Az alispáni bíráskodás.

Full text search

Az alispáni bíráskodás.
Hogy vármegyénk területén a köznép felett gyakorolt bíráskodásról érdeme szerint megemlékezzünk: erre nézve már elég korán éltbe lépett az ispáni (t. i. főispáni) bíráskodás intézményéből kifejlődött alispáni bíráskodás, melynek főként a XV. és következő századokban oly nevezetes szerep jutott Bács és Bodrog vármegyék jogszolgáltatási viszonyainak kifejlődésében. Nagy lévén a tere ennek a bíráskodásnak s mert meglehetősen kiterjedt volt mind a polgári, mind a kriminális panaszok tekintetében a manapság úgynevezett „ügyforgalom”, a köznép feletti törvénykezés zavartalanabb menetének biztosítására, a vármegyének akkori mindkét része több alispánt választott, kiknek „fizetése”, – a mennyiben ilyenről akkoriban még szó lehetett, – nagyobbrészt a behajtott bírság-pénzekből és a tiszti díjakból kerűlt ki. Hiteles adataink vannak arra nézve, hogy Bodrog vármegye 1389-től kezdve néhány évtizeden át állandóan két alispánt, 1437-ben már három alispánt választott, míg Bács vármegyének 1422-től kezdődőleg két, 1447-től pedig ugyancsak három alispánja volt.
A XV. század elején már fölöttébb kiterjedt hatásköre volt vármegyei hatóságunknak. Jogszolgáltatásunk tekintélyét, – a tanúsított szorgalmas körűltekintés és mindenre figyelő alaposság mellett – nagyban emelte a törvénykező alispán széles jogköre. Jellemző példa gyanánt hozhatjuk fel ide vonatkozólag azt az esetet, melynek emlékét egyik fennmaradt oklevél örökíti meg. 1405-ben ugyanis egy tolvajlási bűnesetben a báthai apátnak kellett volna a tolvajt előállítani a Bodrog vármegyei törvényszék elé. De hogy, hogy nem, az apátúr ebbéli törekvését a szóban forgó notórius tolvaj meghiúsította: a delikvenst nem lehetett előállítani; Bodrog vármegye akkor nagytekintélyű alispánja, Bakai Dávid uram tehát a báthai apáturat az illető tolvaj vérdíjában irgalmatlanúl elmarasztalta.
A XV. századból, – tehát a mohácsi vészt megelőző időkből, – maradt fenn egy-két períratunk bizonyos nagyobb jelentőségű határvillongási, erőszakoskodási, hamisítási stb. ügyekre vonatkozólag, melyek közűl egyik-másik királyi beavatkozást igényelt. Ilyen feljegyzésre méltó erőszakoskodási per volt az, melyet Szeged polgársága indított meg teljes vehemencziával az óbudai káptalan ellenében 1450 körűl. A vármegye egyik nevezetes községe, a mai Zenta miatt tört ki a nagy viszálykodás, mely akkoriban elég gondot okozott magának Mátyás királynak is. A panasz szerint a nevezett káptalannak Zentán lakó tisztjei és vámszedő alkalmazottjai ugyanis túlságosan súlyos és igazságtalan vámokat hajtottak be azokon a szegedi polgárokon, a kik, mint szerémségi szőlőbirtokosok, hajóikkal ekkorában a Tiszán arra jártak. Tudnunk kell, hogy Zenta akkortájt a bepanaszlott óbudai káptalan birtoka volt, mely a jogtalan vámszedést még Mátyás király ismételt figyelmeztetései ellenére sem akarta abbahagyni. Mikor pedig a sérelmek ilyen módon mindjobban felhalmozódtak vala, érdekes fordulata lőn a dolognak. A király, látva, hogy egyáltalában nem bír a makacs és hajthatatlan káptalannal, a panaszos szegedieknek király felhatalmazását adta arra, hogy Zentát, ha kell, fegyveresen is kerítsék hatalmukba.
1475-ben csakugyan végbe is ment ez az első „zentai csata”, a mikoron is Szeged polgárai azon módon fegyveresen megtámadták Zentát, s el is foglalták az óbudai káptalantól, annak rendje és módja szerint. A régóta húzódó vitás kérdés ezzel még alaposabban öszebonyolódott s egy újabb hatalmas per fejlődött ki belőle. De Báthory István országbíró még ugyanebben az esztendőben 442véget vetett az egész, nagy zajjal járó perpatvarnak. A mit akkorában senki sem hitt volna el: egyezség lett a nagy per vége. A vámdíjszabást mindkét félre kötelezően megállapították; a szegediek Zentát visszaadták a káptalannak, az utóbbi nevében pedig László prépost kijelentette, hogy a káptalan minden további legkisebb erőszakoskodás elkövetése esetében száz márka bírságot leend köteles fizetni.
Mátyás királynak különben ugyanebben az időtájban, a titeli préposttal is meggyűlt a baja, a ki nagymérvű hatalmaskodásokat követett el, a mennyiben 1468-ban a Dunának Zond (a későbbi Szonta, ma Szond) és Erdőd közötti Gajzol nevű szigetét, mely akkor az óbudai apáczáké volt, tizenhét dunai malommal egyetemben önhatalmúlag elfoglalta; a mellett a prépost úr emberei az akkori feljegyzések szerint, Zondon és vidékén egyre-másra követték el a legsérelmesebb birtokháborításokat és kártételeket. Az óbudai apáczák természetesen nem hagyták annyiban a dolgot s Mátyás király a bácsi káptalant bízta meg ez ügyben a perrendszerű inquisitióval. A bácsi káptalan azonban oly sajátságosan foganatosította az egész vizsgálatot, hogy a titeli préposttal szemben a beterjesztett adatok alapján nem lehetett kisütni semmiféle jogsértő cselekményt. Már csak a következményekből ítélve is: nyilván nagymérvű részrehajlás volt tapasztalható a nevezett káptalan részéről az eljárás folytatásában, miért is Mátyás király a kői káptalant bízta meg a vizsgálatnak pártatlan és a lehető legszigorúbb végrehajtásával. Ez újabb vizsgálatnak aztán meg is lett a maga eredménye: a perben hozott ítélet jogerősen az óbudai apáczáknak adta vissza a szigetet s a királyi pristaldus a bácsi káptalan közbenjöttével nemsokára végre is hajtotta az ítéletet, ünnepélyes formaságok között megtartván a birtokbavezetést.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me