Szabadka bíráskodása.

Full text search

Szabadka bíráskodása.
Szabadka városában, – mely, mint tudjuk, 1779. évi január 22-én lőn beiktatva hazánk szabad királyi városai közé, – különösen a bűnfenyítő-ügyek eldöntése tekintetében lényegesen kiterjedt hatáskör illette meg a városi tanácsot. Pallos-joga volt; főbenjáró bűncselekmények elkövetőivel szemben, akasztófán végrehajtandó halálos ítéletet is mondott ki nem egyszer s a halálbüntetést foganatosította is; a Palicsra vezető Szegedi-út melletti vesztőhelyen volt felállítva az akasztófa. Ha az igazságnak megfelelő tényállás kellő tisztába hozatala másképen nem mutatkozott keresztűlvihetőnek: meg volt adva a jog a városi tanácsnak a kinzó vallatás, a tortura alkalmazására. E jogot aztán adott esetekben foganatba is vette.
A város annálesei legnagyobbrészt 1753–1770-ig tüntetnek fel olyan bűneseteket, melyekben a bíróság előtti beismerés kicsikarása okából kínzó 449vallatással szedték ki a vallomást a makacskodó delikvensből. Meg vagyon írva az is, hogy a tortúrák foganatosításánál az általános gyakorlat szerint legtöbbször háromféle módja szerepelt a kínzásnak, ú. m. a csavar, aztán a Torquemada korából jól ismert spanyol csizma, valamint a kezeknek és karoknak kötél által való megszorítása (funiculatio manuum). Sőt egy alkalommal valami negyedik fokát is igénybe vették a tortúrának, de ehhez már hóhér kellett. Lehozatták a szegedi hóhért, a ki nyolcz forintokért végre is hajtotta azt. A halálbüntetések végrehajtásához egyébként mindenkor Szegedről hívták le a hóhért.
Szabadka város büntető hatalmának egyik félelmetes külső kifejezője volt a szégyenoszlop, a pellengér is, melyben gyakorta gyönyörködhettek a város akkori lakosai a városház előtti térségen. Enyhébb bűncselekmények esetében sűrűn alkalmazta a város bírói tanácsa a botbüntetést is. Rendes mérték volt a 150 botütés, melyet egyvégben is kiróhatott a bűnösre, legtöbbször azonban megengedte a tanács, hogy a kirótt botmennyiséget – részletekben (2–3 ízben) törleszthesse le. Egy 1774-iki helytartótanácsi rendelet Szabadkára és általában a vármegye egész területére vonatkozóan megtiltotta, hogy a büntettesre egy-egy esetben száz botütés szabassék ki.
Alkalmazhatta a városi tanács ezeken kívűl a bűnös egyénnek a város területéről való kiutasítását; kegyetlenebb fajta megtorlási mód volt azután az, mikor a bűnösnek talált személy homlokára izzó vassal bélyeget sütöttek s ilyen módon embertársai előtt életefogytáig megszégyenítették. Ennek az inhumánus büntetési eszköznek az 1763-iki helyt. rendelet vetett véget, mely a vármegyének erélyesen megtiltotta a bűntettesek arczának megbélyegzését. A kínvallatást az 1776. évi királyi rendelet és az 1791. évi XLIII. t.-cz. szüntette meg.
Egyik specziális közege volt a város büntető-igazságszolgáltatásának az ú. n. látó, kinek hivatalbéli kötelességében állott a gonosztevők s mindennemű egyéb latrok üldözése. Állandóan három ilyen látó-ja volt Szabadka városának, a kiknek élén 1748 előtt a lajdinant állott, 1748 április 7-ike óta egy városi tanácsnok volt megbízva a rendőri ügyek vezetésével kapitányi czímmel; neki kellett a látókkal egyetemben a város határát minél többször bejárni; a mellett ő tartozott felügyelni a börtönre is; míg elődje, a lajdinant annak idejében már modernebb értelemben vett „razziát” is tartott, mikoron annak szüksége felmerűlt s nagy előszeretettel lepte meg váratlanúl a bőséges mennyiségben tenyésző bor- és zúgkocsmák rejtekhelyeit. Minden ilyen esetben elégséges számmal kerűltek a kisebb-nagyobb bűntettesek a városi tanács büntető hatósága elé, melynek ilynemű tárgyalásain a kamarai főtisztviselőnek vagy helyettesének, nemkülönben az uradalmi fiskusnak, a közreműködésre felkért egyes vármegyei tiszteknek és a jogi ismeretekben valamennyire is járatos egyéb városbéli személyeknek is jelen kellett lenniök. Mind az elítélt, mind a letartóztatott latrok a városi börtönben szállásolták el, mely egy börtönőrnek az állandó őrizetére volt bízva, de rajta kívűl még hat városi hajdú is segédkezett neki a börtön őrizésében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me