A VADÁSZAT ABAUJ-TORNA VÁRMEGYÉBEN.

Full text search

436A VADÁSZAT ABAUJ-TORNA VÁRMEGYÉBEN.
MANAPSÁG, sajnos, már csak a történeté Abauj-Torna vármegye egykori vadbősége. A vadászterületek ma általában igen szegények vadban; a vármegye 3–4 nagyobb birtokosának zárt vadászkertjét leszámítva, a vadászat sehol sem jár kellő eredménynyel.
Abauj-Torna vármegyét két vadászati területre kell osztanunk: a Kassától északra és délre eső területre. A Kassától északra eső terület, a Tárcza melléke, vadban jóval gazdagabb. A Szepesség vadjai seregesen látogatnak el e területre, s itt a vadászat sokkal bővebb és változatosabb zsákmányt nyújt, mint a megye déli területén. A nagyvadakra itt kell és lehet csak vadászni. Kassától délre, a Hernád melléke, vadban sokkal szegényebb; e területre azonban gyakran barangolnak fel az Alföldről is vadállatok.
Kassától északra a keleti rész, a Tárcza és Osva közé és keletre a cserháti járás – a Szakály és Bodva köze – mindenütt elég anyagot szolgáltat úgy a szabad mint a vadaskerti vadászat számára.
Szárnyasokban azonban az erdők az egész megyében gazdagok. Sok a vadgalamb s a Tárcza mellékén a székácsgalamb februárban megjelen. Feltünő a sok gébics, különösen az őrgébics; sehol sem láthatunk ilyen sokat. Künn a mezőn, erdőn bőven találkozunk erdeink énekeseivel, sok tengelicz, kendericz, csiz, vörösbegy, háromféle fülemile, pinty, ökörszem, sármány, különféle czinkék, pacsirták, barázda-billegető, búbos banka, énekes és fekete rigó, kakuk, szajkó, egyes seregély-csoportok. Házi, parti és füstös fecske a hámorokban tanyázik. A lombos erdőkben tarka, zöld és fekete harkályok; a fenyőerdőkben a fenyves és húros rigó, meg a keresztcsőr nagy száma fészkel.
Hogy annál jobban megvilágithassuk e kedvezőtlen képet, közöljük az 1891., 1892., 1893. és 1894. évi vadászati kimutatások eredményét Abauj-Torna vármegye egyik legjelentősebb vadászterületéről, mely Kassa város birtokában van.
Kassa városnak mint vadászattulajdonosnak vadászterülete 29,000 kat. hold erdőből és 10,000 kat. hold mezőből áll.
E területen a kassai vadásztársaság az emlitett négy évben következő zsákmányra tett szert: (az állatokat a vadászati jegyzék sorrendjében számláljuk föl):
Szarvast e vadászterületen e négy év folyamán egyet sem ejtettek el. E nemes vadak 437csak a Zichyek, Forgáchok és Károlyiak vadaskertjeiben kerülnek lövésre. Szabadon nagyon ritkán fordulnak elő a megye területén.
Dámvadat 1892-ben lőttek egyet.
Őzet 1891-ben 56-ot, 1892-ben 52-őt, 1893-ban 16-ot, 1894-ben 18-at lőttek. A megye északi részeiben azonban bővebben fordul elő az őz.
Zergét egyet sem lőttek.
Muflont a Forgách-birtokon kisérlettek meg tenyészteni, de a szabadon bocsátottakat a kutyák széttépték. Pedig a muflon nálunk nagyon jól megél. Nyitravármegyében Gimes vára közelében vadon is szépen elszaporodott.
Vaddisznó e területen szintén kevés fordul elő, holott az ellenkezőt hihetnők. Csordában soha sem jár; csak egyesek kerülnek lövésre. 1891-ben 4, 1892-ben 5, 1893-ban 6, 1894-ben 10 került teritékre.
Mezei nyúl. Abauj-Tornamegye egész területe kedvezőtlen a nyultenyésztésre nézve. A mit az első fiadzásból a róka és a többi ellenség megkimél, azt elpusztitják a megyében rendes márcziusi fagyok. Pedig a nyúl csak ott szaporodhatik el, hol első fiadzása felnövekedhetik. Kassán rendesen Budapestről hozatott nyulat esznek. 1891-ben elejtettek 308, 1892-ben 748, 1893-ban 370, 1894-ben 320 nyulat.
Tengeri nyúl a megye területén e négy évben lövésre nem került.
E területen még az emlitett négy év alatt e társaság a „különféle emlős” rovat szerint lőtt 46 darabot, s minthogy e „különféle emlősök” a hasznos vadak közé vannak számitva, nem tudhatni, miféle állatok lehettek azok?
Siket fajdot a tőkési hegyekben hallottak, de nem lőttek.
Nyirfajd a tőkési hegyekben néha előfordul.
Hófajdot sohasem láttak sem a vadászok, sem az erdészek.
Császármadár kerül lövésre, de elég ritkán; a négy év alatt összesen 33.
Fáczán csak a vadaskertek dísze.
Fogoly. 1891., 1892., 1893-ban évenként 120-at lőttek, 1894-ben 160-at. Ez is csekély mennyiség.
Fürj elég bőven esik zsákmányul. 1891-ben 300, 1892-ben 350, 1893-ban 350, 1894-ben 380 darabot lőttek.
Haris ritkább; 123 esett el a négy év alatt.
Vadlud. Vonulása sok élvezetet nyújt s nagy seregekben fordul meg a megye területén, s mégis e négy év alatt a kassai társaság egyet sem birt elejteni.
Vadrucza.Mindenféle fajtáju bőven van. Téli halászatok alkalmával sokat fognak, horogra tüzött kis halakkal.
Szárcsa a megye déli részeiben elég bőven van.
Tuzok a Hernád alsó mentében nagy ritkán látogatást tesz.
Daru is sokszor kerül lövésre minden óvatossága daczára.
Gém különböző fajtái népesitik a Hernád mellékét.
Erdei szalonka. Noha sokat járnak rája, de keveset tudnak lőni; 4 év alatt a társaság 113 darabot ejtett el.
Vizi szalonka 22 esett el.
Vadgalamb 82 hullott el.
Fenyves és húros rigó. A társaság egy darabot sem lőtt négy év alatt; ezeket inkább csellel fogják és a városokban árulják; elég bőven vannak a Tárcza vidékén.
A vadászati jegyzék szerint a fentemlitett vadak „hasznos vadak” czimén vannak felsroolva. Abauj-Tornavármegye területén következő, vadászati szempontból kártékony vadak hullottak el:
Medve. Csak 1 darab jutott teritékre; 1894-ben. Nagyobb számban csak a megye északi erdeiben fordul elő.
Borz már többször esett el; a társaság 4 év alatt 17-et lőtt.
Vidra 8 darab lett a társaság zsákmányává, pedig a vidra a Hernád mentén szerfölött bőven fordul eő; az éjszakára vízbe tett horgokról sokszor leeszik a csalogató halakat.
Hiuz szintén fordul elő, de lövésre nem került.
Vadmacska bőven van. A társaság 5 darabot lőtt.
Róka sok van. Erősen pusztitják méreggel, kaptánynyal. A társaság 163 rókát ejtett el 4 év alatt.
438Nyestet 39-et lőttek a négy év alatt.
Görény. Magyarországon talán sehol sem látható oly mennyiségben mint Kassán. Nyári mulatóhelyeken a szabad ég alatt ülve, a Hernád melletti házak és épületek tetején ugy futkos, mint a macska. Örökös harczot folytatnak a kassaiak a görények ellen, de meglehetős eredménytelenséggel. A szárnyas állatok nagyrészét a ketreczekben a görények ölik meg.
Menyétet is pusztitanak el eleget.
Sas és keselyü gyakran kerül golyó elé; négy év alatt 71-et lőttek.
Sólyom, kánya, ölyv, vércse. A társaság 4 év alatt 332 darabot lőtt le.
Füles, erdei, láng- és kuvikbagoly bőven van. 55 lett a társaság zsákmánya.
Holló, varju, csóka, szarka, holló különösen a Tárcza mellékén fordul elő bőven. A társaság 687 varjut és szarkát lőtt. Jelentéktelen szárnyasokat 67-et lőttek még a fentnevezetteken kívül.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me