Tatárjárás.

Full text search

Tatárjárás.
A tatárok közeledésének első hírére IV. Béla mindenekelőtt a családját igyekezett biztonságba helyezni, melyet a bácsmegyei származású Báncza nembeli István, váczi püspökre, egy rendkívül ügyes és becsületes férfiúra bízott, a kit később a sajóparti vészes csata után a császárhoz és a pápához is elküldött követségbe. (Pauler Gyula II. 199. – Karácsonyi, Magyar nemzetségek I. 197.)
A mint a tatárok betörtek az országba, a király mindenfelől magához rendelte a várkatonaságot és a főpapok hadait, de ezek rendkívül lassan gyülekeztek. Csak Ugron, bács-kalocsai érsek érkezett idejekorán Pestre, a ki már márczius 5717-én meg is ütközött a Pest környékén száguldozó tatárokkal, de szerencsétlenül, mert vitézeit a tatárok csaknem mind agyonnyilazták és maga majdnem életét vesztette.
Míg a tatárok mindegyre jobban közeledtek Pest felé, a felbőszült nép haragja a kúnok ellen fordult, a kiket a tatárbetörés okozóinak tartott. Midőn pedig a kúnok fejedelme, Kuthén, a felbőszült nép áldozatául esett, a kúnok a magyarok ellen fordultak s a Duna–Tisza közét kezdték pusztítani.
A zsákmányoló kúnok útközben nagyobb magyar csapattal találkoztak, mely Bölcs csanádi püspöknek és a bács-egyházmegyei birtokos Barcz fia Miklósnak vezérlete alatt a Dunához igyekezett, hogy családtagjaikat túl a Dunán biztonságba helyezzék. (Theiner: Mon. I. 36.) E csapatot, valószínűleg Bodrog vidékén, a kúnok mind egy szálig levágták. De a kúnok nem akarták kizsákmányolni győzelmüket, hanem kisiettek az országból, hol most már a magyar és a tatár készült egymással a döntő küzdelemre és valahol Gombos táján átkelvén a Dunán, Szlavoniába törtek, honnan Bolgárországba menekültek.
A mai Bács-Bodrog vármegye területét tehát már a tatár-betörés előtt végigpusztították a kúnok, s valószínűleg ez okozta, hogy a bodrogi és a bácsi zászlóaljak nem vettek részt a muhi csatában. Angelos János, szerémi herczeg, (kinek anyja Margit, III. Béla leánya volt) 1240-től bácsi ispán, megmenekült a tatároktól, mert még 1242 nov. 16-án is életben volt. Hasonlókép megmentette életét a Aba nembeli Demeter, 1240-ben még bodrogi ispán is, mert 1246-ban még országbírói méltóságban találjuk. (Tört. Tár. 1897. 442., 460–463.)
A gyászos sajóparti csata, (1241 április 11.) melyben Ugron bács-kalocsai érsek és Erardus bácsi főesperes is elesett, a magyar sereg megsemmisülésével végződött. Április hónap második felében a tatár hadak már elözönlötték a Tisza mentét. Az egykor virágzó helységek sorra pusztultak el, míg a nép a Tisza mocsarai és nádasai között keresett menedéket.
Midőn Ogataj khán halálának híre 1242 február végén a Magyarországban pusztító tatár hadhoz érkezett, a vezérek megkezdték a visszavonulást. Batu hada a mai Begecs községnél kelt át a Dunán. Azt a helyet, a hol az átkelés történt, a középkorban Tatárrévnek, utóbb Tatárnicának nevezték. Egy másik tatár csapat a mai Monostorszeg alatt kelt át a Dunán, mely helyet sokáig szintén Tatárrévnek neveztek. (Bács-Bodrog vármegye tört. társ. évk. III. 114.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me