Társadalmi élet.

Full text search

Társadalmi élet.
Szabadka társadalmi élete csak az utóbbi években kezd kialakúlni. Az eddigi késedelem okát nem annyira az intelligenczia kevés száma, mint inkább a közszellem hiánya okozta. De ha magasabb társadalomról szólni még nem is lehet, mégis eléggé feltűnik Szabadka kultúrális haladásának törekvése, bár e korszerű haladás is még csak a látszatot elégíti ki; társadalmi intézményei s egyesületei sokszor csak külső keretükben állanak fenn.
Régebben Szabadka lakossága szórakozását és mulatságát a városház előtti téren s a piaczra nyíló űzletekben találta fel s volt eset rá, hogy szórakozásúl a piacz-téren egy szabadonbocsájtott nyúlra agarásztak, máskor az utczán kifeszített kötéllel tréfálták meg az arra menőket. Már az 1830-as években érezték a műveltebb társasélet hiányát, melyet még az 1787-ben megnyílt első kávéház s az 1830-as években megnyílt sörház sem pótolhatott. Rendes szinházi előadásokat már 1780 óta tartottak itt a gimnázium épületében, majd a „Fekete sas” czímű vendéglőben, 1854 decz. 16-án pedig az új színházépületben kezdődtek meg az előadások. Ez lett Szabadka első kultúrális intézménye. Deszkáin hazánk legkitűnőbb 204színművészei fordúltak meg, így: Egressy Gábor, Lendvay, Szentpéteri, Szerdahelyi, Bulyovszkyné, Komlóssy Ida s az országosan ünnepelt Sz. Prielle Kornélia. Itt nyerték első kiképzésöket Blaha Lujza s Hegyi Aranka is, kikből később a fővárosi színházak elsőrangú művésznői lettek. Hogy a város jelenleg is mily áldozatkészséggel viseltetik a magyar színművészet iránt, azt legjobban mutatja az, hogy évi 4120 korona szubvencziót, a színház díjtalan használatát s fűtőanyagot szolgáltat a választott színigazgatónak. Legújabban ismét tetemes befektetést tett, modern berendezéssel látván el a színházat s az eddigi gázvilágítás helyébe a villamosvilágítást hozta be. A színügyet évenként választott 21 tagú színügyi bizottság vezeti.
A város egyéb kultúrtényezői között első helyen kell megemlékezni a városi közkönyvtár és múzeum-egyesületről, mely 1892-ben alakúlt s ma már mintegy 7000 kötete van. Kellő vezetés, alkalmas helyiségek s részvét hiányában ez intézmény már évek óta el van zárva a közönség elől.
A Nemzeti Kaszinó 1840-ben nyílt meg. 1895-ben építette szép, ízléses, kényelemmel berendezett új palotáját, melyben külön értékes könyvtár is van. Kebelében alakúlt a Szabad Liceum-egyesület is, mely kéthetenkint tudományos és népies felolvasásokat tart.
Egyéb egyesületek, melyek még némi munkát fejtenek ki társadalmi téren: a Katholikus Kör, Katholikus Legényegyesület, Népkör, M.Á.V. altiszti kör, a bunyevácz Pucska Kaszina stb.
A város zenei életében az 1888-ban alakúlt „Szabadkai Dalegyesület” visz vezérszerepet. Mellette az Iparosok és Katholikus Legényegyesület dalárdái és a Szerb dalegyesület is szép eredményeket érnek el. Ujabban egy „Filharmóniai Társaság” is dicséretesen működik.
Meg kell még emlékeznünk a Délmagyarországi Magyar Közművelődési Egyesületről, melynek ipari osztályát 1908. májusában báró Podmaniczky Endre elnöklése alatt szervezték.
A közművelődést terjeszti még a helyben megjelenő négy hírlap is, melyek annál inkább kelendők még a köznépnél is, mivel az amúgy is gyakori szenvedélyes pártélet a czikkírókat nem egyszer heves túlzásokra ragadja. Bár így a város hírlapjai majdnem kizárólag, mint pártközlönyök tartják fönn magukat, mindamellett hozzájárúlnak a társadalmi irányzatok tisztázásához is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me