A talaj befolyása.

Full text search

A talaj befolyása.
Az a befolyás, melyet az éghajlati és talajviszonyok, a közegészségi állapot alakulására gyakorolnak, világosan látható a vármegye két járásában. Az udvardi járásban túlnyomó a fekete, homokos, részben agyagos talaj; széthordott homokhátak terülnek el Hetény községtől északra Kurtakesz, Marczelháza és Virt felé a zsitvatői dunapartig.
A Duna halpartján fekvő csallóközi járás évszázadokkal ezelőtt mélyebben fekvő árvíztér volt. A belvizek a multban itt 36.000 holdnyi legelőt és rétet borítottak el. Felső-Csallóközben, Alsó-Csallóközben 60.000 holdat öntött el a víz, mely árterületből 12.000 hold mocsárrá vált. A folyóvizektől átszeldelt és mocsarakban bővelkedő területnek nagy csapása volt a mult századokban a malária-láz, melyről a ránk maradt jelentések tesznek tanúságot. Kedvezőtlen területi viszonyai miatt a Csallóköz ősidőktől fogva védgátak segélyével védekezett a Duna és a Vág folyók áradásai ellen. Ilyenek építését a vármegye közönsége már 1657-ben elrendelte. A védgátak és levezető-csatornák a mezőgazdaságnak mind nagyobb területet biztosítván, egyben a váltóláz csökkenését is előmozdították.
A vármegye hatósága 1826-ban az idő folyamán alacsonyaknak bizonyult védgátaknak oly magasságra való emelését határozta el, hogy azok a legnagyobb árvíz esetén is védelmet nyújtsanak. Biztosabb védelmet nyújtott a Csallóköznek 1856-ban megkezdett ármentesítése, mely a csatornákat megfelelő helyen épült zsilipekkel hozta kapcsolatba, mind a meggyült belvizek levezetésére, mind az árvizek beömlésének meggátlására, s míg ezzel a gazdaságnak jelentékeny területet biztosítottak, egyúttal a malária-lázak csökkenését is eredményezték.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me