A polgárok közgyűlése.

Full text search

A polgárok közgyűlése.
A legfontosabb ügyek végleges elintézése, a városi biró választása, az adók megszavazása és megállapítása, a városnak és jogainak megvédése és hasonló ügyek, az összes polgárság jog- és ügykörébe tartoztak. Ezekben a polgárok közgyűlése határozott, melyet a tanácscsal és a választott községgel együtt, vagy pedig csak maga tartott meg.
Külön üléseiben elnöke és a közös gyűlésekben szószólója és képviselője a tribunus volt, a ki sem a tanácsnak, sem a választott községnek tagja nem lehetett. Eleinte a polgárság a tribunust maga választotta a saját kebeléből, a XVII. század kezdete óta azonban csak kijelölte, de a tanács és a választott község választotta és előbb egy, később azonban két helyettest állított melléje.
A tribunus szava döntő volt a polgárságban, azért szokta a városi biró a XVII. század második tizede óta őt is meghivatni a tanács és a választott község közös üléseire.
A XVI. század utolsó és a XVII. század első éveiben a körmöczi polgárság több volt biráját, hűtelen gazdálkodás miatt, elfogatta és elzáratta, mert a várost adósságokba sodorták, jóllehet a polgárság és a választott község e gazdálkodás ellen több ízben tiltakozott.
Közgyűlést csak akkor tartott, a mikor szükséges volt. A XVII. század második tizedében azonban a városi birák bizonyos esetekben a befolyásosabb polgárokat is meghívták a közgyűlésekre és e szokásból fejlődött idővel az ú. n. polgári választmány, a melynek a véleményét az egész polgárság akaratának tekintették. A választmány tagjainak száma eleinte 12–20 között ingadozott, a XVII. században azonban 60-ra és végre 100-ra emelkedett és ezért „Nagy közönségnek” is nevezték.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me