A nemzeti irodalom forrása.

Full text search

A nemzeti irodalom forrása.
A gömöri Sajóvölgy népe már régóta tanulmány tárgya. Dalait, regéit, mondáit összegyűjtögették, szokásait ismertették s ezáltal a különféle irányok követésében ellankadt műköltészetnek Gömörmegyében is egyik új és gazdag forrását nyitották meg.
E forrásból táplálkozott legnagyobb nemzeti költőink egyike: Tompa Mihály, kire büszkeséggel tekinthet Gömör vármegye közönsége, mert benne költészetünknek egyik elsőrendű csillagát látja, – továbbá a putnoki születésű Tóth Ede, ki a népszínműírás terén jár egészen új csapáson. Amaz népregéivel és mondáival aratja első diadalát, ez a „Falu rossza” czímű népszinművében szülőföldje népének eszményi vonásait megfelelő költői erővel ülteti át az irodalomba. Méltán csatlakozik az előbbiekhez a szintén putnoki származású Izsó Miklós, kinek búsuló juhásza a gömöri népéletnek egyik márványba lehelt, beszédes alakja.
A kritikai magyar irodalomtörténet alig tekinthet vissza négy századra; de ennek lefolyása alatt is többnyire idegen nyomokon haladt. A XIX. század harmadik évtizedétől kezdve azonban új irány indul meg, mely tárgyban és formában is nemzetivé válik azáltal, hogy mindsűrűbben merítget a népköltészet forrásaiból. És a mint a demokraczia szelleme áthatja a politikai életet s már a 40-es évek végén megteremti a polgári szabadságot: ép úgy behatol az irodalomba és művészetbe is és a politikai szabadsággal karöltve megteremti a nemzeti irodalmat és az önálló nemzeti művészetet.
Része van ebben Gömörmegye magyar népének a maga egészében is, – de része van különösen azáltal, hogy a nemzeti irányú művészetnek nemcsak úttörő munkásokat, hanem elsőrangú művészeket is adott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me