Megjegyzések. Elmélkedések.

Full text search

Megjegyzések. Elmélkedések.
Az Endre által vezetett keresztes hadjárat egy lépéssel sem vitte előre a kereszténység ügyét a Szentföldön és így kár volt az arra elpazarolt tömérdek emberéletért és pénzért. Már magában véve az előkészületek is a Velencével kötött szerződés révén igen nagy erkölcsi s anyagi áldozatot követeltek az országtól oly időben, amidőn az pénzügyileg eléggé rosszul állt. A Záráról való örökös lemondás pedig nemcsak könnyelműségnek, hanem határozottan bűnnek minősítendő. Ezt elkerülendő, inkább a szárazföldi utat kellett volna Endrének választania. Hogy utóbbinak pompára és tékozlásra való hajlama mellett ez a vállalat az országot a tönk szélére fogja juttatni, az szinte előrelátható volt. Ezért nem csodálkozhatunk, hogy az ország színe-java húzódozott a szent vállalatban való részvételtől. Ez az animozitás a vállalattal szemben annyira ment, hogy még a papság sem fejtett ki valami nagy buzgóságot annak érdekében és a pápa parancsszámba menő felhívásának, hogy jövedelmének egy huszadrészét a szent célra fordítsa, „szántszándékos rossz akarattal és felette hanyag módon“ tett eleget. Ilyenformán a Szentföldre menők tömege a király közvetlen környezetéből, személyes jó barátaiból és parancsszóra kirendeltekből telt ki.
A keresztesek hadműveleti terve magán viseli a koaliciós hadseregek nehézkességének teljes bélyegét. Hadműveleti tervet a zöld asztal mellől évekre előre célszerűen megállapítani szinte lehetetlen. A fenforgó felette nehéz élelmezési, időjárási és terepviszonyokra való tekintettel oly nagyszámú, a Damiette ellen tervezett főhadművelet megkezdéséig úgyszólván tétlenségre itélt, különböző nemzetiségű harcosnak és zarándoknak egy helyen, Accon közelében való összetömörítése nagyon célszerűtlen intézkedésnek bizonyult. Épúgy nem volt semmi értelme a döntő hadműveletek előtt végrehajtani rendelt kisebb portyázásoknak; ezek még jobban felőrölték a betegség és éhinség által amúgy is a legkedvezőtlenebb viszonyok között tengődő csapatok erkölcsi és fizikai erejét, mivel szemben az Endre király ottléte alatt végrehajtott 3 vállalat végeredményben teljesen céltalannak és eredménytelennek bizonyult. A bethseani és táborhegyi múló sikerek az egész hadjárat szempontjából úgyszólván semmit sem nyomtak a latba.
Al-Adil szultán ép ennek a keresztes hadjáratnak érdemen felül igen nagy fontosságot tulajdonított, aminek jeléül szükségesnek tartotta, hogy ő maga is főerejének egy részével Egyptomból közelebb vonuljon a palesztinai harctérhez; csakhamar azonban rájött, hogy Endre vitézei sem fognak több vizet zavarni, mint az eddigiek. Tisztán kitünik ez a fiának adott direktivákból. E helyes felismerés folyományaként az Al-Adil és Coraddin által alkalmazott ellenrendszabályok nagyban véve helyeseknek bizonyultak, bár a törökök a fenforgó viszonyok között a rendelkezésre álló erőkkel egész bátran offenzív hadműveletekre is rászánhatták volna magukat, mely esetben Endre és társainak vállalata alighanem rövidesen igen csúfondáros véget ért volna.
A harini tragikus eset egy rosszul sikerült, túlvakmerő és a felderítés és biztosítás tekintetében a kellő gondosságot mellőző, de különben igazi magyar virtussal végrehajtott portyázás képét tárja elénk.
Valamennyi vállalatnál hátrányosnak bizonyult a keresztesek nehéz fegyverzete és felszerelése a törökök könnyű felszerelésével és mozgékony ember- és lóanyagával szemben. A magyarok is sokkal jobban jártak és boldogultak volna, ha régi magyar könnyű nyilasokból, mint újfajta nehézkes páncélos lovasokból alkották volna meg keresztes hadseregüket. De ennek a lovagkor felfogása és szokásai ellentmondottak.
Az az állapot, amelyben a hazatérő Endre az országot találta, valóban szomorú volt. Ennek egyik főoka egyes főnemesek túlságos elhatalmasodásában keresendő, akik a király távollétét, mint annak fenti leveléből is kitünik, hatalmuknak még további kiterjesztésére és különféle visszaélések elkövetésére használták fel. A főnemeseknek mindjobban előtérbe jutó hatalmi túltengése tulajdonképpen már II. Béla uralkodása alatt vette kezdetét, amidőn azoknak szolgálatait előbb csak a királyi birtokokból, később már a várföldekből is jutalmazták, aminek kártékony hatását a várszerkezeten nyugvó honvédelmi rendszer is megérezte. Később egyes urak és főnemesek lassanként annyira elhatalmasodtak, hogy birtokaikon bírói, hadi és pénzügyi tekintetben valódi kiskirályokká váltak, úgy, hogy gyakran magával a királlyal is szembeszálltak, akinek hatalma Imre és Endre idejében már meglehetősen alá volt ásva. Ezeknek az egészségtelen viszonyoknak további elharapódzása vetette meg alapját a későbbi igazi oligarchák felszínre jutásának, akik saját területükön rendszerint még a királyoknál is hatalmasabbak voltak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me