Terület.

Full text search

Terület.
A vármegye 1381.11 km2-nyi területéből legnagyobb rész a síkságra esik, a mely helyenként, különösen a folyók mentén, vizenyős és mocsaras területekké alakúl. Legmélyebb fekvésű része a Dunamente. Déli felén alacsony, hullámzatos dombok, mint a Bakony végső, éjszaki kiágazásai, haladnak hármas sorban a Duna völgye felé. A vármegyének legéjszakibb része, a Duna és a Csiliz csatorna között elterülő vidéke, az ú. n. Csilizköz. Felszíne egészen síkság, gyenge délkeleti lejtéssel. A tenger színe fölötti magassága 108–109 m. A vármegye e területe, a Csallóköz része, mely a Duna legnagyobb szigete, voltaképen nem is tekinthető szigetnek, hanem a szárazföld kihasított részének. Nagysága és talajalkotása, különösen a sziget keleti részén található löszrétegek bizonyítják ezt.* Pozsony alatt a Duna két ágra szakad; erre az a törmelékzátony kényszeríti, a melyet lerakott. Az egyik ága, a mely éjszaknak kitér, az érsekújvári Dunaág, a másik a Nagy- vagy Öreg-Duna. A Vág-folyóval bővült éjszaki Dunaág: a Vág-Duna, Komáromnál egyesül ismét a Nagy-Dunával. E két Dunaág között terül el a 90 kilométer hosszú, 52 kilométer széles, és 1885 km2 lapos terület, a Csallóköz. Régebben a Duna a Csallóköz belsejében is bocsátott ki ágat,* mely a Csilizközt fogta körül, de az ma már holt ág. Ennek délkeleti nagyobb fele tartozik Győr vármegyéhez. Valamint a Csallóköz általában, úgy ez is különféle törmelék-anyagokból (kavics, homok, agyag, összehordott húmusz) felépült rónaság, talaja sok helyen mocsaras és süppedős.
Mohácsi Pál, A Duna mederviszonyai. 1893. 22. l., Föld. Közl. 1884. XII. 18. l.
Balbi-Czirbusz, Egyetemes földrajz. V. k. 400. l.
E területhez, alakulásra és jellegre nézve, hasonlít a tőle délre fekvő, »Szigetköz« néven ismert rónavidék. Pozsonyon jóval alul, Oroszvár mellett, a Duna egy jobboldali ágat is bocsát ki, a mely Vének mellett egyesül a Nagy-Dunával. Ez ágnak a neve mosoni vagy győri Dunaág; máskép Kis-Dunának is mondják. Ez a Dunaág az Öreg-Dunával együtt körűlkeríti a Szigetközt, mely ép oly róna, mint a Csallóköz, de tízszerte kisebb: 184 km2. Ennek délkeleti fele Győr vármegyéhez tartozik, s tengerfölötti magassága 111–117 m. A vármegyének 2Győrtől nyugatra, a Kis-Duna és a Rába között elterülő részét »Tóköz«-nek nevezik. E sajátságosan alakult területnek a keleti részét Jaszninger tanulmányozta részletesen.* Szerinte a Duna és a Rába közötti terület lapálynak tekintendő, mely háromszögalakú. A háromszög nyugati oldalát a keleti Alpesek elágazásainak dombsora, másik két oldalát a Duna és a Rába alkotják. A Duna és a Rába, a közöttük fekvő területhez viszonyítva, fensíkon fekszenek. A háromszög legmélyebb pontja, a Rábának a Dunába való ömlésének helye. E terület esése a délkörök irányában jelentékeny, nyugat-keleti irányban ellenben nagyon csekély. E sajátszerű alakulás egyszersmind oka annak a természetellenes tüneménynek, hogy a Rába és a Duna között nincs vízválasztó, úgy hogy e háromszög nyugati határának lejtőin eredő vizek sem a Dunába, sem a Rábába nem ömlenek, hanem vagy a Fertő-tóba, vagy a Hanságba szakadnak s ez úton addig folynak lomhán tovább, míg a teknő legmélyebb pontját: a Rábának a Kis-Dunába szolgáló torkolatát el nem érik.
Jaszninger J., A Rába és a Duna vízrajzi viszonyai. Földr. Közl. XI.
A folyók mentét a Tóközben terjedelmes mocsarak kísérték, de most már a Rába és a Rábcza szabályozása ezeket megszüntette. Tengerfölötti magassága 114–122 m.
A Marczal jobb partján lőszvidék kezdődik, mely felhatol a Dunáig, s délen a Bakony aljáig terjed.* A megyének a Dunától és a Rábától délre elterülő lapálya általában magasabb fekvésű s ezért szárazabb és termékenyebb. Délfelé 140–150 m. magasságig emelkedik. E vidék közepét, három, egymással párhuzamosan, délkeletről éjszaknyugatra, haladó dombláncz foglalja el, melyek a Bakony legéjszakibb kiágazásainak tekinthetők. Közöttük legjelentékenyebb a középső: a ravaszd-ménfői, mind magasságánál, mind hosszúságánál fogva. A vármegye területére az ú. n. hármastarjáni erdőnél ér. Keleti határa a Pándzsa völgye, nyugati a pátka-tényői völgy. Nem egy dombláncz alkotja, hanem több, egymással párhuzamos, a melyek helyenként dombcsoportokká futnak össze. Déli része túlnyomólag erdős, az éjszakin szőlők és szántóföldek az uralkodók. A domblánczolatok szelíden ereszkedve, a győr–pápai vasúti vonalnál végződnek. A lánczolat legmagasabb tagjai a Szent Pál-hegy, 318 m., Nagyécs községtől nyugatra, és a Magashegy, 315 m., Nyúl községtől nyugatra. Nevezetesek a Ravaszd község mellett levő, lőszbe vájt mély útak. Az egész domblánczolatban nem fakad állandó vizű patak. Legnagyobb patakja a Pándzsa ér, a mely melegebb és esőben szegényebb nyáron teljesen kiszárad.
Balbi-Czirbusz, Egy. Földr. V. 1.–404. l.
A hármas domblánczolat keleti tagja, a Pándzsa völgyétől keletre fekvő szentmártoni dombcsoportozat. Ez Tápszentmiklóson alul lép a vármegye területére. Gerincze nem alkot összefüggő vonalat, hanem önállóan kiemelkedő magaslatok váltakoznak a közbeeső völgyekkel.* A Tarján puszta és Táp között kialakult dombcsoportozat legmagasabb csúcsa a Rézhegy: 269 m. Innen a több ágban éjszaknyugatnak haladó domblánczolatok, helyenként párhuzamos hosszanti völgyekkel váltakoznak, majd ismét egyes dombcsoportokká alakulnak. Kiemelkedő rész az Illok erdőben levő Szent Imre-hegy: magassága 254 m.; de az egész dombláncznak legérdekesebb tagja a pannonhalmi hármas magaslat, (280 m.). Tovább haladva éjszak felé, a Sághalom alkotja a lánczolatnak végső, feltűnőbb emelkedését. Innen kezdve, egész Kismegyerig és Szabadhegyig kísérhetők az apróbb dombsorok és emelkedések, melyek a lánczolat folytatásának tekinthetők. Vizei nincsenek.
Fehér I., Győrmegye és város egyetemes leírása. 1874. 21. l.
A harmadik vagy nyugati lánczolat a sokorói. Ezt a középsőtől pátka-tényői völgy választja el, a melynek éjszaki részén a Sósér siet a Marczal felé, nyugatról pedig a Bakonyér határolja. A lánczolat a vármegye határát Kajáron alul éri el és a győr–pápai vasúti vonalig terjed, habár kisebb emelkedések egész Koronczóig kísérhetők. Kiemelkedőbb részei a Harangozóhegy, Kajáron alul, a Kopaszhegy Kispécznél, a Mogyoróshegy (260 m.), Tényőtől nyugatra. A délkeleti rész erdős, az éjszaknyugatit szőlők és szántóföldek borítják.
A sokorói dombláncztól nyugatra, a Bakonyere és a Marczal folyó között, alacsonyabb dombhátak húzódnak, szélesebb völgyekkel váltakozva. E vidék neve Sokoróalja. Tengerfölötti magassága 120–150 m.
3A szentmártoni dombláncztól keletre, a vármegye határáig síkföld terül el. E részen éjszakfelé, Bőny táján vannak észrevehetőbb emelkedések, (Sinaihegy, Ördöghegy).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me