, sajnos, csak egyet találunk, amely a honvédelmi és hadügyi viszonyokra, illetve a haderő kiegészítésére vonatkozik. A világi törvények 40. pontja (Decretum Lib. c. 40.) szerint ugyanis: „Ha az ispánoknak saját jószágukon annyi szabad emberük van, hogy ezektől lovakat kapnak és 100 pensányi* jövedelmet húznak, saját költségükön egy páncélos lovast kötelesek a királynak állítani; ha csak 40 pensányi, egy páncélnélkülit, ha még annyit sem, akkor mentesek minden hadiszolgáltatás alól“. Ez az intézkedés tehát gyökeres változást jelentett a hadkiegészítés tekintetében, amelynek alapját most már nem az egyén, hanem a földbirtokkal járó jövedelem képezte. A lényeges különbség abban rejlik, hogy amíg eddig minden szabad embernek joga és kötelessége volt a katonáskodás, (lásd a III. r. 29. oldalán), addig most már csak a tehetősebbek járultak hozzá a királyi hadsereg létszámának kiegészítéséhez, míg a szegényebb sorsúak teljesen mentesíttettek az ingyenes katonai kötelezettség meglehetősen súlyos terhei alól. Ezáltal a személy- és birtokjog még igazságosabb viszonyba került a honvédelmi kötelezettséghez, amennyiben a nagyobb javakkal és kiterjedtebb jogok felett rendelkezők intenzívebben voltak kötelesek a honvédelemben részt venni, mint a kevésbé tehetősek, illetve az alkotmány által kevésbé kegyeltek, ami mindenképen igazságos rendelkezésnek mondható. Igaz ugyan, hogy a kevésbé vagyonosak hadmentessége folytán a sereg létszáma kisebbedett, de felszerelés, fegyverzet, kiképzés és hadijártasság tekintetében jóval magasabb fokra emelkedett. Eszerint most már a középkori lovagrendszer az ő sokféle páncélos, vasas, paizsos, vértes, sisakos vitézeivel, ami mellesleg mondva felette meg is drágította a felszerelést és annak révén a hadviselést,* a magyar hadseregben is fokozatosan mindig kiterjedtebb polgárjogot nyert, egyelőre azonban annak csak egy részében, a királyi zsoldos hadseregben és az idegenek, a hospesek kontingenseiben. A várkatonaság továbbra is megtartotta eredeti magyar könnyű-lovas jellegét.
100 pensa kb. 540 aranykoronának felel meg.
Pauler id. m. I. 334. szerint: „Egy páncélinget – még 80–100 év mulva is – 5 eke földdel vagy 1000 darab kősóval, vagy 3–4 rabszolgával, vagy összevéve: két cselédleánnyal, 8 igás ökörrel, 30 báránnyal, egy lóval egyenlő értékűre becsültek“.
Később a nyugati európai lovagok nehézkes párbajszerű harcmódja nálunk is mindjobban tért nyer és fokozatosan mindig jobban háttérbe szorítja az évszázadokon át bevált ősi harcmodort, ami aztán a tatárjárás idején erősen megbosszúlta magát. Fokozta a bajt és veszedelmet, hogy a lovagrendszer egyik igen bevált intézményét, a városi és várerődítést, amelyet a nyugati államok éppen a magyar betörések ellensúlyozására gondoltak ki,* mi nem vettük át és nem kultiváltuk oly mértékben, hogy az a tatár hordákkal szemben lakosságunknak a kellő menedékhelyet és védelmet biztosította volna s csak midőn megtörtént a nagy katasztrófa, látott hozzá IV. Béla királyunk a várépítés minél nagyobbfokú fellendítéséhez.
Lásd az I. rész 91. old.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me