A zentai csata.

Full text search

A zentai csata.
Veterani rendbe szedvén hadát, rövid, lelkesítő beszéd után katonáit támadásra vezényelte, a lovasságot pedig a lováról leszállítva, megparancsolta, hogy a falu alatt hevenyészve megerősített sánczokat hányják szét, mialatt ő a többi lovassággal más oldalról intéz támadást. Rendkívűl heves küzdelem után a császári had minden oldalról benyomúlt a sánczokba s az ott talált janicsárokat, miután a spahik ezeket cserben hagyva, megszöktek, mind egy szálig levágták.
Alig ért véget a küzdelem, 12.000 emberből és 25 ágyúból álló újabb hadosztály jelent meg Zentánál, mely a nádasokba menekült tatárokkal egyesülve, 121Veterani hadára tört. A vezér azonban nem veszítette el lélekjelenlétét, és fegyelmezett hadai, melyek zárt sorokban harczoltak, halálmegvetéssel vették fel a küzdelmet az ujabb török had ellenében. A török látván, hogy támadása nem sikerül, gyorsan visszavonult a szomszédos magaslatokra, mintegy maga után rántva a császári hadat is, mely diadalittasan támadta meg az ott felállított ágyúkat és a janicsárokat, a kiket mind egy szálig levágott. A többi csapatokból megmenekült törökök Zenta alatt egy mocsárnál gyűltek egybe, hol megerősített tábort rögtönöztek; de Barkóczy lovassága rájuk törvén, szétugrasztotta őket. A török sereg egész tábori készlete, ú. m. 20 ágyú, 24 zászló, 200 bivaly, 200 teve és öszvér és 5000 ló került a győztesek birtokába.

Gr. Starhemberg Guido. (A bécsi „Heldenbuch”-ból.)

A szalánkeméni ütközet. (Az Orsz. Képtárból.)

I. Lipót. (Az Orsz. Képtárból.)

II. Mustafa. (Az Orsz. Képtárból.)
Veterani vesztesége aránylag csekély 200 ember volt. Az elesettek között volt báró Károlyi István is, a ki Barkóczy lovasságának támadása alkalmával a szatmáriak élén vágtatva, halálosan megsebesülve bukott le lováról. Kapitánytársa báró Sennyey István is súlyosan megsebesült.
A zentai győzelemnek Szeged ostromára döntő befolyása volt. Ha Veteraninak nem sikerül Zentánál a török hadat szétverni, akkor a nagyvezér Szegedet felmenti az ostromzár alól, sőt a csekély őrséggel megrakott Budavára is veszedelemben forog. Így azonban Szeged október 23-án megadta magát. A nagyvezér pedig megmaradt hadát Péterváradra vezette, útközben azonban az elkeseredett törökök mindent elpusztítottak és fogságra hurczolták mindazokat, a kiknek még hasznát gondolták vehetni.
A rövid ideig tartó őszi hadjárat óriási áldozatokat követelt. Amhed szerdár basa szegedi parancsnok, még közvetetlenül az ostrom megkezdése előtt felszólította a környékbeli falvakat, hogy a várőrség részére árpát, szekereket szolgáltassanak, egyúttal megsürgette az adó befizetését is. E rendelkezéseinek azonban senki sem tett eleget, mert az ostromló had ekkor már Szeged alatt volt. Annál több áldozatot követelt azonban a császári had a környékbeli falvaktól. A halasiaknak megparancsolta a császári hadvezér, hogy október 6-ára rőzsekötegeket, kövér vágómarhát és juhokat szállítsanak a szegedi táborba, „hacsak” – úgy szól a rendelet – „nem akartok karóban száradni.” (Millen. Tört. VII. 454. – Iványi István: Szabadka Tört. I. 82. – Szalay László: Magyarország Tört. V. 346. – Reizner: Szeged Tört. I. 177.)
Szeged feladása után a gyengébb Szabadka sem tarthatta magát. A török még ebben az évben csaknem teljesen kiszorult a mai Bács-Bodrog vármegye területéről. Egyedül Titel volt még két éven át a törökök birtokában. De azért a törökök Pétervárad felől gyakran átcsaptak a vármegye területére, minek következtében még 1686-ban megtörténtek az első védelmi intézkedések. Baján, hol már 1687-ben volt őrség, gróf Czobor István, a helység földesura óhajtotta a kapitányságot megszerezni. 1687-ben tett is erre nézve lépéseket a bécsi főhaditanácsnál, mely azonban a kapitányi tisztség betöltésénél nem vette figyelembe földesúri jogait s a bajai őrség parancsnokává Dalmady Sándort tette. Mivel azonban május 4-én a főhaditanács a bajai őrhelyet a szolnoki kapitányság alá rendelte, az őrség Berthóti (Berthódi) István parancsnoksága alá került.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me