Levéltárak.

Full text search

Levéltárak.
A Győr vármegyében megmaradt régi levéltárak közül legnevezetesebb a pannonhalmi főapátságé. E levéltár legbecsesebb és legnagyobb kincsei a pannonhalmi apátság alapítására vonatkozó, Szent Istvántól 1001-ben kiadott oklevél, valamint az egyetlen hazai »chartularium«, melynek régóta »Liber Ruber« a neve, a híres Pray-codex, valamint az a Breviarium, mely 1506-ban nyomatott. Ekkor még kéziratos munkákkal is szaporították a pannonhalmiak könyvkészletüket. Egyik ékes emléke e könyvírási művészetnek az a hártya-codex, melyet »Evangelia et preces« czímen az egyetemi könyvtár őriz. A XI. századból a rendi levéltár öt darab diplomát őriz; a XII. századból 24-et; a XIII. századból 247-et; a XIV. századból 3221-et, stb. Pápai bullák nagy számmal vannak. Az ősnyomtatványok és kéziratok száma 1211. Az itt őrzött okmányok régiség, szám, köz-, egyház- és jogtörténeti fontosság tekintetében az egész világon első helyen állanak. A kolostor páratlan könyvtáráról másutt emlékezünk meg.
A vármegyében levő többi levéltár közül felemlítjük még a sok viszontagságon átment győri káptalani levéltárat, melynek sorjegyzékéből az tűnik ki, hogy az ott meglevő legrégibb okmányok a XIII., XIV., XV. és XVI. századból valók; a győri püspökségi levéltárat, melyből, a mi az idők viharában megmentetett, a franczia ostrom alatt 1809-ben legnagyobb részt a lángok martaléka lett, a megmaradt okmányok pedig leginkább az egyházmegye kormányzati és birtokjogi viszonyaira vonatkoznak; a győrvárosi levéltár, mely 1600-tól, a győrvármegyei levéltár, mely 1480-tól őriz íratokat, de legrégibb oklevelei elpusztultak.
Az irodalmat, tudományt és művészetet számos országos, sőt európai hírű egyénnel gyarapította e vármegye. Itt születtek, vagy innen indultak ki többek között Arator (Szántó) István, a XVI. századbeli híres jezsuita paptanár, Czech János, Fillinger Lipót, Horváth Endre, Karvasy Ágoston, Kautz Gyula, a Magyar Tudományos Akadémia tagjai, Dallos Miklós, Deáki Zsigmond, Nogáll János 155r. kath. püspökök, Lépes Bálint kalocsai érsek, Karsay Sándor ev. püspök, Dorner József, a híres botanikus, Győry Vilmos ev. lelkész, híres költő és író, Kisfaludy Károly, a magyar színműirodalom halhatatlan megteremtője; Ráth Mátyás, az első magyar hírlap szerkesztője; Kisfaludy Árpád Béla, Schedius Lajos János, Reisinger János, König Gyula, Bakody Tivadar egyetemi tanárok; Liezenmayer Sándor, a világhírű festőművész; Richter János, az európai nevű karnagy, stb. stb., mindmegannyi név, mely nemcsak szülővármegyéjének, de az egész országnak díszére válik.
A kultura, tudomány, irodalom és művészet egyik hathatós eszköze, sőt hőmérője a sajtó.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me