Az ipartestületek és társulatok.

Full text search

Az ipartestületek és társulatok.
Végre meg kell emlékeznünk arról, hogy az iparosok javát előmozdítani hivatott ipartestület alapszabályait a kereskedelemügyi miniszter 1908-ban jóváhagyta és az ipartestület ugyanaz évben meg is alakúlt. Az iparosok és munkások érdekeinek előmozdítására hathatós befolyással vannak az itt alakúlt különféle egyesületek és társulatok. Ilyenek: „Az újvidéki munkások és iparossegédek egylete”, alapítási éve 1873; 2. „Az újvidéki szerb ipartársulat”, mely 1874-ben alakúlt meg; 3. az 1885. évben megalakúlt „Az újvidéki szállodások, vendéglősök és kocsmárosok ipartársulata”; 4. A székesfővárosban székelő különféle országos szakegyesületek helyi csoportja, a melyek Újvidéken az 1902. évtől kezdődőleg alakúltak meg.
Munkásjóléti intézményként megemlítendő még a belügyminisztérium által 1907. évi 146846/III–a. sz. a. leíratával engedélyezett „Újvidéki Keresztény 267Szocziális Egyesület”. Ez a fiatal egyesület az újvidéki ipar érdekében az építési munkazárlat megszüntetésével bizonyította áldásos működését.
Ujvidék szab. kir. város nemcsak határain belűl, hanem azokon kívűl is, kereskedelme, ipara révén jó hírnek örvend. Eddigi fejlettségét és nagyvárosias jellegét fejlett iparának és virágzó kereskedelmének köszönheti. Maga a város hatósága is azon volt mindíg, hogy új intézményekkel és a régiek támogatásával, jó hírnévnek örvendő kereskedelme fellendűljön és ezáltal a polgárság jólétét, vagyonosodását előmozdítsa. A város kedvező fekvése, közlekedési eszközei oly előnyösek és kedvezők, hogy idővel a város ipari és kereskedelmi góczpont lesz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me