Ujabb sérelmek.

Full text search

Ujabb sérelmek.
A hogy a vármegye védelmébe vette az árvákat, a magas kormány a humanitás nevében a vétségek elkövetőit oltalmazta. A június 20-án felolvasott királyi parancs szigorúan meghagyta, hogy politikai vétségért 12 bot, illetőleg korbácsütésnél nagyobb büntetést alkalmazzanak a tisztviselők, a 2–3 tanú jelenlétében végrehajtandó büntetésekről jegyzőkönyvet vezessenek s ezt az év végén az ügyészi hivatalhoz küldjék be. A vármegye ebben is sérelmet látott s arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tisztviselők tőle nyerték a megbízásukat, tehát utasítást is csak tőle fogadhatnak el.
1821. évi április 4-én a király és a kanczellár sajátkezűleg levelet írtak a vármegyéhez s országgyűlésen kívül 790 ujoncz kiállítását rendelték el. A május 15-iki közgyűlésen kerültek szőnyegre ezek a leiratok s izgalomba hozták a rendeket. A gyengélkedő főispánt helyettesítő Halasy Károly alispán az elnöki székből emelkedett hangú beszédben kívánta, hogy a király parancsa előtt 595hajoljanak meg és „szívükre kötötte a rendeknek, hogy különös örömüket jelentsék ki aziránt, hogy ő felsége győzedelmes seregei kevés napok alatt azon fellázadott nyughatatlankodókon győzedelmeskedvén, a csendességet helyreállították és jobbágyi egész alázatos köszönettel fogadják ő felségének mindazon atyai gondoskodását, mely szerint Magyarországnak továbbra is békességben való létele, mind pedig a nemzet alkotmányának ezentúl is leendő megtartása s maradékira is sértetlenül való bocsájtása iránt való kegyelmes kívánságait ezúttal is kegyelmesen kijelenteni méltóztatott.”
Az alispán nem érte el a várt hatást. A rendek kijelentették, hogy „törvényeiket, melyekben legnagyobb bátorságukat és boldogságukat helyeztetve tudják, becsben és tiszteletben tartják, és ahhoz ragaszkodni kívánnak.”
Ez az önérzetes válasz persze nem tetszett az udvarnak s következett reá – a megrovás. A július 27-én kelt újabb királyi leirat ismételten sürgeti az ujonczok kiállítását s a rendeket megrója, mert a korábbi rendeletet vita tárgyává tették.
Az érsek-főispán a november 27-iki gyűlésen sem jelent meg, mikor ez a második királyi leirat került szőnyegre. Nyilván előre sejtette a rendek állásfoglalását, hogy tehát őt ne okozhassa az udvar a renitenskedésért, az alispánhoz Pestről levelet írt s őt kérte meg a gyűlés vezetésére. Az alispán ezúttal is „velős és fontos” beszédben ajánlotta a királyi kívánság teljesítését, de a rendek hajthatatlanok maradtak s kijelentették, hogy az országgyűlésen – de csakis ott – a királyi ház, a haza és az alkotmány érdekében minden áldozatra készek s az egész világ előtt bebizonyítják hazafias buzgóságukat. A feliratot ezúttal Csoma Zsigmond első aljegyző készítette. (1821. év 555., 635. vmjkl.)
Az április 14-iki közgyűlésen felolvasták a helytartótanács „nyargaló póstán” érkezett rendeletét a vármegyén átutazó muszka sereg elszállásolásáról. A vármegye azonnal kiküldötte Gosztony Pál másodalispánt, Bernáth András főszolgabírót s a mérnököket, hogy az útakat, melyeken a 2 főosztályból álló sereg átvonul, vizsgálják meg s a sósrévi és fügedi lapos útakat csináltassák meg. A szolgabírák pedig kihirdették, hogy a katonaság részére készpénz mellett halat, olajat, tojást, ázalékot és dohányt vigyenek. (1821. év 526 vmjkl.)
A seregek május 23-án érkeztek meg s Kál, Hatvan, Kompolt, Kápolna, Erdőtelek, Tófalu, Csány, Ecséd, Hort községben nyertek szállást. Hatvanban és Kálban kórházi czélra egy-egy házat bérelt a vármegye s két seborvost is rendelt oda.
Szomorú híradással kezdődött 1822. évben a február 21. napján Detken tartott kisgyűlés. Szóba került az a rettenetes tűzvész, mely Pásztó község jelentékeny részét elhamvasztotta. Elégtek a földesurak épületei, a vármegye ottani háza s 42 polgárcsalád maradt hajléktalanul. Csupán ezeknek a kára – az akkori pénzérték szerint – 40.000 frtra rúgott. Minthogy a vármegyének a károsultak felsegítésére elegendő ereje nem volt, országos gyűjtés elrendelését kérte, a nyomorba jutott népet pedig 3 évre felmentette a közszolgáltatásoktól. (1822. év 155. vmjkl.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me