b) Dalmácia újólagos meghódolása 1136-ban. Ráma megszerzése 1137-ben.

Full text search

b) Dalmácia újólagos meghódolása 1136-ban. Ráma megszerzése 1137-ben.
Mialatt Béla Boriccsal és Boleszlavval küzködött, azalatt Velencének is meg volt a maga baja a délolaszországi normann birtokokat egyesítő Roger-rel, Szicilia királyával s midőn ez 1136-ban Lothár német császárral háborúba elegyedett, Velence az utóbbi mellé állott, de a szövetségesek nem voltak képesek Rogerrel szemben Dalmáciát megvédeni, akinek csapatjai – normannok és afrikai mohamedánok – Traut teljesen feldúlták, lakóikat szétűzték úgy, hogy a város és környéke több évig lakatlan pusztaság maradt.
Miután ezek szerint Velencének egész erejét és figyelmét a Rogerrel való konfliktus kötötte le, a doge ezidőben Magyarországgal szemben passzive viselkedett. Ez alkalmul szolgált Dalmáciában lévő csapatainknak, hogy a kezükben tartott Spalatóból kiindulva, a normannok dúlása után a partvidék legnagyobb részét újból megszállják.
Ugyanebben az időben kezdett a magyar uralom Boszniára is kiterjeszkedni. Bosznia alatt általában a Száva, Drina, Verbász és Dinári Alpok határolta területet értjük, amelynek nyugati és délnyugati határai sokféle változásoknak voltak alávetve. Az avarok letűnése után 600–650 között Boszniát szláv törzsek árasztották el és a magyar honfoglalás előtti korban a tartomány előbb Horvtországhoz tartozott, 931-ben pedig Ceslav, a hatalmas szerb fejedelem a maga országához csatolta. Ceslav 960-ban egy magyar kalandozó csapattal vívott harcban elesvén,* birodalma felbomlott s ekkor Bosznia a belföldi bánok kormányzása alatt önállóvá lett. 968-ban Krescimir horvát király a boszniai bánt legyőzvén, annak országát Horvátországhoz csatolta. 1019-ben Bosznia II. Basilius görög császár fennhatósága alá került, de ennek 1025-ben bekövetkezett halála után Bosznia újból önállóvá lett.
Lásd a II. rész 112. oldalán.
Bosznia déli szélén, a Narentába ömlő Rama-tól két oldalt terült el Ráma vagy Szent-Száva hercegsége, mely eredetileg szerb zsupánság volt.
E két tartományra, Boszniára és Rámára terjesztette ki Béla 1136-ban, némelyik szerint már 1135-ben minden nagyobb erőkifejtés nélkül, alighanem önkéntes meghódólás útján fenhatóságát s ez alkalommal azok egymással szoros kapcsolatba hozattak. Ugyanekkor Béla az ország közakaratából második, alig ötéves László fiát Bosznia hercegévé nevezte ki, de azért Boszniát továbbra is bánok kormányozták.* 1139-től kezdve az egész hódolt részt, tehát Boszniát és Rámát együttvéve, Rámának kezdték nevezni ez alkalommal II. Béla felvette a Ráma királyának címét is, úgy hogy ezentúl magát „Magyar-, Horvát-, Dalmátország és Ráma király“-ának nevezte.
Asbóth, Bosznia és Hercegovina, I. 37. – Kovacich, Vestigia Comitiorum, I. 6. – Klaic, Geschichte Bosniens, 64.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me