A) A NEMZETŐRSÉG LÉTREHOZÁSA

Full text search

A) A NEMZETŐRSÉG LÉTREHOZÁSA
Az önálló magyar fegyveres erők szervezése a Batthyány-kormány időszakában több szálon és ütemben folyt. Ennek során különböző jellegű, típusú alakulatok jöttek létre.
Sorrendben az első a nemzetőrség volt. Nem véletlenül, mivel a Nagy Francia Forradalom óta ez az intézmény – mely eredetét az amerikai függetlenségi háborúból vette – volt az, mely Európa-szerte mintául szolgált a polgári forradalmak számára.
A magyar nemzetőrség spontán szerveződése már a pesti március 15-i forradalom másnapján kezdetét vette. A Pesten, majd Budán megalakuló nemzetőrség felügyeleti szerve, a főváros önkormányzatának kebeléből alakult Rendre Ügyelő Választmány, toborzó felhívásában „minden becsületes ember“ számára lehetővé tette a nemzetőrségbe való belépést.
Ennél konkrétabban fogalmazott a minisztertársait megelőzve, már március 17-én miniszterelnöki megbízást kapott Batthyány Lajos gróf. Március 22-én a helyhatóságokhoz intézett körlevelében a következőket írta: „… Városokban s népesb helyeken a vagyonos osztályból olly őrsereg alkotthatnék, melly már együttartása által is a személy és vagyonbátorságot fenntartani képes leend.“ Pár nappal később e tárgyban pedig így nyilatkozott: „A polgári szabadságra alapított társadalmi átalakulásnak biztosítéka … a nemzeti őrseregben keresendő“.
Amiből nyilvánvaló, hogy a nemzetőrség Magyarországon is a hagyományos kettős céllal jött létre: a polgári forradalom vívmányainak védelmére, valamint az annak keretein túlmutató esetleges „communistikus“ mozgalmak elfojtására.
A törvényhatóságok öntevékenysége, valamint a miniszterelnök kezdettől érzékelhető központi szervező és irányító munkája eredményeként a nemzetőrség országos létszáma április végére elérte az 50-60 ezer főt.
A spontán szerveződést április második felében felváltotta a „hivatalos“, mely a nemzetőrségről szóló 1848: XXII. törvénycikken alapult. Ennek értelmében minden olyan férfi lakost, akinek életkora 20 és 50 év közé esett, valamint rendelkezett a törvényben előírt jövedelemmel, ill. vagyonnal, nemzetőri szolgálatra köteleztek.
A törvény fenti kritériumának megfelelően gróf Batthyány Lajos miniszterelnök – aki egyben a nemzetőrség főparancsnoki tisztét is betöltötte – április 21-én elrendelte a törvényhatóságok számára a nemzetőri kvalifikációval rendelkezők összeírását, egyben pedig létrehozta a nemzetőrség ügyeinek intézésére az Országos Nemzetőri Haditanácsot.
A nemzetőri szolgálatra kötelezettek összeírásnak eredménye a szűkebben vett Magyarországon június végén 200 ezer, július közepén mintegy 350 ezer, szeptemberben pedig 400 ezer fő volt. (Az erdélyi nemzetőrségről nincsenek adataink, a Katonai Határőrvidéken nem került sor az összeírásra, s Magyarország néhány vidékén sem, a lakosság ellenállása miatt.)
Az összeírással párhuzamosan sor került a nemzetőri egységek kialakítására. Ennél két alapvető szempont érvényesült, a területi elv, valamint az a szervezési elképzelés, hogy a nemzetőrségnek gyalogos zászlóaljakból és lovas osztályokból kell állnia. Ez azt jelentette, hogy minden egyes megye (kiváltságos kerület, ill. város) önállóan alakította meg a maga zászlóaljait, vagy zászlóalját, a közigazgatási beosztáshoz igazodva. (Pld. Pest megye 27 ezer összeírt nemzetőre – a hat járáshoz igazodva – 6 nemzetőr zászlóaljat alkotott.) Lovas szolgálatra a vagyonosabb nemzetőröket kötelezték. De mivel a 2 századból (300 főből) álló lovas osztály létszáma csak ritkán telt ki egy- és ugyanazon megye területéről, általában 2-3 megye lovas nemzetőreit vonták össze egy osztályba.
Egy 1848. június végén készített összesítés szerint az addig összeírt 200 ezer nemzetőr ilyen formán 116 zászlóaljat és 48 lovas osztályt tett ki – valamint néhány tüzér üteget, miután több városban (így Aradon, Pesten, Pozsonyban és Selmecen) ilyenek is alakultak.
Ez a haderő azonban lényegében csak papíron létezett, s legfeljebb „hétvégi katonaságnak“ számított. A nemzetőrök 80-85 százaléka ugyanis a birtokos parasztság soraiból került ki, akiknek a nyári mezőgazdasági munkák mellett legfeljebb a hét végén jutott idejük fegyvergyakorlásra.
A kiképzettség hiánya mellett fegyverzete, felszerelése sem tette alkalmassá a nemzetőrséget komoly háborús szerep vállalására. Becslések szerint a nemzetőröknek országos átlagban csupán 10 százaléka rendelkezett lőfegyverrel – melynek nagyobb részét Batthyány utasítására a császári-királyi hadsereg raktárai bocsátottak a nemzetőrség rendelkezésére. A nemzetőrök döntő hányada lőfegyver hiányában különféle vágó- és szúrófegyverekkel – kiegyenesített kasza, lándzsa, fokos, csákány, balta, stb. – látta el magát.
Egyenruhával a nemzetőrség általában szintén nem rendelkezett – csak néhány gazdagabb város engedhette meg magának, hogy nemzetőreit az előírt búzavirágkék uniformisba öltöztesse.
Tisztjeiket maguk választották a nemzetőrök, a zászlóalj- és lovas osztályparancsnokokat Batthyány miniszterelnök előterjesztésére István nádor nevezte ki. Ez utóbbiak általában őrnagyi rendfokozatot kaptak, s többnyire nyugalmazott, vagy kilépett császári-királyi századosok, esetenként az illető megyében birtokos arisztokraták voltak. Az alsóbb tisztek megválasztásánál általában a tekintélyelv érvényesült: a megyebeli notabilitások (birtokosok, hivatalnokok, értelmiségiek) – városok esetében tekintélyes kereskedők és iparosmesterek – lettek a nemzetőrök tisztjei.
A nemzetőrség, történetének első időszakában, karhatalmi funkcióját gyakorolta. Az 1848 tavaszán és nyarán kibontakozó szociális mozgalmak – pld. földfoglalások – , néhány városban jelentkező antiszemita megmozdulások következtében több alkalommal vezényeltek nemzetőri csapatokat, ezek megfékezésére – sikerrel.
A feladatkör június közepétől azonban tovább bővült, egyben pedig minőségileg is megváltozott.
Ennek oka a szerb felkelés kitörése, valamint a horvát bán, Jellačić egyre fenyegetőbb fellépése volt.
Az előbbi következtében Batthyány miniszterelnök június 11-én mozgósítani volt kénytelen az országban állomásozó császári-királyi csapatok zömét, melyek sorra levonultak a veszélyeztetett Délvidékre. Ezek helyett a helyőrségi szolgálatot – objektumok őrzése – a nemzetőrségnek kellett átvennie.
Ugyanakkor sor került a nemzetőrség egy részének mozgósítására is. A kormány június végén, július elején e tárgyban kiadott utasításainak megfelelően mintegy húsz megyének kellett nemzetőrei egy részét a délvidéki táborokba, illetve a horvátországi határra, a Dráva folyó vonalára küldenie, illetve ezek időről-időre történő felváltásáról gondoskodnia.
Az intézkedés eredményeként augusztus elején a Délvidék katonai táboraiban mintegy 22 ezer, a Dráva mentén pedig 26 ezer mozgósított nemzetőr összpontosult.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me