7. KATONADINASZTIÁK

Full text search

7.
KATONADINASZTIÁK
A felsorolt nemzetek mellett végül egy, a Habsburg Monarchiára jellemző sajátos képződményről, a „katonadinasztiák” csoportjáról kell megemlékeznünk. A soknemzetiségű Birodalom hadseregében és hivatali apparátusában a XVIII. sz. közepétől egy sajátos réteg kialakulása indult meg. Ennek tagjai az apáról fiúra szálló foglalkozás, az iskolában magukba szívott elvek, a német oktatási nyelv, valamint a nemzetiségi szempontból vegyes házasság révén néhány generáció alatt elvesztették nemzetiségüket.
A hadsereg viszonyai között ez olyan katonadinasztiák kialakulásához vezetett, amelyeknek tagjait sem szülőföldhöz, sem nemzethez nem fűzték kötelékek, a császárságot, és nem annak valamelyik országát tekintették hazájuknak, valamint egzisztenciálisan és érzelmileg a Habsburg uralkodó-családhoz kötődtek.
Ez a folyamat lényegében egészen 1918-ig, a Monarchia felbomlásáig tartott, és hatása még a két világháború közötti Magyarország katonai elitjében is érződött.
1848-ra már számos ilyen katonacsalád alakult ki, amelyek között több magyar hangzású névvel is találkozunk. Minden valószínűség szerint ilyen volt a Csehországban letelepült Warady von Thatenberg, a Papp von Klausenthal és a Benedek katonafamília. Egyik tipikus képviselőjük, Johann Meschede, a szabadságharc honvéd őrnagya például így vallott 1849 őszén a pesti hadbíróság előtt: „Prágai, csehországi születésű vagyok, apám tiszt volt. Nincs hazám, otthonom a 48. gyalogezred, ahol apám 24 évig szolgált, s ahol én is kezdettől nevelődtem...”.47 A szolgálatban megöregedett tiszt egyedül ezredéhez kötődött, amelyet akkor sem hagyott el, amikor az, dunántúli magyar legénységű ezred lévén, 1848 októberében a honvédséghez csatlakozott.
47. Hadtört. Levéltár: Pesti hadbíróság 1850-1/93.
A honvédsereg vezetői közül 24 fő, 2,7% sorolható ebbe a kategóriába. Ők olyan cs. kir. tisztek voltak, akik magyar soralakulatoknál szolgáltak. Valószínűleg gyökértelenségük okán is az átlagosnál jobban kötődtek alakulatukhoz, s ezért annál maradtak, amikor az honvéddé lett.
Ezt bizonyára elősegítette az is, hogy 1848 tavaszán, a forradalmak nyomán a Habsburg ház helyzete megingott, s egy ideig úgy tűnt, hogy a Birodalom súlypontja Magyarországra tevődik át. Az ő számukra az új „gazda” a magyar állam, a választott nemzetiség pedig a magyar lett. (Ami 70 évvel később, az első világháború végén azután megismétlődött: számos „nemzetiség nélküli” cs. kir. tiszt választotta akkor, különböző okok folytán, hazájának Magyarországot.)
A honvédsereg tiszti állománya szakmai szempontból kétség kívül jól járt velük, az persze már más kérdés, hogy nem mindegyikük elkötelezettsége bizonyult véglegesnek a szabadságharc folyamán...
Mindenesetre az ebbe a kategóriába tartozók közül többen derekasan kivették a részüket a szabadságharcból. Vetter Antal tábornok például, aki azután az emigráció mozgalmaiban is Kossuth hű társa maradt, Querlonde du Hammel ezredes, a szabadságharc végén a tartalék hadosztály parancsnoka, Psotta Mór, a Feldunai hadsereg tüzérparancsnoka, vagy Maximillian Freiherr von Stein (br. Stein Miksa) ezredes, a kiváló vezérkari tiszt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me