Régi törvénykezési emlékek.

Full text search

Régi törvénykezési emlékek.
Bihar vármegye akkori alispánja, Pécsy Imre, II. József halála után a vármegye közgyűlésén azt az indítványt terjesztette elő, hogy a II. József császár korabeli összes iratokat semmisítsék meg, mert azok állandóan a nemzeti érzület arczulcsapását hirdetnék. Az indítványt a közgyűlés, gróf Teleki Sámuel adminisztrátor heves ellenzése daczára, viharos éljenzés mellett elfogadta s az iratokat Nagyváradon, a református templom előtt, a Körös partján megégették.
A megye levéltára igen gazdag nemességvitató perekben. A sok között is legérdekesebb Baranyi Miklós hiressé vált pere, melyet édes anyja, Ungvári Katalin indított meg, fia törvényességének elismerése végett, s mely majdnem 100 évig tartó perlekedés után eredményre is vezetett.
A régi magyar büntetőjog egyik legsúlyosabb büncselekménye a házasságtörés volt. „A kik ezen bünben találtatnak, azoknak mindkét nemen levőknek a piaczon hóhér által fejük levágassék.
Ennélfogva rettenetes vád volt valakire azt mondani, hogy vétkezett a köteles hűségben. A kit vádoltak, annak a feje koczkára volt téve. Ennek a vádnak a neve a törvényszéki krónikákban zavagy volt. Ha a vád nem volt igaz, ha a pletykamondó nem tudta azt bebizonyítani, akkor a rágalmazóra nagy büntetést szabtak, – annak a „nyelve tőből levágassék.
Később ezt a törvényt annyiban szelidítették, hogy a nyelvkivágás helyett a hóhér lakatot csukjon a rágalmazó kihúzott nyelvére s úgy vezesse végig az utczán a nép szemeláttára. S ezt a törvényt nagyon szigorúan megtartották.
Ha egy nő megtudta, hogy őt valahol társaságban vétkes szerelemmel gyanusították, sérelmét biró elé vitte. A biró kikérdezte a terhelő tanúkat, a mire a vádlott a maga tanúit hallgattatta ki. Erre a tanúk szavahihetőségének megállapítása vagy lerontása következett. Minden egyes tanúnak az életét bírálat alá vették; újabb tanúk kihallgatásával esztendőkig eltartott egy ily becsületkereső proczesszus.
Baranyi Miklós feleségét, Ungvári Katalint valaki a hatóságnál azzal vádolta, hogy egy patikáruslegénynyel szerelmi viszonyt folytat. Az asszonyt tömlöczre vetették és elitélték, azzal az indokolással, hogy a vádlottak „nem 356gondolván Isten parancsolatjával, sem az ország törvényeivel, sem a mindennapi példákkal, mely szerint a bűnösök meg szoktak büntettetni, az ő testöket fajtalanságra adták, mely ezekből kitetszik: hogy az asszony a férfiunak ajándékban tükröt, pecsételt leveleket, pénzeket küldözött, kertekben, mezőkben vele sétált, nevetkezett, imitt-amott vele nappal s estve suttogott, a legényt férjének megölésére késztette, végre a kamarájában elrejtette. Azért, mivel az asszony férjéhez való hite s kötelessége ellen, máshoz adta magát, a legény felebarátjának házát megfertőztette, Isten törvénye szerint mindkettőnek feje hóhér által üttessék le, másoknak rettentő példájára, nekiek illendő és érdemlett büntetésökre”.
Az itéletet nem hajtották végre, mert a közvélemény oly hangosan zúdult fel a vádlott nő ártatlansága mellett, hogy szabadlábra kellett őt helyezni. A férfi megszökött a tömlöczből. Ungvári Katalin, a református hitű nő, hitvesi becsülete és fia törvényességének elismerése végett a pápához fordult segélyért. S a pápa a kalocsai szentszéket delegálta az ügy megvizsgálására. A szentszék Baranyi Miklós ellenében megállapította, hogy Ungvári Katalin a hitvesi hűség ellen sohasem vétett s Miklós fia törvényes szülött, a ki jogositva van a Baranyi nevet viselni. Ezt az érdekes pert különben Jókai Mór koszorus regényirónk is feldolgozta.

Nagyvárad. – A kir. tábla és a főügyészség.
Saját felvételünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me