Alapkőzet.

Full text search

Alapkőzet.
A vármegye eme legnagyobb szakaszának földtani viszonyai szintén érdekesek. Északnyugati határán vonúl végig a murányi mészhegység, mely ez irányban egyszersmind keret is.

Részlet a dobsinai jégbarlangból.
Ered. Ruffinyi Jenő tulajdona.
Tiszolcztól Muránylehotáig a werfeni palának keskeny öve vonúl el Tiszolcztól és Fűrésztől, majd Nyustyától és Rimabányától kezdve, északi határán Murányhuta, Tresznikhegy, a Sajó felső völgye, dél felől Henczkó, Ochtina, Turcsok, Ploszkó, Rónapatak és Kiette között terül el a csillámpala. Ebbe nyúlik a Fűrésztől, a Trsztyehegy irányában északkeletnek Zdichava, Nagyszlabos, Holtlehota, majd Fillér, Krokova és Hacsava közt (óriás hal alakjában) a gránit, melynek északi részén a Kakashegy emelkedik. A vármegye középnyugati határától végigvonuló gneisz csak kis részben lépi át Polom fölött a Rima völgyét. Északkeleti irányban keskenyebb, 22majd széles övben Pribojtól Ratkó felé, Jolsva fölött Csetnek, Gencs, Rekenyeújfalu, Veszverés és a Sajó-völgy közt a keselykővel együtt az agyagpala terjed el. Ebbe esik a Vashegy, melynek kőzetei között gyakran kvarz-konglomerátok s többszínű homokos palák forúlnak elő. Ettől délnek Rákos, Répás és Ratkószuha irányában keskeny werfeni pala-öv vonúl, mely azonban Jolsvától keletnek is felbukkan és Hámosfalván túl a Sajó-völgyig terjed.
A másik triaszmész-öv Bugyikfalvától Hrussó és Ispánmező közt északnak, majd északkeletnek fordulva, szabálytalan alakban, keskeny szalagként vonúl Nandrásig és Jolsváig. Innen, Páskaháza felé hajolva, a Csetneki völgyig szélesedik ki úgy, hogy délen Horka, Beretke, Harkács, Visnyó és Borosznok alkotják határait. A Csetnek völgyét átlépvén, közte és a Sajó völgye között még egy háromszögalakú területet foglal el. Ez a pelsőczi Nagyhegy fensíkja.

Részlet a dobsinai jégbarlangból.
Ered. Ruffinyi Jenő tulajdona.
Ratkólehotától Újvásárig s majdnem Ispánmezőig négyszögalakú homokkő-képződmény ékelődik e mész-övbe. Vele összefügg a Szkálnoktól kiinduló, Babaluska és Pádár közt keletnek vonuló, de Meleghegynél keskenyedő Trachyt formáczió. Tuffaszerű kövét Szkálnokon és Pokorágyon fejtik. Innen kezdve a Rima völgyéig nyúlik le a Diluvialis kavics-képződmény.
E szerint a csillám- és agyagpala, valamint a triaszmész-övek végigvonúlnak a megyén nyugatról keletre. A tág völgyeket s a lapályt neogen, negyedkori és áradmányi képződmények fedik. Jó agyag előfordúl Rozsnyó, Ochtina, Jolsva, Süvete, Licze, Perlász és Lévárt határában. A restéri és lubenyiki palás agyagot az érczolvasztókban használják. A mészkő aprószemű alakjai, mint márvány, Tiszolczon fehér, Ploszkón fekete, Jolsva vidékén tarka színben fordúlnak elő. Az ősmészkövet több helyen ipari czélokra égetik. Nagyrőcze nevezetessége a Rutil, mely azonban ritkán fordúl elő. Szkálnok és Pokorágy határában a fa- és a félopál gyakori.
A vasbányászatot évszázadok óta űzik Gömörben. A vashegyi és rákosi gazdag vaskőtelepek a triaszmészkővel övezett alunitos palába vannak ágyazva. Az agyaggal és kovafölddel kevert limonit vastartalma 40–45%. A hrádeki vasérztelepek keselykő és zsirkőpala anyakőzetben fekszenek. 23Vastartalmuk 40–55%, tetemes mennyiségű mangánnal keverve. A sebespataki, feketepataki és bisztrói telepekből 40–48% vastartalmú siderítet bányásznak.

Részlet a dobsinai jégbarlangból.
Ered. Ruffinyi Jenő tulajdona.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me