Ó-alluvium.

Full text search

Ó-alluvium.
Gyakran látjuk a vizeknek hatását a lapályon és a hegyek lábainál ott is, hol ma már víz nincsen. Vannak elhagyott folyammedrek, kiszáradt tó-medenczék, melyek ó-alluviumban képződtek, illetőleg töltődtek fel. Hajdan a folyóvizek a hegyek és domblánczok között szabadon csapongtak a völgy egész 16szélességében és általában a folyó partját töltötték fel, hogy nagyobb árvíznél ezt a természetes gátat áttörve, felkeressék a mélyebb helyeket.
Ó-alluvialis az a másodlagos terrasz, mely a Sebes-Körös balpartján Rév, illetőleg Krajnikfalvától Nagyváradig húzódik. Ez az ó-alluvialis terrasz, mint ezt a Kolozsvár felé vezető vasút átmetszéseiben láthatjuk, legnagyobb részben agyag- és kavicsból áll. Ezen az ó-alluvialis terraszon fekszik a volfi erdő és Fugyi-Vásárhely belsősége. A volfi erdő felső sarkától délnek és délkeletnek fekvő terraszok, valamint Rontó, Hájó és Kardó dombjai azonban már diluvialis eredetűek. A folyók felső völgyeiben az ó-alluvialis terraszok jóval magasabban feküsznek a folyók jelenlegi vízszinénél. E jelenségből következtetni lehet arra, hogy a folyók felső völgyei kimosás útján állottak elő. Ezzel ellentétben a síkságon meg lehet állapítani, hogy a folyók völgyei lassanként feltöltődnek.
Régibb alluvialis terraszokat, melyek megelőző korszakból származó kőzetek átmosódásából állottak elő, a Fekete-Körös völgyében is találhatunk.
A bihari cseppkő-barlangokban a mészkövek képződése egyre tart; a völgyekben itt-ott forrás mész-padokat találnak, melyek barlangi forrásból ülepedtek le, tehát jelenkoriak. A Félixfürdő vize a forrásnál ma is rak le mész-tufát. Ó-alluvialis az a mész-tufa, melyet a Püspökfürdőben találunk, úgyszintén az is, mely a hájói kápolnánál és a rontói gőzmalomnál lerakódott. A Püspökfürdő környékbeli mész-tufák általában tele vannak csigákkal.
A síkságon a praehistoria emberének nyomait nem találjuk; a mint Szabó József is mondja, az Alföldön a praehistorikus ember sohasem találtatik a legnagyobb depressio területén. A diluviumban (neolith és palaeolith kőkorszakban), sőt valószinűleg az ó-alluviumban (bronzkorszak) a sikságot víz borította, ott ember nem üthette fel lakóhelyét. Az ős-ember nyomait tehát a síkság kiemelkedő helyén kell keresni.
Nagyvárad környékén dr. Tóth Mihály igen sok kova- és obszidian-szilánkot, kőékeket, vörösréz baltát, csákánynyá élesített szarvasaggancsot, kezdetleges cserépedényeket talált, melyekből megállapította, hogy „Nagyvárad környékén az ősember élt már azon korban, mely a praehistoriában bronzkorszakkal van jelölve.” De valószinűleg élt már ezt megelőzőleg a diluviumban, vagyis a kőkorszakban, a barlangi élet korszakában. A bronzkorszakból találtak embercsontokat is. De Bihar-megyében oly embercsontokat, melyeknek negyedkori vagyis diluvialis eredete kétségtelen módon ki lenne mutatva, eddigelé nem leltek. E czélból pedig gondosan átkutatták a biharmegyei barlangokat, az igriczi, oncsászai és fericsei barlangokat. Dr. Primics György az oncsászai és fericsei barlangokban a barlangi medve és barlangi hiéna csontjan kivül macska- és kutyaféle állatok csontját szedte össze, de ősemberi csontokra nem talált. Az Élesddel semben fekvő igriczi vagy pesterei, néha esküllőinek nevezett csontbarlangot már a század elején átkutatták. A Hazai Tudósítások czímű folyóirat már 1806-ban emlékezik meg e barlangról. Téglás Gábor tanár pedig 1884-ben az Akadémia ülésén ismertette az innen kikerült barlangi medve (Ursus spelaeus) koponyáját. Az igriczi barlangba az állatok csontjait a mészkő-hegy tetején levő nyilásokon az eső mosta le fokozatosan.
A diluvium fő emlős-állatának, a mammutnak csontjaira többször akadtak a megyében, így 1894-ben Zsáka határában, a Kálló csatorna ásásánál. Körös-Tarján község határában Steiner Lipót pusztáján kútásás alkalmával 14 méter mélységben egy 2.65 méter hosszú mammutagyarat találtak. A nagyváradi Körös oldaltetőn, a mint Tóth Mihály említi, 1894-ben földforgatás 17közben a harmadkori fő emlős-állatnak, a mastodonnak csontjai kerültek napvilágra.
A Sárrét altalaja diluvialis. A diluvium már az erősebb vízi tényezők hatását jelzi. A szó eredete a bibliai özönvízre vall, a geologus azonban a történeti időt megelőző azon korszakot jelzi e szóval, melynek jellegét a víz és főleg a glecserek működése adja meg. A jég és hótömegek elolvadásából keletkezett hatalmas vízár hordalékát, a glecserek által porrá őrölt, a szél által séjjel hordott kőzetek lerakódásait (kavics, homok, agyag, lősz), a geologus a diluviumba sorozza.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me