Határőrvidék szervezése.

Full text search

Határőrvidék szervezése.
A karloviczi békekötés (1699.) a szerbek ama reményét, hogy hazájokba visszatérhessenek, végleg meghiusította, úgy hogy ez időtől kezdve már nem vendégekül, hanem állandó lakosokúl tekintették őket. Lipót király már 1698-ban meghagyta a főhaditanácsnak, hogy a szerb határkatonaság állandó letelepítésére tervet készítsen. E végből az udvari főhaditanács kebelében külön bizottság alakult, melynek terve szerint Erdélytől a Maros, Tisza és a Száva mentében, le egészen az Una folyóig szervezendő Határőrvidék számára a folyók mentén egy órányi széles területet indítványozott elfoglalni. Az udvari főhaditanács kebeléből alakult bizottság javaslata közös értekezlet elé került, melyen az udvari kamara. és a m. kir. udvari kanczellária kiküldöttei is megjelentek. A közös értekezlet után, 1700 július 9-én kelt legfelsőbb elhatározással gróf Lamberg Ferencz Zsigmondot bízták meg a maros-tiszai határőrvidék szervezésével, a ki erre nézve részletes utasítást nyert. Csakhogy a szervezés munkája a vármegyék ellenkezése, valamint a szervezési munkálatokkal megbizott közegek örökös czivakodásai, de még inkább a helyszínén tapasztalt nehézségek és a pénzhiány miatt csak igen lassan haladt előre. A Határőrvidék szervezésére kiküldött bizottság Aradon ütötte fel főhadiszállását. Az eredeti terv szerint Szabadka és Zombor kimaradtak volna a Határőrvidékből, de ez ellen Schlick tábornok felszólalt, miután nézete szerint a zombori és a szabadkai szerb katonaság lefegyverzése, a környéken elszaporodott zsiványok, tehát általában véve a közbiztonság szempontjából nem lett volna tanácsos. Pedig ekkor épen a szerbek voltak azok, a kik a közbiztonságot veszélyeztették. Kevéssel azelőtt, hogy a Határőrvidék szervezésének 137előmunkálataihoz hozzáfogtak, a szerbek elégedetlenkedni, majd lázongani kezdtek és közölök többen átszökdöstek a határokon. Midőn gróf Lamberg ezekről értesült, Bécsbe küldött jelentésében azt javasolta, hogy ezzel a nyakas néppel nem kell alkudni; a császár egyszerűen parancsoljon rájuk, s ha a szó nem használ, küldjön a nyakukra néhány ezred császári katonaságot. De ekkor Bécsben gróf Schlick Lipót tábornok kelt védelmükre, a ki mindenkor pártjukat fogta, különösen a magyarokkal és a vármegyékkel szemben.
A szervezéssel megbízottak hosszas tanácskozás után belátták a katonáskodással foglalkodó szerb népnek a többiektől való elkülönítésének szükségét, de az akkori viszonyok miatt mégsem foghattak hozzá. Hogy tehát a szerb népet megnyugtassák, 1700. év őszén megkezdték az összeírást, de az elkülönítést a következő évre halasztották és erre vonatkozólag 1700. november 12-én ideiglenes védőlevelet kaptak. Az összeírás Zombortól és Szabadkától kezdve, a Tisza és a Maros mentén, az erdélyi határig terjedt.
Bács vármegyének a Határőrvidék szervezésére kiküldött bizottsággal csakhamar meggyűlt a baja. A vármegye 1700 november 17-én Zomborban kelt átiratában panaszolja el azokat a bajokat, a melyeket a Határőrvidék szervezésére kiküldött bizottság neki okozott s a károkat, melyek a szerb miliczia miatt érik. A tehetősebb szerbek – úgymond az átírat – határőröknek állottak be, a közterhek alól kivonták magukat, melyek ekként a szegényebb néposztály vállaira nehezedtek. Arra kéri a vármegye a szervező-bizottságot, hogy Zombor, Szabadka, Zenta, Martonos, Zsablya és Petrovoszello helységeket, melyek főként földmívelőkből állanak, a közterhek lerovására kötelezze. De viszont a zombori szerbek is panaszt emeltek a vármegyei tisztviselők ellen, a kik nem tekintik a szerb nép szabadalmait, és a néppel keményen bánnak. Panaszkodik a kalocsai érsek ellen is, a ki nemcsak mint főpap, de mint főispán és a vármegye nagy részének földesura, rájuk küldi katonáit, a jobbágyi adózások behajtása végett. Miután a vármegye a szervezőbizottságnál nem ért czélt, panaszaival gróf Breuner Miksa Lajos hadi biztoshoz fordult. Ez újabb panaszában kimutatja a vármegye, hogy a szerbek közül igen sokan úgy bújnak ki a közterhek alól, hogy a miliczia közé vétetik fel magukat, pedig földmíveléssel foglalkoznak.
A vármegye ezúttal kimutatást is terjesztett fel, mely az összeíró-bizottság táblázataiból a „rácz nemzeti miliczia” vagyoni állapotát tünteti fel. A vármegye kijelenti, hogy a kimutatásban szereplő szerbek nagyobbrészt földmíveléssel foglalkoznak s mint ilyenek, előbb is fizettek a vármegye pénztárába; de a katonai parancsnokok biztatására béke idején is katonáknak képzelik magukat és semmiféle közteherben vagy adóban nem akarnak résztvenni. Sokan közölök nem is voltak katonák, mégis mentességben akarnak részesülni, a mi a szegényebb néposztály romlására fog vezetni. Azért sürgeti a vármegye a milicziának a földmívelőktől való elkülönítését. Breuner gróf a vármegyének e panaszát felterjeszti az udvari főhaditanácshoz, hol Esterházy Pál nádor is felszólal a vármegye érdekében, sőt 1702 február 18-án maga kéri Lipót királyt, hogy addig, míg a bizottság ítéletet hoz, maradjanak meg a szerbek eddigi kötelezettségeikben. (Iványi István: A tiszai határőrvidék 1885. 156–157.) A főhaditanács a Határőrvidék szervezése dolgában 1702 május 8-án új utasítást adott ki, még pedig nemcsak a szerb katonaság, hanem az egész szerb nép számára, melynek keresztülvitelével gróf Breuner főhadibiztost, gróf Lamberget, gróf Volkra kamarai tanácsost bízták meg.
A kiküldött biztosok június 16-án tartották meg első összejövetelüket Szegeden, mely alkalommal kiszámitották, hogy a tiszai Határőrvidék szervezésére a Tisza mentén 27.490 hold szántóföld szükséges, azonfelül Szabadkán és Zomborban a feloszlatandó határőrök számára ugyanennyi. Volkra azonban azt indítványozta, hogy a közlegényeknek a zsoldnak egy részét készpénzben fizessék ki, melyet Csongrád és Bács vármegyék hadiadójából, valamint a szegedi kamarai jövedelmekből akartak fedezni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me