Geológiai viszonyok.

Full text search

Geológiai viszonyok.
A fent jellemzett szelvények mentén röviden vázolt domborzati viszonyokat a geológia magyarázza meg nekünk. Geológusaink megegyező véleménye szerint,7)* a Nagy-Alföld egységes sűlyedésének köszöni keletkezését, a mely földünk kifejlődésének folyamán csak nagyon későn, az úgynevezett harmadkor elején vette kezdetét és még máig is tart.16) Ez a sűlyedés még nem alkotta meg az Alföld síkját, csak előkészítette. A behorpadt területet, hosszú geológiai korokon át, tenger, azután sós, majd édes vizű tó töltötte ki. Ennek a tónak üledékei, a melyekhez a beléje ömlő folyók hordaléka is hozzájárúlt, adták Alföldünknek alaprajzát.14) Geológusaink egy része azt a nézetet vallja, hogy a Duna–Tisza közötti hátság éjszaki része egy nagy törmelékkúp, a melyet a negyedkor elején, az Alföldet még kitöltő tó fenekén a beléje ömlő Duna rakott volna le. Ez utóbbit saját feltöltéseinek tömege és egyéb, később pontosabban megnevezendő törvények, nyugatra kitérítették volna, úgy hogy míg mostani medrébe ért, a Duna-Tisza közének egész szélességén végig vándorolt és mindenütt beborította volna hordalékával a térszínt.* A hordalék szállításában a Tiszának és mellékfolyóinak is volt és van, ép úgy mint a Dunának, még most is része, ők is, mint a Duna, dél felé mindinkább finomodó anyagot hordtak a síkságba. Az Alföld 3medenczéjét kitöltő tó nem egyszerre folyt le, vize lassanként apadt el és a legmélyebb pontokat, a vármegye területét, legtovább borította.16) Ilyen körülmények között alakúlt ki a mai Duna–Tisza köze. Ez egy inkább hullámos felületű, folyóvizekben szűkölködő térség, a melynek éjszaki részét, körűlbelűl Szabadkáig, a (diluviumbeli) Duna homok-lerakodása alkotja, míg innen délre finomabb diluviumbeli üledékek, homokos lősz és vályog uralkodnak;14) a Duna mentén pedig és délen újabb áradmány és mocsárképződmény fedi a talajt. A Duna–Tisza köze s így Bács-Bodrog vármegye talajának a fent említett hipotézisek alapján való magyarázata nem minden pontjában kétségtelenűl bebizonyított tény, sőt mint jeleztük, a Duna-vándorlás hipotézisének már is nem egy komoly ellensége akadt.
A szöveg közötti jelszámok a fejezet végén felsorolt forrásművekre hivatkoznak.
E nézetet Cholnoky J. dr. joggal hevesen megtámadja, midőn így nyilatkozik: „hogy… a Duna állítólag a Tisza mai völgyében folyt végig s innen jutott később Baer törvényének értelmében, mai helyére”, ezt „bizonyítani semmivel sem lehet” és továbbá: „Ha azonban Baer törvényének értelmében hátrált volna a Tisza mai völgyétől a Duna mai völgyéig, akkor le kellett volna tarolni a térszínt a Tiszától egészen a Dunáig”. (Földt. közl. XXXIII. köt., 225. old., 1903.)
A fentiek szerint, a vármegye területét tehát tengeri, illetőleg tavi üledékekre rakodott folyó- és szélhordta homok-, ezenkívül a levegőből aláhúllott porból alakúlt lősztakaró fedi. Ez a takaró a vármegye kimagaslóbb pontjain mindenütt megtalálható.
A vármegyének éjszaki magasabb és déli mélyebb része, valamint a Titeli fennsík magaslatai szorosan következnek az illető területek geológiai történetéből. Míg ugyanis ez inkább hullámos fensík egy geológiailag régibb kornak, a diluviumnak képződménye, addig a fennsíktól délebbre fekvő, s azt mintegy átölelő mélyebb területek, csak későbben, (a diluvium után), az alluviumban keletkeztek s kialakulásuk részben ma is tart még.6) A vármegye felületén, e két kornak képződményein, kívűl mást, esetleg régebben keletkezetteket nem találunk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me