A nagy-szalontai gimnázium.

Full text search

A nagy-szalontai gimnázium.
A gimnáziumokkal kapcsolatban a nagyszalontai gimnázium történetének rövid előadására térünk át. Nagy-Szalontát 1847-ben nagy tűzvész pusztította el, mely alkalommal gimnáziuma is elhamvadt s így közoktatásügyét, különösen a gimnázium régibb történetét, csak hézagosan lehet megírni. Bizonyos az, hogy a nagyszalontai gimnázium már 1714-ben, sőt valószinüleg valamivel előbb is fennállott. Az itt megjelölt évről egy rektori fizetéslevél maradt fenn. A rektorok névsorát valamivel előbbről ismerjük. 1732/3-ról megvan a szalontai iskolai törvények rövid foglalatja, latin nyelven; mert ebben az időben szigoruan büntették a tanulókat, ha a törvényeket áthágták, vagy ha a „latinság gyakorlására kijelölt helyen magyarul beszélni merészeltek”. A törvények ellen vétőket többnyire 3–25 denár pénzbüntetéssel 404sujtották. A tanulók kézadással s a törvények aláírásával fogadták meg azoknak megtartását. 1797. junius 27-én az egyháztanács újra szerkesztette a törvényeket, melyek még az óra-beosztásról is intézkedtek. „Hétfőn, kedden, csütörtökön szorgalmatosság idején a poéták taníttatnak reggel 6 órától fogva 7-ig. NB. Mikor ezek nincsenek, ez óra üres is lehet vagy az orátorok tanítására fordíttathatik. 7-től fogva 8-ig vagy 8-tól fogva 9-ig az orátorok, 9-től fogva 10-ig a syntaxisták, 10-től 11-ig a grammatisták. Az alsóbb osztályok pedig 9-től fogva 11-ig. Délután ugyanezen napokon 1-2-ig a poéták és orátorok tanulják magok között, a mire reggel tanittattak”. Igy tovább, a nyári s téli szakra beosztja a szorgalmi időt s tanítást. És az összes osztályokat egyetlen „rektor” tanítja, kinek segítségére, ha nagyobb volt a népesség, az alsó osztályok tanításában a „korrektor”, az elemiekben pedig a legfelső osztály tanulói: a praeceptorok voltak, kiknek tanulásáról, erkölcseiről, öltözékeiről, praeceptori hivatalukról, harangozásukról – mert hiszen a praeceptorok harangoztak is, – a halottak temetésénél való részvételükről részletesen intézkednek az iskolai törvények. A nagyszalontai gimnázium fényét emeli az a körülmény, hogy ennél az intézetnél az 1838/9 és 1839/40-ik tanévben hazánk koszorus költője Arany János, Nagy-Szalonta halhatatlan szülöttje, mint „korrektor” működött.

Nagyvárad. – Az állami főreáliskola.
Fekete S. felvétele.
A nagy-szalontai gimnázium 1714-től 1727-ig öt, 1727-től 1848-ig pedig hat osztályu volt; mint a fentebbiekből is kitetszik, voltak: poéták, orátorok, syntaxisták és grammatisták, s ezen négy czímbe hat osztály volt beillesztve. De az osztályokból néha egy-két osztály, kétségtelenül tanulók hiányában, hiányzott. 1851/2-ben négy, utána már csak három osztály van; 1852/3-ban pedig a gimnázium megszünik s a rektor csak elemi osztályokat tanít. 1854/5-ben újra felébred s ismét megnyilik az I.–III. gimnáziumi osztály 30 tanulóval, de a következő évben megint leapad az osztályok száma kettőre s így tart ez 1859/60. tanévig. 1861/2-ben megint négyre emelkednek a gimnáziumi osztályok, 1862/3-ban már az akkori rektor, Gere Ferencz mellé segéd-tanárt is alkalmaznak s megnyitják a gimnázium V., 1863/4-ben pedig a VI. osztályt: három tanerővel, két-két, úgynevezett „kombinált páros osztály”-lyal. 1874-ben az V., 1875/6-dik tanévre pedig a VI. osztályt szüntetik meg, mely eljárást a kombinált páros osztály-rendszer magyarázza meg.
405Midőn a gimnáziumi V–VI. osztályt megszüntették, ugyanakkor a gimnáziumot fentartó ev. ref. egyház, szövetkezve a polgári községgel, a gimnáziummal kapcsolatban felállította, a népoktatási törvények hatása alatt, a polg. iskola négy osztályát négy tanerővel. 1881. márczius 28-án, majd 1885. évi április 30-án a nagy-szalontai ev. ref. egyház és Nagy-Szalonta polgári község ujból szerződnek, hogy „egy felekezeti jelleg nélküli hat osztályu, polgári iskolával összekötött gimnáziumot állítanak és tartanak fenn”, s arra törekszenek, hogy ez az intézet gimnáziumnak tekintessék. Nagy nehezen tudta a fentartó testület az így szervezett iskolának a nyilvánossági jogot évről-évre kieszközölni. E bizonytalanságnak az előbbi szerződő felek között 1887. május 12-én kötött az a szerződés vetett végett, melyet a vallás- és közoktatásügyi miniszter is jóváhagyott, s mely szerint az intézetet, mint kizáróan négy osztályos gimnáziumot a polgári iskola elejtésével kivántak fentartani.
Ámbár Nagy-Szalonta községe, és az ottani ev. ref. egyház mindent megtettek, hogy a gimnáziumot a kor szinvonalára emelhessék, ezt az anyagi források hiányos volta miatt nem érhették el, s így, az 1883. évi XXX. t.-cz. alapján, az államhoz fordultak állandó segélyért, a mit el is nyertek. A tanulók száma az utóbbi években 120–160 között váltakozott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me