Kassai ütközet, 1849. jan. 4-én.

Full text search

Kassai ütközet, 1849. jan. 4-én.
Dessewffy alezredes elővéd-dandára.
17-ik honvéd-zászlóalj6 század1000 ember,
26-ik honvéd-zászlóalj4 század 600 ember,
42-ik honvéd-zászlóalj6 század1100 ember,
Egri önkéntes vadász3 század230 ember,
Kóburg-huszár1 lovasszázad150 lovas,
Hevesi lovas-nemzetőr1 lovasszázad160 lovas,
1 hatfontos lovas-félüteg           3 löveg
Összesen:2930 ember, 310 lovas, 3 löveg.
 
Pulszky ezredes dandára (főcsapat).
20-ik honvéd-zászlóalj6 század800 ember
43-ik honvéd-zászlóalj6 század600 ember
Borsodi önkéntes zászlóalj5 század800 ember
Lehel-huszár2 lovasszázad200 lovas
Hunyady-huszár1 lovasszázad120 ember
Hevesi lovas-nemzetőr4 lovasszázad600 ember
1 hatfontos gyalog-üteg6 löveg
1 háromfontos üteg                    8 löveg
Összesen:2200 ember, 920 lovas, 14 löveg.
 
Rembovsky őrnagy féldandára (jobb szárny).
A 26-ik honvéd-zászlóaljból2 század200 ember
Lengyel legionarius3 század280 ember
Württemberg-huszárlovasszázad48 lovas
Hevesi lovas-nemzetőr1 lovasszázad,120 lovas
Összesen:480 ember, 168 lovas.
 
Peczel Miklós őrnagy féldandára (bal szárny).
52-ik honvéd-zászlóalj6 század800 ember
A 34-ik sorgyalogezredből1 kombinált sz.80 ember
Mezőtúri nemzetőr2 század295 ember
Hevesi lovas-nemzetőr2 lovasszázad200 lovas
1 félüteg                               4 löveg
Összesen:1175 ember, 200 lovas, 4 löveg.
 
Torznicky alezredes portyázó csapata.
Lengyel legionárisu1 század80 ember
Abauji önkéntes1 század60 ember
Zempléni önkéntes3 század300 ember
Ferdinand-huszárlovasszázad40 lovas
Összesen:440 ember, 40 lovas.
Ezen kimutatás szerint a magyar hadtest 7,225 emberből, 1638 lovasból és 21 lövegből állott.
Hogy az osztrákok figyelme a pesti útról elirányíttassék, Mészáros tábornok az előnyomulás kezdetén Szepes- és Ungmegyébe parancsot küldött, hogy az ott szervezkedő magyar csapatok portyázó csapatokká alakulva, az ellenség hadtápvonalát, névszerint Eperjest, lehetőleg egy napon és egy órában támadják meg. E parancs vétele után a szepesiek oszlopa (19-ik honvéd-zászlóalj, 2 nemzetőr-század, 6 löveg) Driska őrnagy, az ungmegyeieké (21-ik honvéd-zászlóalj 3 százada, 4 nemzetőr-század, 3 löveg) pedig Rapaich őrnagy parancsnoksága alatt Eperjest január elsején meg is rohanta, de a nem egy időben eszközölt támadást Kiesewetter császári őrnagy, az ottani helyőrséggel könnyű szerrel visszautasította, mire a magyar hadoszlopok megyéikbe visszatértek.
Mészáros hadteste azalatt deczember 30-án hagyta el miskolczi táborát 131mely alatt Dessewffy Szikszóra, Perczel Edelényre, Rembovsky Felső-Zsolczára tolatott előre; Pulszky dandára még a Sajó jobb partján vesztegelt: Torziczky oszlopa Zemplénmegyén nevezetesen Gálszécsen át indíttatott Kassára.
Deczember 31-én Dessewffy Forrón, Pulszky Szikszón, Rembovsky Nagy-Kinizsen, Perczel Perkupán éjjelezett. A bal szárnynyal való egyesülés biztosítása végett Dessewffy dandárából a 17-ik honvéd-zászlóalj és egy szakasz hevesi lovas-nemzetőr Schulcz Bódog őrnagy alatt Kázsmárkra menetelt.
Január 1-én Dessewffy Garadnára, Pulszky Forróra, Rembovsky Vizsolyra, Perczel Tornára érkezett; Schulcz Gagyról lépett Perczel féldandárával érintkezésbe.
Január 2-án Dessewffy Hidas-Némethire, Pulszky Szurdokra, Rembovsky Gönczre, Perczel Nagy-Idára, Schulcz Perényre vonult.
Torznicky időközben elérte Gálszécset és a zempléni fölkeléstől megsegítve, január 2-án a dargói szoros elfoglalására indult, melynél Matischek százados a Parma-landwehr két századával és egy lovas-szakaszszal táborozott. Torzniczky a csekély osztrák őrséget meglepte és Pető-Szinyén túl üldözte. Schlick altábornagy a dargói szoros elvesztésének hirére, január 3-án Sternegg századost a 3-ik István főhg-zászlóalj két századával, egy lovas-szakaszszal és 2 löveggel Matischek segítségére és a szoros visszafoglalására Szinyére irányította. Az egyesült osztrák erő január 3-án késő éjjel a Pető-Szinyén pihenő magyar hadoszlopot megtámadta, mire ez rendetlenségbe hozva, Gálszécsre tért vissza. Az osztrák századok támogatására január 4-én Rapaics őrnagy alatt a 3-ik Vilmos főhg-zászlóalj még két más százada és még egy lovas-szakasz vonult Szinyére, mely jelentékeny erő most már akadálytalanul szállhatta meg az elhagyott szorost. Torznicky kiküldetésével Mészáros legalább azt érte el, hogy a dargói szoros ellen alkalmazott császári hadak a Kassán álló főerő gyöngítésére szolgáltak.
Míg a leirt események az ellenség bal oldalában lejátszódtak, azalatt a magyar dandárok közől január 3-án Dessewffy dandára Enyiczke, Pulszky dandára Szakál, Rembovsky féldandára Zsadány, Perczelé Buzinka felé menetelt; Schulcz különítménye Pulszky dandárához csatlakozott. A magyar hadvezetőség, a kapott értesítés alapján az ellenséget Enyiczke előtt állónak képzelte s így a közeli összeütközés kilátásában kellő óvatossággal folytatta e napon előnyomulását; a buzinka-enyiczke zsadányi vonal akadálytalan megszállása után azonban kétségtelenné vált, hogy az ellenség közvetlenül Kassa előtt várja be a magyarok támadását.

MADI KOVÁCS GYÖRGY.
Mészáros ezek után a következő napra vonatkozólag elrendelte, hogy Dessewffy és Rembovsky hadai a pesti (régi) út mentén haladva, Bárczáról a város déli kijárata ellen működjenek, míg Pulszky dandára Bárcza és a mai „Vörös rák” között a Miszlóka-patakon átkelve az Akasztó-hegyet, – Perczel féldandára pedig a szepsi úton haladva, a téglavetők magaslatát foglalja el. Ezen pontok megrohanása után, a nevezett két oszlop feladata lesz a város dél-nyugati szélét megtámadni és az ellenséget a Hernád felé szorítani.
A magyar hadtest január 4-én reggel 8 órakor kezdte meg előnyomulását Kassa felé.
Schlick déltájban értesült Mészáros közeledtéről és hadaival a várostól délre legott csatarendbe fejlődött.
132A balszárny Deym vezérőrnagy alatt (1-ső Vilmos főhg-zászlóalj 4 százada, 3-ik Vilmos-főhg-zászlóalj 2 százada, 2 század Sunstenau-vértes, a 11-ik tizenkétfontos üteg) az országút és a Hernád közötti területen fejlődött; a középhad (1-ső Vilmos főhg-zászlóalj 2 százada, 11-ik röppentyü-üteg) az Akasztó-hegyen foglalt állást; a jobb szárny (2-ik Hartmann-zászlóalj 2 százada, 3 szakasz könnyü lovas, 4 löveg) az Akasztó-hegytől a szepsi út felé huzódott. Gablenz őrnagy a Hartmann-zászlóalj többi négy századával és 2 löveggel a szepsi úton előnyomuló Perczel-féldandár hátban való megtámadására. Miszlókára irányíttatott. A jobb szárny és Gablenz tartalékja Pergen vezérőrnagy alatt a 3-ik Koudelka-zászlóalj és 1 század könnyü lovas a Kálvária-hegyen állapodott meg, míg Fiedler vezérőrnagy a 3-ik Mazzucheli-zászlóaljjal és a még fennmaradt csapatokkal – a középhad és a bal szárny tartalékviszonyban levő második harcvonalaként – a város déli végén megállt.
A közeledő magyar oszlopok közől Perczelé volt az első, mely délután 2 óra 30 perczkor a téglavetők magaslatán az osztrák jobb szárnyra bukkant és azt rövid küzdelem után a város alá kergette. Perczel ágyulövéseinek hallatára Dessewffy gyorsította menetét és miután Bárczánál kibontakozott, a Miszlóka-patak balpartján felfejlődött. Az úttól jobbra a hatfontos félüteg, a 26-ik honvéd-zászlóalj és a dandár két lovasszázada foglalt állást; az út bal oldalában az egri önkéntesek vonultak föl; a 42-ik honvéd-zászlóalj a Pulszky-dandárral való összeköttetés fenntartására, az egriektől nyugatra tömörült. Pulszky dandára kevéssel azután ért a Miszlóka-patakhoz és miután azon átkelt, két vonalban felvonulva vette föl a harczalakzatot. Az első vonal közepén állott a hatfontos üteg, tőle jobbra a 20-ik és 43-ik, balra a 17-ik honvéd zászlóalj. A második vonal jobb szárnyát képezték a borsodi önkéntesek, közepét a háromfontos üteg, bal szárnyát Bobory őrnagy a dandár összes lovasságával. Rembovsky féldandára Dessewffy és a Hernád között vonult föl.
A felső-tiszai magyar hadtest még alig fejezte be ezen fölvonulását, midőn Gablencz őrnagy megkerülő oszlopa a „Vörös rák” táján a Perczel-féldandár hátába kerül és azt szétugrasztja, anélkül azonban, hogy Perczel csak egy löveget is cserben hagyott volna.
Annál végzetesebb lett e körülmény Pulszky dandárára nézve. A bal szárny megfutásának hirére a hevesi lovas-nemzetőrök és a tüzér-szekerészek megfordultak és hanyatt-homlok a Miszlóka patak felé vágtattak, itt az ágyufogatok istrángjait elvágták, mely gyávaság következtében 10 löveg az ellenség kezébe került. Pulszky gyalogsága szintén megfutamodott.
Dessewffy dandára a felvonulás bevégeztével bátran beállt a harczba, mely közte és Deym tüzérsége között fejődött; az Akasztó-hegyről tüzelő röppentyü-üteg azonban csakhamar feszélyezni kezdte a magyar ujonczokat, mire Dessewffy a 42-ik honvéd zászlóaljat az üteg megrohanására rendelte. A zászlóalj saját tüzérségünk védelme alatt Edényi Lipót főhadnagy által vezetve, észrevétlenül az osztrák ütegállás közelébe érkezett és már rohamra készült, midőn Pulszky futásának látása a rohanókat megállította és a futók utánzásra birta. Dessewffy alezredes az általános visszavonulás bekövetkeztével, 3 óra 30 perczkor saját dandárának maradványait és Rembovsky hadait Enyiczkére vezette vissza.
Pulszky és Perczel dandárainak romjai Szinán éjjeleztek. Január 6-án a hadtest zöme Miskolczra, a hátvéd Szikszóra érkezett.
A magyarok a kassai ütközetben holtakban és sebesültekben körülbelül 210, foglyokban 500 embert vesztettek, köztük 20 tisztet. Az ellenség kezébe került továbbá a Miszlóka patak medrében hagyott 10 löveg, 1 zászló és 6 lőszer-kocsi. Az osztrákok vesztesége – saját állitásuk szerint – csak 3 halottból-, 13 sebesült- és 9 eltüntből állott.
A magyaroktól elvett tíz ágyú közül Schlick nyolczat egy róla elnevezett üteggé egyesíttetett. Ezzel, valamint a jan. 7-én Eperjesre érkezett 58-ik sz. István főherczeg-gyalogezred 3-ik zászlóaljával, mely Fiedler dandárához osztatott be, míg annak Nugent-zászlóalja Deym dandárához került, az osztrák hadtest létszáma 8 zászlóaljból, 6 lovasszázadból és 35 lövegből állott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me