A kurucz fölkelés hanyatlása.

Full text search

A kurucz fölkelés hanyatlása.
A trencséni vereség (1708 augusztus 3.) végzetes volt a kuruczokra nézve. Bekövetkezett a rohamos hanyatlás. A hosszas küzdelem alatt elfáradt magyar népen a csüggedés vett erőt, a mihez még a rettenetes pestis-ragály járult, mely 1708-ban a török területről Aradon és Csanádon átcsapott a Duna–Tisza közére is. Kecskemét, Czegléd és Nagykőrös lakosai, a kik legjobban ki voltak téve a támadásoknak, hogy a szerbek pusztításaitól megmeneküljenek, bejelentették Budán és Szegeden hódolatukat. E meghódolás azonban időelőtti volt, miután 1709. év elején a kuruczok még nem szorultak ki a Duna–Tisza közéről. Az év elején Szemere László kurucz dandárnoknak 3 lovasezredből álló dandárát küldték Pest vármegyébe telelőre. E dandárból Sőtér Tamás és Nyúzó Mihály a Rákóczitól Konstantinápolyba küldött követség kíséretéül rendeltetvén, midőn a követeket a török területig elkísérték, Makóról visszajövet, az aradi vár körül tanyázó szerbeket levagdalták.
A kuruczoknak ezt a támadását a bácskai szerbek nem hagyták bosszúlatlanul. Alig hogy kitavaszodott, Kecskemét alá csaptak és a többi között Szűcs István lovashadnagy marháit elhajtották. Erre Szűcs István két hét alatt talpra állította Kecskemét, Czegléd és Kőrös lovasságát s azzal Bács vármegyére tört, s miként gróf Herberstein Ernőnek Szegedről május 17-én a kecskeméti tanácshoz intézett leveléből értesülünk, egész Bács helységig hatolva előre, nagymennyiségű szarvasmarhát, lovat hajtott el, sőt az ottani jobbágyok közül is többet foglyúl ejtett. (Századok 1868. 713.) Erre a bácskai szerbek május 21-én a legkevésbbé védett Czeglédre törtek, a várost felprédálták, több embert megöltek és a lakosok közül 18-at magukkal hurczoltak.
1709. év tavaszán a pestis a Duna–Tisza közén mindegyre több áldozatot követelt. A kuruczok nem bocsátottak több hadat e vidékre, hogy a ragály áldozatául ne essenek. Nyáron azonban, a mint a ragály kissé alábbhagyott, a szerémségi és a bácskai szerbek ismét gyülekezni kezdtek és hír szerint Kecskemét, Czegléd és Jászberény megtámadására készülődtek. Bottyán János, a ki ekkor Selmeczbányánál a császáriakat véres ütközetben visszaverte, futártól értesülvén az alföldi városok szorongatott helyzetéről, gyorsan a szerbek ellen indult. Lovasságát előre küldvén, ő maga táborkarával és a gyalogsággal a három alföldi város védelmére sietett, de útközben szept. 27-én a tarnaőrsi táborban elhúnyt.
1709. év őszén a Duna–Tisza köze is a császáriak birtokába került; a kuruczok elvonultak, a szerbeknek pedig többé nem akadt dolguk, mert a szegedi várparancsnok szigorúan megtiltotta nekik Kecskemét és a többi városok háborgatását. 1710-ben gróf Herberstein szegedi várparancsnok azonban még egyszer hadba szólította a szerbeket, mert Rákóczi, XII. Károly vert hadából 145mintegy 3000 zsoldost, a kik magyar területre menekültek, felfogadván, a Potoczki vezérlete alatt álló lengyel csapattal együtt a Tisza-vonal védelmére állította fel, sőt egy részüket Kecskeméten szállásolta be. Erre Herberstein a bácskai szerbekkel Kecskemétre tört, a lengyeleket szétverte és közölök sokat elfogott. (Századok 1868. 716.) 1710 nyarán a Duna–Tisza közén a kurucz világnak már vége volt.
A szerbek visszatértek házi tűzhelyeikhez és a Szerémségbe menekültek is haza vágyódtak. A közel egy évtizedig tartott küzdelem alatt az egész vármegye sivataggá vált. Az a kevés számú nép, mely e rettentő küzdelmet túlélve, visszatért, nem ismert többé egykori lakóhelyére. Évtizedek kitartó munkájára volt szükség, hogy a vármegye újjászülethessen és a jövő fejlődésének alapjait lerakhassa.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me