A kápolnai csata.

Full text search

A kápolnai csata.
Az osztrák sereg Árokszállásról és Gyöngyösről indult el Kápolna felé, Schlick pedig Pétervásárról a siroki völgyön át Verpelétre igyekezett. A császáriak február 26-án Kápolna ellen intéztek támadást s megbontották a czentrumot s bár a magyar seregnek csak alig egyötöde vehetett rész az ütközetben, az osztrákok az első napon döntő csatát nem nyertek. Dembinszky –nem okulva az első nap tanulságain – a Tarna vonalat továbbra is megtartotta. A másnapi küzdelemben a 30.000-et meghaladó magyar seregből – a vezetésben mutatkozó kapkodás miatt – csupán 17.000 ember vehetett részt. Igy azután természetes, hogy seregünk hősies magatartása mellett is elvesztette a csatát a háromszoros osztrák haderővel szemben. Ötszáz honvéd maradt a csatatéren, a sebesültek száma meghaladta a kétszázat, hatszázan az ellenség foglyai lettek. Ez utolsók az áruló Zanini zászlóaljhoz tartoztak, melynek őrnagyát – Venturinit 616– néhány nap mulva agyonlőtték. A sebesülteket Egerbe, a liczeumban berendezett kórházba szállították.*)
*) A csata részletes leírását lásd: Horváth Mihály Magyarorsz. függ. harcz. tört. II. 287. Gelich R. Magy. Függ. Harcza II. 394.
A csata után állítólag Kossuth is megjelent Kápolnán, s megható imát mondott az elesettekért, Windischgrätz pedig azt jelentette Bécsbe, hogy az egész magyar sereget megsemmisítette. Erre azután megjelent a márczius 4-iki patens, mely Magyarországot meghódított tartománynak nyilvánította.
Mennyire korai volt az osztrákok győzelmi újongása, csakhamar kiderült a márczius 5-én vívott szolnoki csatában, hol a kápolnai vereséget fényesen helyreütötte a honvédség. E csata hőse, Damjanich tábornok, a czentrumba két legvitézebb zászlóalját, a 3. és 9. számú vörössapkásokat küldte. Vécsey tábornok homloktámadást intézett Szolnokon az osztrákok ellen, Damjanich pedig az oldalaktól intézte a támadást. A rendkívüli hevességgel megindult harcz tüzében leírhatatlan volt a magyarok lelkesedése. Az ellenség 600 embert, 11 ágyút veszített s a hadipénztár, lőszerkocsik, podgyászok s 400-nál több fogoly – köztük törzs- és főtisztek – hátrahagyásával rémülten megfutott. Részünkről mintegy 200 főre rúgott a veszteség holtakban és sebesültekben. Aránylag legtöbbet a könnyű fövegű lengyel dzsidások szenvedtek. (Horváth M. Magy. függ. harcz. tört. II. 309.) Eddigelé ez volt a legfényesebb csata, melyet a honvédség az osztrákok felett nyert.
Görgey e közben – mint maga Klapka írja – a maga hadtestével a felsőtiszavidékre szorult, Aulich a második, Klapka az első hadtesttel Törökszentmiklósnak tartottak, hogy ott Damjanichcsal egyesülvén, a Tisza jobb partjára átkeljenek. Mikor Klapka Törökszentmiklósra ért, Damjanich épen akkor vívta ki a szolnoki fényes győzelmet. Damjanich a csata után visszavonta seregét a balpartra s Czibakházán egyesültek a honvédseregek. A Dembinszky helyére kinevezett főparancsnok, Vetter tábornok is itt tartózkodott főhadiszállásával s ide érkezett Kossuth is. Az ellenség állásáról nyert hírek következtében a haditanács elhatározta a gyors visszatérést Tiszafüredre s a pest–miskolczi út mentén való támadó fellépést. (Eger 1881. év 157. lap.)
A szolnoki csata idején Eger várost Török osztrák őrnagy tartotta megszállva. A városra 35 ezer forint sarczot vetett ki s Scheidl Adolfot a város polgármesterévé nevezte ki. Márczius 13-án az osztrákok elhagyták a várost s ugyanekkor a kinevezett polgármester öngyilkossá lett. (Szederkényi Heves várm. T. IV: 408.) Midőn pedig április 2-án Hatvanból is kiűzték az osztrákokat, a vármegye levegője megtisztult az ellenségtől. Elérkezett tehát az ideje, hogy a bizottmány visszatérjen székhelyére. Április 14-én – tehát azon a napon, mikor a debreczeni nemzetgyűlés a függetlenséget proklamálta, vonult be a vármegyei bizottmány Egerbe. A nemzetgyűlés elnöke ekkor Almásy Pál, Gyöngyös város képviselője volt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me