Csigák.

Full text search

Csigák.
A molluscák élete és elterjedése a legszorosabb összeköttetésben áll a talaj geologiai kialakulásával és kőzettani szerkezetével. A tapasztalás bizonyítja, hogy a mészkőzetek alkotta talajon él a legtöbb és legszebb csigafaj. Azután következik a palakőzet, utána jön a trachyt, mely különösen a csupasz csigáknak kedvező. Kedvezőtlen azonban a gránit-, bazalt- és még inkább a homokkőzetekből álló talaj, hol alig egynéhány csigafaj találja meg szükséges életfeltételeit. Ugyanazon geologiai talajviszonyok mellett mindig kedvezőbb életföltételeket nyújt a lombos, mint a tűlevelű fák erdősége. A vizekben élő puhányoknak sokkal kedvezőbb a lapály. Míg a rónaság lágy és melegebb vizeiben ez állatokat a legszebb és legnagyobb alaki kifejlődésben és faji gazdagságban találjuk, addig a hegység kemény és hidegebb vizeiben csak kevés és kisebb alakú fajt, vagy amazoknak mostohább kifejlődését észleljük.
Bihar vármegye mészhegységei és a róna lágy vizei a lehető legkedvezőbbek ez állatok életföltételeinek, így tehát mollusca-faunánk úgy fajilag, mint alakilag, elég gazdag és változatos.
Faunánk kiváló nevezetessége a Melanopsis costata Fér. var. Muraldi Zgl. nevű kis csiga, mely a híres hévvízi-rózsa (Nymphaea thermalis De C.) társaságában egész Európában csakis a Püspökfürdő hévvizében s körülötte található. Törzsfaja (Melanopsis costata Fér.) Afrika északi partjain, továbbá Szíria s Palesztina lassú folyású vizeiben (Orontes, Jordán, Tiberiás tava stb.) él.
Az 1870-es évek elején Mühlfeld M. Parreyessi Mhlf. név alatt írta le. Szerinte közel áll ugyan a Szíria s Palesztina vizeiben élő M. costatához, de más faj, mely egyedül csak 245a Püspökfürdő hévvizeinek kizárólagos sajátja. Elmeszesedett héját mér régen ismerték. A környék lakossága e csinos héjakat, nemkülönben a kihalt hegyezett homorcsa (Melanopsis acicularis Fér.) és némely Neritina-fajok elmeszesedett héjait összegyűjti s fonalra fűzve, a fürdő-vendégeknek adja el.
Az élő állatot azonban csak az 1850-es években fedezték fel. Hogy ki volt első felfedezője? határozottan eldönteni nem lehet. Frivaldszky János „Adatok a magyarhoni barlangok faunájához” (1865) cz. dolgozatában írja: „… 1856-ik évben Frivaldszky Imre tudós társaságában indultam el Pestről. Nagyváradra érkezvén, először is az ottani fürdőkbe tettünk kirándulást, hol a forrás meleg vizében szerencsénk volt az eddig csupán holt fehér példányokban ismert bordált homorcsa (Melanopsis costata) csiga-fajt elevenen fellelhetni.” Dr. Mayer Antal „A nagyváradi hévvizek”-ben (1861) pedig mondja: „Ezen csigát legelőször Bielz barátom találta fel élve, egy nekie innét a Peczéből küldött hévvizi Nymphaea gyökerén, a mult évben (tehát 1860-ban) pedig magam is nagy mennyiségben fedeztem fel stb.” Kérdés tehát, hogy Bielz melyik évben vizsgálta az innét küldött hévvizi Nymphaea növényt?

A szohodoli üreg.
Fekete S. felvétele.
A Melanopsis costata társaságában más, szintén nevezetes csigafajok is tartózkodnak hévvizeinkben. Ezek közül különösen jellemzik faunánkat: a Neritina serratilinea Zgl. s válfaja a Thermalis Láng., a Succinea amphibia Drap., Succinea hungarica Hazay var. thermalis Hazay és a Limnea auricularis Drap. Valamennyi csak a Püspökfürdőben, leginkább a nagy tóban a Nymphaea thermalis szárán s levelein, vagy a vízben heverő kő- vagy fadarabokon található. A Melanopsis acicularis Fér. kihalt példányai a Püspökfürdőben nagy mennyiségben gyüjthetők, élőket idáig ott nem találtak; Hazay Gy. az első élő példányokat Robogány környékén találta.
Mint keleti faj felemlítendő a Daudebardia transsylvanica E. A. Bielz, mely kivált Erdélyben honos. Nagyvárad környékén csak a Püspökfürdő erdejében, de ott is csak elvétve található.
Gyakoribb ennél a bánsági biga, (Helix banatica Partsch.), mely mint déli faj, kiválóan jellemzi vidékünket. Frivaldszky Imre a Sebes-Körös völgyében a Magyar-barlang szomszédságában találta. Szerinte ott gyakoribb, mint a Bánság hegyeiben, hol eredetileg felfedezte. Vidékünkön Mocsáry Sándor találta meg először, 1867-ben a Fáczánosban, hol kúszó növényekkel átszőtt helyeken s kövek alatt tenyészik. Most már Bihar vármegye több helyéről is ismerjük, nevezetesen: a Püspökfürdőből, Élesdről, Rézbányáról, Fonáczáról és az oncsászai barlang környékéről. Megjegyzendő még e fajról az is, hogy míg vidékünk példányai szép sötétbarnák, addig a bánságiak inkább haloványsárgák.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me