Szőlők.

Full text search

Szőlők.
Szőlők dolgában Bars vármegye nagyon rosszul áll. Az 1895. évi nagy statisztikai felvétel idején még 1975 hold beültetett és 1285 hold parlag szőleje volt. Azóta a filloxera még tovább folytatta pusztításait, úgy, hogy nem is lehet biztosan megmondani, mennyi maradt meg. A felújítást az intelligenczia kezdte meg, de ez ma még kisméretűnek mondható. Ha majd a Léván felállított amerikai állami szőlőtelep rendbe jön, – a mi két-három év mulva várható – akkor gyorsabb lépésben fog haladni. A megyére a felújítás elmulasztásából anyagi és erkölcsi kár háramlik, mert tekintélyes jövedelem maradt el és a megye máshonnan szállít be bort, a népesség nagy zöme pedig a bor helyett a pálinkaiváshoz szokott.
A megyében nagyobb szőlőbirtoka József Ágost főherczegnek van Kistapolcsányban, a hol gróf Keglevich István, a kistapolcsányi uradalom egykori ura, franczia szakemberekkel mintegy 200 holdra terjedő szőlő-dominiumot alkotott, a mely a korszerűség minden kellékével van felszerelve. Utána legnagyobb a báró Ambrózy István malonyai csemegeszőlő-ültetvénye, a melynek 235kiterjedése 25 kat. hold. Következik Erdődy Imréné szül. Migazzi Irma grófnő 18 1/2 holddal, azután Klobusiczky János 14 kat. holddal Zsitva-Újfaluban. A legkitünőbb bort a kiskoszmályi és szőlősi hegy szolgáltatja, hol alkalmas, főleg korán érő fajtákkal meglehetősen értékes fajborok termelhetők. Kiskoszmályon legnagyobb szőlővel bírnak gróf Erdődy Imre és báró Pittel Gyula. A termelt szőlőfaj leginkább rizling s legutóbb is 40 forinton kelt el a must hektoliterje. A szőlő-felújításban szintén nagy előmenetelt tett a beszterczebányai püspökség Garamszőlősön 10 kat. holddal.
Szőlőtermelésre a megyének déli fele alkalmas s nevezetesen annak keletre és délre néző dombjai. A legszebb szőlők az Előkárpátok déli oldalán vannak, a mely Kistapolcsánytól egész Garamszőlősig húzódik. De ez azután a szőlőtermelés geografiai határa is, mert Garamszentbenedeken túl, észak felé már a szőlőt nem termesztik és a garamszentkereszti és oszlányi járásban és Körmöczbánya területén a szőlőtermelés már szót sem érdemlő. A régebben termesztett fajták voltak leginkább a fehér Kadarka, a sárga Margit és a Gohér. Az újabb szőlőkben a bor-szőlők között felkarolták: a sárga Margitot, az olasz Rizlinget s a Sylvánit. A vörös fajták közül az Oportót, Burgundit, Merlot-ot és Carbenet-et.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me