b) A Vencel elleni 1304. évi hadjárat.

Full text search

b) A Vencel elleni 1304. évi hadjárat.
A korona és egyéb nemzeti kincsek elrablása az egész országban ellenállhatatlan gyűlöletet váltott ki Vencel cseh király és fia ellen, s most már igen sokan azok közül is, akik eddig Károly Róbert ellenfelei voltak, valamint egy jókora kún had is, büszke öntudattal és a legnagyobb elszántsággal sereglett Károly Róbert zászlai alá, hogy a szent korona minden áron visszaszereztessék és az országba visszahozassék. A Károly Róbert parancsnoksága alatt ekként dícséretreméltó gyorsasággal egybegyűlt magyar és kún hadak létszámát a krónikák mintegy 20.000 lovasra taksálják. Ennek a hadnak a gyülekezését megelőzőleg Károly Róbert előkelő és fényes kísérettel Pozsonyba sietett, ahol 1304 augusztus 24-én Rudolf osztrák és stájer herceggel szövetséget kötött Vencel ellen. Ugyanekkor külön szerződést kötött Rudolffal Trencséni Csák Máté is, aki 8000 lovas kiállítására kötelezte magát a csehek ellen, megfeledkezvén arról, hogy ő tulajdonképpeni nagy vagyonát és hatalmi állását az ifjabbik Vencelnek köszönhette.
A Károly Róbert és Rudolf között létrejött megállapodás legelső feltétele az volt, hogy a magyar királyi jelvényeket vissza kell szerezni és Károly Róbert magyar király kezébe kiszolgáltatni. A megállapodás többi pontozatai közül figyelemre méltók még: Hogy a magyar had bevett szokás szerint Szent-Mihály vagyis szeptember 29. napjánál tovább nem köteles táborozni, miután késő ősszel nehéz a lovak számára takarmányt szerezni. A magyarok külön hadtestet alkotnak; a németeket közéjük, viszont őket a németek közé beosztani nem szabad. Miután a magyar hadak nem zsoldért, hanem csak zsákmányért szolgálnak, kiköttetik, hogy minden, ami kezükbe kerül: ember, állat és egyéb jószág sajátjuk marad, amelyet helyben értékesíthetnek, avagy magukkal haza vihetnek. Ha a németekkel közösen ejtenek zsákmányt, azt igazságosan kell felosztani; épígy barátságos helyeken a magyaroknak mindent, amire szükségük van, meg kell fizetniök, de csak a rendes jutányos ár mellett. Az utolsó kikötés az volt, hogy a kúnok zavartalanul végezhetik sajátszerű istentiszteletüket.*
Szilágyi–Pór A magyar nemzet története, milleniumi kiadás, III. 21.
A magyar-kún had a Morva és a Thaya határfolyók mentén gyorsan felvonulván, már szeptember elején cseh területre ért és Nikolsburg, Jaroslavice (a mai Joslowitz) és Ivanice (a mai Eibenschütz) határmenti erődített helyek bevétele után tűzzel-vassal pusztította a vidéket Brünn magasságáig. Különösen a kúnok viselt dolgairól iszonyú dolgokat beszélnek az osztrák krónikák. Ők nem elégedtek meg a bőven összeharácsolt zsákmánnyal, hanem foglyokat is szedtek, akiket állítólag átlyukgatott tenyereiken át fűztek kötélre, a gyermekeket pedig nyeregkápáikhoz kötötték.*
Annales Altahenses, Frehernél I. 585.
Ugyanakkor Aba Amadé (Omode) nádor a száműzött és nála menedéket talált Lokietek Ulászló lengyel fejedelemmel egy erősebb had élén Zemplén vármegyéből a Poprád és Dunajec mentén Lengyelország nyugati részébe tört be, mely országnak királya 1300 óta szintén II. Vencel cseh király volt.* Ez a had az alsó Nida-menti Vaslicát, Pelciskát és a felső Pilica-menti Lelovot hatalmába kerítvén, végeredményben sikerült a cseh király hatalmát Lengyelországban végkép megtörni.
A lengyel fejedelmek közül Ulászló volt az egyedüli, aki 1300-ban a cseh Vencelnek lengyel királlyá való megválasztását ellenezte, ezért is kellett neki hazáját elhagynia. A Lokietek (annyi mint egy rőf magas) melléknevet kicsiny termetének köszönhette.
A Brünntől délre fekvő vidék elpusztítása után a magyar-kún had szeptember második felében a Gmünd és Weitra tájékán Rudolf herceg alatt gyülekező osztrák hadsereghez csatlakozott, ami itt annál nagyobb örömet váltott ki, mert a szerződés értelmében a magyarok hadakozási kötelezettsége Szen-Mihály napjával megszünvén, rájuk a szövetségesek már nem is igen számítottak.
Közben ugyanis Albert német császár sváb földön gyűjtött seregével, amelyhez bajor Ottó is jelentékeny haddal csatlakozott, Regensburgtól kezdve a Duna völgyében Linz felé tartott, ahová szeptember 8.-án érkezett meg.
A továbbiakra nézve a terv az volt, hogy a német, osztrák és magyar sereg Budweisnál összpontosul s onnan folytatja hadműveleteit Csehország belseje, Kuttenberg–Prága felé.
Ekkor a weitra-gmündi táborban váratlan konfliktus támadt az ottani püspökök ama kívánsága folytán, hogy a kúnok a magukkal hozott keresztény foglyokat bocsássák szabadon. A kúnok ezt vonakodtak megtenni s arra hivatkozva, hogy szerződésük már úgyis letelt, elbocsátásukat kérték. Albert és Rudolf hiába igyekezett őket maradásra bírni, a vége mégis az lett a dolognak, hogy közülök mintegy 7000-en valamelyik éjjelen tábort bontva, eltávoztak. Albert 4000 lovast küldött a menekülők után, akiket október 20.-án Német-Óvárnál utól is értek. A kúnok azt hívén, hogy az egész német-osztrák sereg van a nyomukban, visszahagyták zsákmányukat és rövid harc után, amelyben számosan elestek, futásnak eredtek. A halottak közt volt Borsa Tamás fia János bihari főúr is, aki valószínűleg a kúnok fővezére volt.
Közben a Budweisnál egyesült német–osztrák–magyar had északi irányban tovább előnyomulva, Albert október 18.-án, hogy a gazdag kuttenbergi bányákat hatalmába kerítse, a hasonnevű várost és várat körülvétette és megostromoltatta. De a nagyobbára Kuttenberg polgárságából alakult cseh védőrség Lipa Henrik és Straz István parancsnoksága alatt keményen tartotta magát s mivel hirtelenül kemény, hideg időjárás köszöntött be és a sereg élelmezése is nagy bajjal járt, majd arról is hírek érkeztek, hogy Vencel egyik szövetségese, Hermann brandenburgi határgróf Nimburg felől megkerülő mozdulatot tesz, miáltal Albert visszavonulási vonala is veszélyeztetve volt, s végül mivel bajor Ottó mindig erélyesebben javasolta Kuttenberg ostromának abbahagyását, állítólag azért, mert már akkor paktált a cseh királlyal, Albert az ostrom ötödik napján kénytelen volt annál is inkább a visszavonulást elrendelni, mivel a csapatok már amúgy is megkezdték az állások elhagyását és a hátrafelé való szállingózást.*
Chron. Claustro-Neoburg, Peznél I. 475. – Chron. Zwetl. u. o. 534. – Chron. Salisburg, u. o. 399. – Chron. Aulae Reg. 140–145. – Pulkava, Dobnernél 259. – Sigfridus Misn. Ap. Pistor I. 1053. – Horneck Stájer rimes krónikája.
A magyar had október 27-én vált el a német–osztrák seregtől, hogy a legrövidebb úton Morvaországon át minél előbb hazájába jusson.
Hogy Rudolf osztrák–stájer hada a legrövidebb irányban igyekezett hazafelé, az természetes. Nem ezt tette Albert német hadserege, mert az is Bécs irányában gravitált a Duna völgyébe, hogy aztán annak mentén fölfelé haladva, térjen vissza hazájába. Ottó herceg kérve-kérte a német császárt, hogy visszavonulását ne az ő országán, Bajorországon hajtsa végre, miután az már az előnyomulás alkalmával is túlsokat szenvedett a csapatok garázdálkodásai miatt, de a császár nem vette figyelembe Ottó kérelmét, amit az azzal bosszult meg, hogy most már hadával együtt egész nyíltan a cseh király táborába csapott át, aki viszont a seregvezetésben jártas új szövetségest utóbb az egész cseh hadsereg fővezérévé nevezte ki.
Ily változott körülmények mellett készült mindkét fél, Albert és Vencel is, a háborúnak a jövő évben való folytatására, amelyből azonban II. Vencelnek 1305 június 21.-én történt elhalálozása folytán semmi se lett.* Utódával, a III. Vencel név alatt trónralépett fiával, Albert 1305 augusztus 18.-án méltányos békét kötött, mely békekötésben III. Vencel már csak Cseh- és Lengyelország királyaként szerepel. Nagyon valószínű tehát, hogy már ekkor bajor Ottóval az új cseh király olynemű megállapodásra jutott, hogy nemcsak lemond javára Magyarországgal szemben táplált minden jogáról, hanem még a magyar koronát is átadja neki a többi koronázó jelvényekkel együtt. Sőt, annak jeléül, hogy a magyar birodalommal minden összeköttetését megszakítani kívánja, Vencel a 7 év előtt Erzsébettel, III. Endre leányával kötött eljegyzési szerződést is felbontotta és Micislav tescheni herceg leányát, Violát vette nőül. A mélyen megbántott és elhagyott menyasszony az egyik sveici kolostorba vonult és ott fejezte be életét 1338-ban.*
Palacky, Geschichte von Bőhmen, II/1. 363. – Dlugoss, Hist. Pol. Lib. IX. 902.
Pór, Habsburgi Ágnes magyar királyné és Erzsébet hercegasszony, az Árpádház utolsó sarja, Budapest, 1888.
A Vencel és Ottó között létrejött fenti megállapodás valószínűleg csak 1305 október 9.-én Brünnben foglaltatott írásba.
A ledér, kicsapongó és iszákos életmódra mindjobban hajló Vencel nem sokkal élte túl brünni könnyelmű megállapodását. A folyton vele dőzsölő társaság egyízben annyira megharagudott rá, hogy sorsot vetve maguk közt, meggyilkolását határozták el. A kocka egy Botenstein Konrád nevű thüringiai lovasra esett, aki 1306 augusztus 4.-én a szerencsétlen királyt, akiben végkép kihalt a Przemyslidák dinasztiája, Olmützben világos nappal három tőrdöféssel leszúrta.*
Palacky, Geschichte von Bőhmen, II/1. 374.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me