Bronzkor.

Full text search

Bronzkor.
A bronzkor roppant gazdag leleteire bukkannak a kutatók. Eger környékén számos bronztárgyat találtak: így a város maklári-úti negyedének egyik házudvarán, kútásás alkalmával, 4–5 jó tartású bronzkarpereczre akadtak. A Sáncz-városrészben szintén leltek bronzkarikákat, de azokat már nem tudták előadni. Ipolyi a Síkhegyen bronztekercseket, kalapácsot, gyűrűt s lánczszerű ékszert említ. Egeden öt bordázattal ékesített nagy lándzsát leltek, mely e sorok írójának gyűjteményében van. Az egri érseki muzeumban kávás bronzvéső és az egri Liczeum gyűjteményében egy diadém.
Apczon Vende Aladár bornzkorszaki telepet fedezett fel. – Domoszlón az Oroszlánvár tájékán bronzsarló került napfényre. – Erdőkövesden és Istenmezején 1868-ban két diadémot találtak, mint Ipolyi említi. – Erdőtelken ismét Vende Aladár a Veremdombon bronzkorbeli bronz- és cserép-tárgyakat talált. – Felsőtárkányon a Csákfilisen s az István sírjánál két darab kisebb lándzsahegyet találtak s a tó mellékén kávás bronz-vésőt. Ipolyi ugyanott két lándzsáról s egy bronzfűzőtűről emlékezik. –Füzesabonyban Ipolyi kardot, lándzsatöredékeket, sarlókat, késeket, paizstöredéket, és öntőműhelyt is említ. Ugyanott 1886-ban nagy bronzkincset találtak, mely a Nemzeti Múzeumba került.
Hatvanban a szőlőkben 1864-ben bronzeszközöket találtak, melyek a Nemzeti Múzeumba s a szombathelyi múzeumba kerültek. – Gyöngyösön Ipolyi rézcsészéket, sarlókat, vésőket említ, de valóban a rezet és bronzot még meg nem különböztette. – Kerecsendről bronzvésőt kapott az egri liczeumi múzeum. – Maklárról nagyméretű bronzvésőt szerzett e sorok írója, ugyanonnan aranyeszközök is kerültek hozzá.
Zagyvaszentjakab mellett is ásatott fel Vende bronzkori telepet, hol néhány különösen szép bronzkori dolog került elő. – Vámosgyörkön 1840-ben talált bronzkardról tesznek említést. – Vezekényen és Tarnaszentmiklóson bronzkori telephelyeket ismert föl Vende Aladár. – Verpeléten bronztekercsről 442emlékezik Ipolyi, ugyanitt a „Kispadok” nevű helyen pedig ugyancsak Vende szerkesztő bronzkori telepeket fedezett fel. Heves vármegyének még több ismeretlen helyéről kerültek elő tárgyak, így egy bronzkori sisak, melyet Pulszky (I. 160. 1.) szerint báró Brudern gyűjteményében őriztek, később Angolországba került. Kandra Kabos is e vidéken bronztőrt talált, de helye ismeretlen. (P. I. 41. t. 6. sz.) Heves vármegyéből került a bécsi múzeumba 1830 körül egy véső s három korong Pyrker érsek ajándékaképen.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me